Soutěž - Pozor na invaze!

autor: RNDr. Jiří Jakl
Jak upozornit na invazní druhy? Což v běžných tiskovinách či na neosobních serverech? Co si o problému s kavkazským bolševníkem či španělským plzákem myslí veřejnost? A což tak pustit se třeba i do filmování?

Zkrátka léto či začátek školního roku si lze zpestřit osvětou. Máme tusoutěž, která chce upozornit na invaze do naší přírody a v naší přírodě. Do akce se zapojily i některé neziskové organizace, vysoké školy, úřady,internetové servery aj. Soutěžíme se články, filmy, fotografiemi, postřehy z diskusí k problematice invazních druhů. Hlavní kategorie jsou pro středoškoláky a pro zahrádkáře, ale zapojit se nakonec může prakticky kdokoli. Bližší informace k akci naleznete na stránce www.pozorinvaze.csop.cz.

Na tomto serveru bych rád přiblížil něco ze zákulisí. Velký dík patří všem významným lidem, kteří akci podporují (jmenujme z nich: Ambrozek, Bejček, Böhnisch, Bursík, Grubhoffer, Hron, Jarošík, Pižl, Podrázský, Stopka, Vítek). Nakonec i díky jejich přispění může akce nabídnout přes 20 porotců, ale i nějaké výherní ceny. Obecně již při zařizování akce se připomněl význam osvěty a různých interakcí mezi různými skupinami lidí, některé partnery akce upozornila vůbec i na samotný problém invazí. Vynikající je i charakter spolupráce - vedle pořadatelů jsou další interakce zejména na samotných soutěžících. Ti mohou díky své aktivitě získat i zajímavé zkušenosti a zpětný ohlas. Akce by měla skončit v Hradci Králové při závěrečném slavnostně-diskusním setkání.

Vidno někdy mohou přijít různé věci i z regionů - podobně jako presentace na konferenci Č. botanické společnosti koncem minulého roku (viz příspěvek ebotanika.net). Pozornost vědecké společnosti tehdy zbystřila od blesků v presentovaném interakčním trojúhelníku (viz níže). Posléze k tématu proběhla i určitá internetová diskuse. Jakkoli jsem chtěl přispět spíše k diskusi a odpresentovat činnost a záměry (mezi kterými byla i soutěž a dosud urgované vystoupení v parlamentním výboru), někteří asi původně očekávali jen fotografie ochranářů u bolševníků a křídlatek.

Důležité je si uvědomit, že v tuto chvíli má možnost se k invazím vyjádřit veřejnost. Čím více se veřejnost zapojí a bude o problému alespoň vědět, tím jistě lépe (nejen v souvislosti se soutěží). Obecně totiž není na co čekat - nežádoucí invaze mohou nyní jen zbytečně postupovat. Když se konečně něco začne dělat, lze i předpokládat, že se to bude dělat postupně stále lépe a lépe (tj. co je potřeba a jak optimálně dělat).

Zpět ale blíže k soutěži. Rád bych zdůraznil, že to není soutěž literární. Spíše byste se s možností zpětné vazby a pod "hrozbou" výhry měli něco naučit - psát do novin, diskutovat, dělat filmy, dokumentovat či i podněcovat řešení určitého problému. A vyhněme se různým předsudkům:

1) Můžu soutěžit já?; V zásadě může skutečně každý. Posláním něčeho k invazím nikdy skutečně nic nezkazíte. Hlavní jsou dvě kategorie - středoškoláci (články a filmy hodnotí porota) a z veřejnosti zaměřeno zejména na zahrádkáře (posílání fotografií a komentářů, které se nakonec slosují). Doplňková kategorie je pro všechny, dokonce byl zájem i z jedné základní školy.

2) Je to královéhradecké...; No jo, ale to není docela pravda. Sice hlavní informace k soutěži jsou na serveru jaroměřského ČSOP JARO a akci podpořil krajský úřad a magistrát, ale skutečně můžete poslat i třeba bolševníky z Karlovarska nebo šeříky z kopců jižní Moravy.

3) Kam bych měl psát?; Z tiskovin jsou to místní noviny, městské zpravodaje, vlastivědné sborníčky, dokonce i neosobní servery (svazků obcí, regionů, ekologické servery, uznat by šlo i článek na tomto serveru). Odkud se dozvídáte informace z regionu či prostě o přírodě?

4) Neumím udělat film; Ale ten není těžké se naučit :) Máme tu i recept na film od R. Kalouse.

5) Nemám nic společného se zahradou; Tak nám pošlete třeba něco o norcích či racích ;-)

6) Vadí mi podpora různých jmen spojených s akcí; Vadí, nevadí - to je snad spíše dětská hra. Určitě se najde někdo, kdo nevadí ;-)

A co se soutěží také souvisí.

Třeba diskuse na Leonardu
rostliny
živočichové
medializace byla i v Č. televizi

K filmům bych dodal ještě toto. Dělat film - kolik lidí to vůbec umí, natož něco takového chtít po ekolozích. Jenže ono to umí docela hodně lidí, dokonce i "ekologických filmařů". Považte, že se u nás pořádají dva festivaly ekologických filmů (viz ekofilm ). Požadavky na film jsou minimální - vystačíte i se stažitelným softwarem a vybavením, kterým beztak většina lidí disponuje (digitální fotoaparát, počítač a možnost nahrát film na internet). Protože filmové pojetí může být prostě dokumentární, ale i kuriózně zábavné, obě možnosti lze do soutěže přihlásit - důležitý je jen osvětový efekt a korektnost. Takže vezměte foťák, stočte nějakou výstavu, co říkají lidi, pár záběrů na inváky invazní rostliny (které ostatním přiblížíte, ostatně záběry známého okolí řeknou lidem více než cokoli jiného). Potěšitelný je i ohlas k ilustračnímu filmu o likvidaci škumpy - třeba viz Amaterskéfilmy.cz

A tohle je dá se říci pomalu symbol invazí u nás - bolševník velkolepý.

U zahrádkářů jde v soutěži i jen o fotografie. Kterak fotka může něčemu pomoci? Fotka může ledacos ukázat druhým a hlavně si při její tvorbě ledacos uvědomí sám autor. Je to stejný princip, který využívá i další velká soutěž - Hledá se rostlina s příběhem! (cílem ukázat, že rostliny nejsou vůbec nudné).

Co na závěr? Řada z Vás do novin beztak jistě píše a proč tedy nenapsat o invazích. A nebo nám pošlete co jste beztak dokonce již sami napsali (stačí jeden mail). Nebo se na invazích naučte filmovat. A nebo v souvislosti se soutěží promluvte s pár lidičkama - jistě to může být zajímavé.



autor:
datum vydání:
10. července 2008


Diskuze k článku „Soutěž - Pozor na invaze!“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!