Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Soutěž - Pozor na invaze!

autor: RNDr. Jiří Jakl
Jak upozornit na invazní druhy? Což v běžných tiskovinách či na neosobních serverech? Co si o problému s kavkazským bolševníkem či španělským plzákem myslí veřejnost? A což tak pustit se třeba i do filmování?

Zkrátka léto či začátek školního roku si lze zpestřit osvětou. Máme tusoutěž, která chce upozornit na invaze do naší přírody a v naší přírodě. Do akce se zapojily i některé neziskové organizace, vysoké školy, úřady,internetové servery aj. Soutěžíme se články, filmy, fotografiemi, postřehy z diskusí k problematice invazních druhů. Hlavní kategorie jsou pro středoškoláky a pro zahrádkáře, ale zapojit se nakonec může prakticky kdokoli. Bližší informace k akci naleznete na stránce www.pozorinvaze.csop.cz.

Na tomto serveru bych rád přiblížil něco ze zákulisí. Velký dík patří všem významným lidem, kteří akci podporují (jmenujme z nich: Ambrozek, Bejček, Böhnisch, Bursík, Grubhoffer, Hron, Jarošík, Pižl, Podrázský, Stopka, Vítek). Nakonec i díky jejich přispění může akce nabídnout přes 20 porotců, ale i nějaké výherní ceny. Obecně již při zařizování akce se připomněl význam osvěty a různých interakcí mezi různými skupinami lidí, některé partnery akce upozornila vůbec i na samotný problém invazí. Vynikající je i charakter spolupráce - vedle pořadatelů jsou další interakce zejména na samotných soutěžících. Ti mohou díky své aktivitě získat i zajímavé zkušenosti a zpětný ohlas. Akce by měla skončit v Hradci Králové při závěrečném slavnostně-diskusním setkání.

Vidno někdy mohou přijít různé věci i z regionů - podobně jako presentace na konferenci Č. botanické společnosti koncem minulého roku (viz příspěvek ebotanika.net). Pozornost vědecké společnosti tehdy zbystřila od blesků v presentovaném interakčním trojúhelníku (viz níže). Posléze k tématu proběhla i určitá internetová diskuse. Jakkoli jsem chtěl přispět spíše k diskusi a odpresentovat činnost a záměry (mezi kterými byla i soutěž a dosud urgované vystoupení v parlamentním výboru), někteří asi původně očekávali jen fotografie ochranářů u bolševníků a křídlatek.

Důležité je si uvědomit, že v tuto chvíli má možnost se k invazím vyjádřit veřejnost. Čím více se veřejnost zapojí a bude o problému alespoň vědět, tím jistě lépe (nejen v souvislosti se soutěží). Obecně totiž není na co čekat - nežádoucí invaze mohou nyní jen zbytečně postupovat. Když se konečně něco začne dělat, lze i předpokládat, že se to bude dělat postupně stále lépe a lépe (tj. co je potřeba a jak optimálně dělat).

Zpět ale blíže k soutěži. Rád bych zdůraznil, že to není soutěž literární. Spíše byste se s možností zpětné vazby a pod "hrozbou" výhry měli něco naučit - psát do novin, diskutovat, dělat filmy, dokumentovat či i podněcovat řešení určitého problému. A vyhněme se různým předsudkům:

1) Můžu soutěžit já?; V zásadě může skutečně každý. Posláním něčeho k invazím nikdy skutečně nic nezkazíte. Hlavní jsou dvě kategorie - středoškoláci (články a filmy hodnotí porota) a z veřejnosti zaměřeno zejména na zahrádkáře (posílání fotografií a komentářů, které se nakonec slosují). Doplňková kategorie je pro všechny, dokonce byl zájem i z jedné základní školy.

2) Je to královéhradecké...; No jo, ale to není docela pravda. Sice hlavní informace k soutěži jsou na serveru jaroměřského ČSOP JARO a akci podpořil krajský úřad a magistrát, ale skutečně můžete poslat i třeba bolševníky z Karlovarska nebo šeříky z kopců jižní Moravy.

3) Kam bych měl psát?; Z tiskovin jsou to místní noviny, městské zpravodaje, vlastivědné sborníčky, dokonce i neosobní servery (svazků obcí, regionů, ekologické servery, uznat by šlo i článek na tomto serveru). Odkud se dozvídáte informace z regionu či prostě o přírodě?

4) Neumím udělat film; Ale ten není těžké se naučit :) Máme tu i recept na film od R. Kalouse.

5) Nemám nic společného se zahradou; Tak nám pošlete třeba něco o norcích či racích ;-)

6) Vadí mi podpora různých jmen spojených s akcí; Vadí, nevadí - to je snad spíše dětská hra. Určitě se najde někdo, kdo nevadí ;-)

A co se soutěží také souvisí.

Třeba diskuse na Leonardu
rostliny
živočichové
medializace byla i v Č. televizi

K filmům bych dodal ještě toto. Dělat film - kolik lidí to vůbec umí, natož něco takového chtít po ekolozích. Jenže ono to umí docela hodně lidí, dokonce i "ekologických filmařů". Považte, že se u nás pořádají dva festivaly ekologických filmů (viz ekofilm ). Požadavky na film jsou minimální - vystačíte i se stažitelným softwarem a vybavením, kterým beztak většina lidí disponuje (digitální fotoaparát, počítač a možnost nahrát film na internet). Protože filmové pojetí může být prostě dokumentární, ale i kuriózně zábavné, obě možnosti lze do soutěže přihlásit - důležitý je jen osvětový efekt a korektnost. Takže vezměte foťák, stočte nějakou výstavu, co říkají lidi, pár záběrů na inváky invazní rostliny (které ostatním přiblížíte, ostatně záběry známého okolí řeknou lidem více než cokoli jiného). Potěšitelný je i ohlas k ilustračnímu filmu o likvidaci škumpy - třeba viz Amaterskéfilmy.cz

A tohle je dá se říci pomalu symbol invazí u nás - bolševník velkolepý.

U zahrádkářů jde v soutěži i jen o fotografie. Kterak fotka může něčemu pomoci? Fotka může ledacos ukázat druhým a hlavně si při její tvorbě ledacos uvědomí sám autor. Je to stejný princip, který využívá i další velká soutěž - Hledá se rostlina s příběhem! (cílem ukázat, že rostliny nejsou vůbec nudné).

Co na závěr? Řada z Vás do novin beztak jistě píše a proč tedy nenapsat o invazích. A nebo nám pošlete co jste beztak dokonce již sami napsali (stačí jeden mail). Nebo se na invazích naučte filmovat. A nebo v souvislosti se soutěží promluvte s pár lidičkama - jistě to může být zajímavé.

autor:
RNDr. Jiří Jakl
www stránky: http://ebotanika.net

datum vydání:
10. července 2008


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.