Světový festival ptactva 2008

autor: Zuzana Pangrácová
Pomalu ale jistě se nám začíná hlásit podzim, což je pro ornitology období spjaté především s masivní migrací stěhovavých ptáků na jejich zimoviště. Po letní přestávce oprašují své dalekohledy a vyráží do přírody pozorovat protahující druhy ptactva, z nichž některé lze u nás zastihnout právě jen na tahu.

V rámci Světového festivalu ptactva s nimi do terénu můžete vyrazit i vy.

První říjnový víkend, letos tedy 4 a 5 říjen, je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během těchto dnů na různých místech naší republiky (nebo by se spíše hodilo napsat zeměkoule, protože Festival je kampaň celosvětová) organizují dobrovolníci - ornitologové vycházky do přírody spojené s pozorováním ptactva. Cílem je příjemnou formou seznámit veřejnost blíže s ptačími druhy, jejich ohrožením a možnostmi ochrany, popř. problematikou ochrany přírody vůbec. Pro účastníky je připraveno nejen zajímavé povídání, ale často i různé hry a kvízy spojené s ptáky či přírodou, na mnoha akcích můžete třeba na vlastní oči vidět jak probíhá kroužkování ptáků, jinde si účastníci na závěr společně opékají špekáčky. Všude jsou pro účastníky k dispozici informační a propagační materiály s ptačí tématikou.

Během vycházky sbírají jednotliví pořadatelé akcí data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod., které pak posílají pořádajícím organizacím. Ty ještě na konci víkendu data zpracují, vyhodnotí a pošlou koordinující organizaci, kterou je letos SOS/ BirdLife Slovensko. Koordinátor pak následující den předá zpracované výsledky sdělovacím prostředkům. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst jednak na webu ČSO, tak i v Ptačím světě 1/2009. První Festival uspořádalo mezinárodní sdružení pro ochranu ptáků BirdLife International v roce 1994. V tom samém roce přistoupila ČSO k BirdLife Int. jako národní partner a ihned se k pořádání této akce přidala. V současné době probíhá Festival ptactva zhruba ve 40 zemích celého světa. V roce 1997 byl dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší akce spojená s pozorováním ptáků. Přijďte se podívat letos i vy!

Seznam akcí:

PRAHA

1. Praha - Troja
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00 na spodním (původním) parkovišti ZOO těsně pod Trojským zámečkem.Více informací na tel.: 274 866 700, e-mail: cso@birdlife.cz.

2. Praha - Milíčovský les
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 ve stanici metra C Háje dole u kolejí. S Sebou dalekohled a oblečení do terénu. Pořádá ČSO ve spolupráci se SEV Toulcův dvůr, vede David Schovánek. Více informací na tel.: 271 750 548, e-mail: info@toulcuvdvur.cz.

STŘEDNÍ ČECHY

3. Hostivické rybníky
Sraz v neděli 12. 10. v 9:00 na konci hráze Litovického rybníka (směrem od Litovické ulice). Ornitologická vycházka v Přírodní památce Hostivické rybníky. Kromě pozorování a povídání o ptactvu bude připravena soutěž pro děti. Vede Ota Vorel a Jana Vojtová, mob.: 775 294 492.

4. Jezero (Benešov)
Sraz v neděli 5. 10. v 8:30 na návsi u kapličky v obci Jezero. Vycházka k soustavě jezerských rybníků a do blízkého okolí. V případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků, včetně dravců. Pořádá ČSO ve spolupráci s Muzeem Podblanicka. Vede Pavel Procházka (hippolais@seznam.cz), tel.: 739203308.

5. Mělník
Sraz účastníků je v sobotu 4. 10. v 8:00 před budovou muzea na náměstí Míru v Mělníce. Dopolední nenáročná vycházka povede přes starý most a zdymadla k řece Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptactva. Vede Petr Lumpe, mob.: 728 158 417, e-mail: lumpe@muzeum-melnik.cz.

6. Měšice
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:30 na nádraží ČD v Měšicích. Ornitologická vycházka okolo Měšických a Mratínských rybníků. V případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptactva. Vede Martin Sládeček, mob.: 737 569 818.

7. Nové Strašecí
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:30 na hrázi rybníka Bucek (mezi Řevničovem a N. Strašecím). Vycházka za pozorováním ptáků do okolí rybníků Bucek a Punčocha. Lze využít i autobusy z Rakovníka (8:05) a Kladna (8:30), staví na hrázi. Autobusy zpět do Rakovníka (12:02), do Kladna (12:07). Pořádá Rakovnický ornitologický klub Fénix a záchranná stanice AVES. Informace na e-mailu: R.O.S.os@seznam.cz, nebo na mob.: 608 301 387. Vede Milan Tichai, Radek Remar, Petr Starý.

8. Vavřinecký rybník (Kutná Hora)
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec u Uhlířských Janovic. Vycházka po jižním břehu rybníka spojená s pozorováním přírody, především ptactva. Za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Jan Křivský, mob.: 732 560 647, e-mail: jan.krivsky@centrum.cz.

9. Žehuňský rybník
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:45 na hrázi u přepadu (proti křižovatce silnic Žehuň – Dlouhopolsko a Žehuň – Libněves). V případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Vede Lubor Urbánek, mob.: 604 824 652.

ZÁPADNÍ ČECHY

10. Bor u Tachova
Sraz účastníků v sobotu 4. 10. v 9:00 před bránou borského zámku. Trasa povede tradičně jako každý rok od zámeckého parku k rybníku Tážný. Vycházku s odborným výkladem bude provázet Karel Machač. Bližší informace o konání akce je možné získat na mob.: 721 962 801, nebo na Městském úřadu v Boru u p. Krasanovské.

11. Jivjanské rybníky (Holýšov)
Sraz v neděli 5. 10. v 7:30 u radnice v Holýšově nebo v 8:00 na hrázi Jivjanského rybníka. Akce se koná za každého počasí. Pořádá Holýšovský ornitologický klub, vede Libor Schröpfer, mob.: 732 370 036.

12. Planá u Mariánských Lázní
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:00 na vlakovém nádraží v Plané u Mariánských Lázní (doprava v 6:39 z ML; v 6:29 z Tachova nebo v 6:12 z Chebu). Ornitologická exkurze k Anenským rybníkům, dalekohled vítán, obuv a oblečení do terénu nutné. Vede Pavel Řepa, pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Kladská a Správou CHKO Slavkovský les, více info: cev@muzeum-ml.cz

13. Plánice
Sraz v neděli 28. 9. v 9:00 v Plánici u staré benzinové pumpy u výjezdu na Klatovy. Vycházka na stanoviště ornitologů u řeky Úslavy, doprovodný program s malou výstavkou přírodnin, fotografií, ukázkami použití horolezeckého vybavení a zejména oblíbené ukázky odchytu a kroužkování volně žijících druhů ptáků. Dále též připravené občerstvení v podobě společného opékání špekáčků na ohni. K rozebrání různé informační publikace. Pořadatelé zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se ptáků i jiných živočichů a rostlin. Pořádá Nepomucký ornotologický spolek, vede Václav Kovář, mob.: 777 900 519, e-mail: nos@zde.cz.

14. Švihov
Sraz v sobotu 27. 9. v 9:00 před branou vodního hradu Švihov. Krátká vycházka na stanoviště ornitologů u řeky Úhlavy, doprovodný program s malou výstavkou přírodnin, fotografií, ukázkami použití horolezeckého vybavení a zejména oblíbené ukázky odchytu a kroužkování volně žijících druhů ptáků. Dále též připravené občerstvení v podobě společného opékání špekáčků na ohni. K rozebrání různé informační publikace. Pořadatelé zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se ptáků i jiných živočichů a rostlin. Pořádá Nepomucký ornotologický spolek, vede Václav Kovář, mob.: 777 900 519, e-mail: nos@zde.cz.

JIŽNÍ ČECHY

15. Blatná
Sraz v neděli 5. 10. v 9:00 v obci Vrbno u Blatné u fotbalového hřiště (při cestě od Blatné na konci Vrbna vpravo). Vycházka povede k rybníkům Pálenec, Smyslov a dalším. Pořádá Jihočeský ornitologický klub ve spolupráci se ZO ČSOP 20/04 Blatná. Vedou Petr Pavlík a Jan Černý, ukázky kroužkování (v rámci výzkumu ptačích populací) zajistí kroužkovatelé Zdeněk Voborník a Petr Louda. Více informací na e-mailu: petrp@blek.cz.

16. Rybník Řežabinec, Ražice
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00. Pozorování ptactva, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Karel Pecl, tel.: 382 214 731, e-mail: prachmuz.pecl@ volny.cz. Pořádá ČSO ve spolupráci s Prácheňským muzeem v Písku.

