Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Dlouhozobka - "kolibřík" z třídy hmyzu

Již delší dobu nám do redakce chodí obrázky s popisem zvířátka, které se objevuje na našich balkónech či zahradách a saje nektar z květů rostlin. Když toto zvířátko chvíli pozorujete, zjistíte, že jeho chování a způsob jetu se velice podobá americkým kolibříkům, jedná se však o velkého motýla z čeledí lišajovitých.

Dlouhozobka zimolézová - klikněte pro zobrazení detailuDlouhozobka zimolézová
autor: Marek Vojtíšek, http://www.kolas.cz

Noční motýl létající ve dne

Dlouhozobka je jakási výjimka, která potvrzuje pravidlo. Jedná se totiž o lišaje aktivního ve dne. Ostatní čeští lišajové jsou noční motýli. Vzácně se ale můžeme v podvečer setkat s druhy, které k nám zalétavají z jihu. Můžeme si jej tedy snadno prohlédnout a poučit nezasvěcené, že se nejedná o kolibříka, který se v Evropě ve volné přírodě nevyskytuje, ale o velmi zajímavého motýla.

Kolibří let

A proč si jej s kolibříkem lidé pletou? Pokud jste dlouhozobku viděli, určitě jste už pochopili. Podobně jako kolibřík zobák má tento motýl velmi dlouhý sosák, díky kterému nemusí usedat na rostlinu a předvádí nám úžasný a neopakovatelný kolibří let. Dlouhozobka stojí na místě a velmi rychle při tom třepotá křídly, která pak naším nedokonalým okem nejsou téměř vidět. Upoutat nás může i černobílý zadeček.

Dlouhozobek se u nás vyskytuje více druhů

Dlouhozobka svízelová - klikněte pro zobrazení detailuDlouhozobka svízelová
autor: Marek Vojtíšek, http://www.kolas.cz
Asi nejběžnější dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) se žlutým zadním křídlem a bílo černým zadečkem. Další zástupce dlouhozobek je dlouhozobka zimolézová (Hemaris fuciformis) s hnědými zadními křídly a medovo bílým zadečkem nebo i dlouhozobka chrastavcová (Hemaris tytyus), která je podobná čmelákovi.


Přilétá z jihu a objevuje se hlavně v létě a podzim

Tito krásní motýli se u nás objeví začátkem léta. Samice klade žlutozelená (dlouhozobka svízelová) vajíčka, ze kterých se vylíhnou zelené housenky s bílými pruhy (dlouhozobka svízelová), které se zakuklí a koncem léta se z nich vylíhnout tito krásní motýli, kteří odlétají zpět na jih.(Zdroj: www.YouTube.com)

Zdroje:
www.birdlife.cz
http://www.ireceptar.cz
Josef H. Reichholf; Průvodce přírodou 3 znaky - Motýli;Rebo productions; 2004; 80-7234-310-6

fotografie: Marek Vojtíšek - www.kolas.cz

Debata k článku 'Dlouhozobka - "kolibřík" z třídy hmyzu'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz