Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Dlouhozobka - "kolibřík" z třídy hmyzu

autor: Lenka Kadlíková
Již delší dobu nám do redakce chodí obrázky s popisem zvířátka, které se objevuje na našich balkónech či zahradách a saje nektar z květů rostlin. Když toto zvířátko chvíli pozorujete, zjistíte, že jeho chování a způsob jetu se velice podobá americkým kolibříkům, jedná se však o velkého motýla z čeledí lišajovitých.


Noční motýl létající ve dne

Dlouhozobka je jakási výjimka, která potvrzuje pravidlo. Jedná se totiž o lišaje aktivního ve dne. Ostatní čeští lišajové jsou noční motýli. Vzácně se ale můžeme v podvečer setkat s druhy, které k nám zalétavají z jihu. Můžeme si jej tedy snadno prohlédnout a poučit nezasvěcené, že se nejedná o kolibříka, který se v Evropě ve volné přírodě nevyskytuje, ale o velmi zajímavého motýla.

Kolibří let

A proč si jej s kolibříkem lidé pletou? Pokud jste dlouhozobku viděli, určitě jste už pochopili. Podobně jako kolibřík zobák má tento motýl velmi dlouhý sosák, díky kterému nemusí usedat na rostlinu a předvádí nám úžasný a neopakovatelný kolibří let. Dlouhozobka stojí na místě a velmi rychle při tom třepotá křídly, která pak naším nedokonalým okem nejsou téměř vidět. Upoutat nás může i černobílý zadeček.

Dlouhozobek se u nás vyskytuje více druhů

Asi nejběžnější dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) se žlutým zadním křídlem a bílo černým zadečkem. Další zástupce dlouhozobek je dlouhozobka zimolézová (Hemaris fuciformis) s hnědými zadními křídly a medovo bílým zadečkem nebo i dlouhozobka chrastavcová (Hemaris tytyus), která je podobná čmelákovi.


Přilétá z jihu a objevuje se hlavně v létě a podzim

Tito krásní motýli se u nás objeví začátkem léta. Samice klade žlutozelená (dlouhozobka svízelová) vajíčka, ze kterých se vylíhnou zelené housenky s bílými pruhy (dlouhozobka svízelová), které se zakuklí a koncem léta se z nich vylíhnout tito krásní motýli, kteří odlétají zpět na jih.

Zdroje:
www.birdlife.cz
http://www.ireceptar.cz
Josef H. Reichholf; Průvodce přírodou 3 znaky - Motýli;Rebo productions; 2004; 80-7234-310-6

fotografie: Marek Vojtíšek - www.kolas.cz

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
16. října 2008


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.