SEVERNÍ ČECHY

17. Česká Lípa
Sraz v neděli 5. 10. v 9:00 hod. před budovou VMG (Vlastivědné muzeum a galerie) v České Lípě, Náměstí Osvobození 297. Procházka bude tradičně vedena okrajem města pod Holý vrch a nivou Ploučnice do Dubice. Zde bude připravena ukázka odchytu ptáků do ornitologických sítí a kroužkování. Vycházku vede M. Honců, mob.: 605 086 242, na kroužkování se podílí P. Lumpe a I. Svoboda.

18. Kadaň
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00 před budovou Kadaňského gymnázia, cesta povede Želinským meandrem podél řeky Ohře. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Kadaň „Zelená stopa“.

19. Lenešický rybník
Sraz v neděli 28. září v 16:00 v Lenešicích přímo na hrázi rybníka. Vycházka za podvečerní romantikou unikátního rybníka, který je vlastnictvím pana Schönfelda. Tažní ptáci, kteří zde nacházejí odpočinek a nabírají síly, se před západem slunce slétají na nocoviště. Jsou zde i vzácné druhy hmyzu. Doprava: vlakem 15:27 z Loun, z Prahy přímým busem do Loun a přestup na vlak, případně do Dobromeřic a cca 2,5 km pěšky. Pořádají Tomáš Telenský a Alena Rulfová, mob.: 737 86 41 01, e-mail: tomas@matfyz.cz.

20. Liberec
Sraz v sneděli 5. 10. v 9:00 na hrázi rybníka ve Vesci (Teich). Na programu vycházka Veseckým údolím. Doprovodné akce – odchyty a kroužkování ptáků, pro děti ornitologické hry. Pořádá ČSO ve spolupráci s Jizersko-ještědským horským spolkem. Vede Martin Pudil, mob.: 732 716 726.

21. Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Vezměte s sebou dalekohledy. Ukázka odchytu ptáků za účelem kroužkování. Doba trvání vycházky cca 3 hod. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia při ZO ČSOP Roudnice nad Labem. Ve čtvrtek 2. 10. od 18:00 proběhne v rámci Festivalu v sále Městské knihovny v Roudnici nad Labem přednáška Stanislava Chvapila „Draví ptáci střední Evropy“ s nahrávkami hlasů a diapozitivy. Pořádá CEV Ciconia.

VÝCHODNÍ ČECHY

22. Bohdanečský rybník
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:30 u Bohdanečského mlýna, procházka rybniční krajinou. Vede Martin Paclík. E-mail: bohdanec.rybnik@centrum.cz. E-mail: bohdanec.rybnik@centrum.cz.

23. Jiříkov (Havlíčkův Brod)
Sraz v neděli 5. 10. v 8:00 na hrázi Jiříkovského rybníka u tabule Ornitologické stezky. Vycházka po Ornitologické pozorovací ztezce, cestou pozorování na Jiříkovském rybníce v PR Havranka, u Sedletínských jezírek opékání špekáčků, délka stezky 3 km. Pořádá ornitologický klub Vysočina, vede Jaroslav Rychlý, mob.: 728 321 912.

24. Litomyšl
Sraz v neděli 5. 10. v 7:45 u benzinové pumpyVMJ (nedaleko Vertexu). Trasa okolo Velkého Košíře (zde otevření naučné stezky), dále přes Nedošínský háj na rybníky u Tržku. Vede Lubor Urbánek, mob.: 604 824 652. Pořádá ČSO ve spolupráci s DDM Litomyšl a ZO ČSOP Litomyšl.

25. Rozkoš
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 u hostince v Šeřeči. Nejprve se vydáme k dělící hrázi, potom půjdeme zpět po březích Rozkoše směr k rybníku Řemínek. Tam proběhne ukázka odchytu a kroužkování. /Vojta Volf/ Akci organizují ČSO, ČSOP Jaroměř a A Rocha Česká Skalice. Dotazy na Pavla Světlíka z A Rocha, mob.: 775 042 228.

26. Semanín (Česká Třebová)
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00 na žel. zst. Semanín.Vycházka k rybníkům Hvězda a Nový u Opatova. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rybák Svitavy. Vede Mgr. Milan Janoušek, mob.: 731 151 810.

27. Trhová Kamenice (Chrudim)
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 na náměstí v Trhové Kamenici. Vycházka do okolí tamních rybníků, doplněná ukázkami odchytu a kroužkování ptáků. Ukončení akce v 11:00. Akci vedou RNDr. František Bárta, RNDr. Kyšof Harant a Ing. Jan Horák. Pořádá Východočeská pobočka ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Železné hory a Spolkem pro ochranu mokřadů. Informace mob.: 602 225 749.

28. Znětínek (okr. Žďár nad Sázavou)
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00 na hrázi Znětíneckého rybníka. Dopolední vycházka na rybníky s výkladem. Pořádá Pobočka ČSO na Vysočině, vede Vojtěch Kodet, e-mail: vojtech.kodet@email.cz.

JIŽNÍ MORAVA

29. Mutěnice (Hodonín)
Sraz v neděli 5. 10. v 8:00 2008 pod velkou vrbou u budovy rybářství. Pozorováním ptáků na nejkrásnější soustavě z jihomoravských rybníků u obce Mutěnice. Délka akce resp. její předpokládané ukončení je ve 13:00. Vlakové spojení do Mutěnic (zatím v provozu) je od Hodonína i od Zaječí (Brna). Kontakt na organizátora výšlapu (Karel Šimeček) je: 724 251 418.

30. Nové Město na Moravě
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 u přístavby I.ZŠ na Tyršově ul. v Novém Městě na Moravě. Vycházka s odborným výkladem - trasa k rybníkům Trnka, Křivka a Plameňák a zpět, asi 5 km. Pořádá pobočka ČSO na Vysočině, vede Jaromír Čejka, mob.: 604 234 716.

31. Rousínov
Sraz 4. 10. v 8:30 v Kroužku u rybníčku. Vycházka do přírody bude spojena s odchytem a ukázkou kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov. Vedou Petr Procházka a Jiří Bartl.

32. Sedlec u Mikulova – rybník Nesyt
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:30 na zastávce ČD. Pozorování ptactva, povídání o významu ptáků v krajině, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Josef Chytil. Pořádá ČSO ve spolupráci s ORNIS Přerov a CEV Pálava. Více info na tel.: 581 219 910 (ORNIS), 519 513 339 (CEV Pálava).

SEVERNÍ MORAVA

33. Karviná - Staré město
Sraz v sobotu 13. 10. v 8:00 u myslivecké chaty Hájenka. Vede Kurt Rusek, tel. 603 449 367.

34. Opava
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:30 v Opavě-Vávrovicích na zastávce MDPO U Cukrovaru. Pozorování ptáků kolem cukrovarenských rybníků. Vedou Jiří Lissek, mob.: 737 672 861 a Martin Miškovský.

35. Tovačovské rybníky
V sobotu 4. 10. exkurze za ptáky tovačovských rybníků v rámci Světového festivalu ptactva. Odjezd linkového autobusu v 6:50 z autobusového nádraží Přerov (nást. č. 13), sraz u sádek v Tovačově v 7:30. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť. Exkurzi povede: Adolf Goebel, mob.: 776 064 743, e-mail: goebel@mos-cso.cz. Pořádá Moravský ornitologický spolek.

36. Třemešské rybníky u Šumperka
Festival v termínu 5. – 7. 10. 8:00–18:00. Pozorování, odchyt, určování a kroužkování ptáků. Organizuje Středisko ekologické výchovy DDM Vila Doris Šumperk. Kontakt: Petr Šaj, mob.: 731 186 056, e-mail: saj@doris.cz .

37. Záhlinice
Sraz všech účastníků je v neděli 5. 10. v 9:00 v Záhlinicích před hostincem U Čápa. Do Záhlinic je možné přijet vlakovými spoji od Přerova v 8:43 a od Břeclavi v 8:14. Akce se koná za každého počasí. Seznámíme se s ptáky, živočichy a rostlinami podzimní přírody. Záhlinické rybníky jsou známy jako ptačí tahová cesta a místo odpočinku ptáků na tahu. Ukončení akce okolo 14 hodiny. Akci organizují společně Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka České společnosti ornitologické a Český svaz ochránců přírody z Hulína. Vede: Pavel Šálek, mob.: 606 541 859, e-mail: pavelkalous@seznam.cz.


autor:
Zuzana Pangrácová
email: cso@birdlife.cz
Česká společnost ornitologická

datum vydání:
12. září 2008


Diskuze k článku „Světový festival ptactva 2008“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!