Cestujte jinak s Naboso

autor: Pavel Pichler
Když jinak , tak s novým občanským sdružením NABOSO. A jak tedy? No přeci "NABOSO", "NAKOLE", "NALEDU", "NASNĚHU",

Začnu jedním krásným citátem.

"Dvojím způsobem se můžeme dostat domů. Prvním je, že zůstaneme, kde jsme. Druhý, že se vydáme na cestu kolem světa, a tak se zase vrátíme na místo, odkud jsme vyšli." Gilbert Keith Chesterton

Již v gymnaziálních letech, tedy v rozmezí let 1996 – 2003, jsme začali pořádat sportovní a turistické akce. Nejdříve jen tak sami pro sebe, postupem času s námi na výlety začali chodit naši přátele, partneři a kamarádi nejen ze školních lavic. Každoroční výlety na kole a v zimním období lyžařské zájezdy do Alp, jarní turistické pochody po krásách Rakouska…to vše nás inspirovalo založit sdružení, které bude stmelovat mladé lidi s láskou k cestování, turistice a sportu. Nápad založit občanské sdružení jsme začali realizovat začátkem roku 2009. Rok 2009 byl pro o.s. Naboso rokem zkušebním. Jako cíl si klademe uspořádat co nejvíce sportovních a turistických akci, které prezentujeme na svých stránkách.

Kdo jsou členové o.s Naboso?

Jsou to mladí lidé, kteří sdílí společné zájmy a to toulání se přírodou pěšky, na kole a nebo i jinak. Rádi se seznamují s novými lidmi, kteří mají stejné zájmy jako oni. Zajímají se o turistiku, sport a cestovní ruch ve vztahu k životnímu prostředí. A hlavně, milují výlety “naboso“, “nakole“, “nabruslích“, “nalodi“, “nalyžích“, ...

Občanské sdružení NABOSO sdružuje mladé lidi s láskou k cestování, turistice, jízdě na kole a k dalším sportům. Lidi, kteří ve své volné chvíli rádi objevují krásy přírody nejen naší malé země, ale i o kousek dál u našich sousedů, lidi, kteří rádi šlápnou do pedálu a projedou se krajinou, lidí, kteří se umějí chovat v přírodě a k přírodě.O.S.Naboso nabízí mladým lidem společně prožívat příjemné chvíle v přírodě při různých sportovních a turistických aktivitách. Naboso je občanské sdružení, jehož cílem je vytvářet produkty měkkého turismu pro své členy a zanechávat v nich dlouhotrvající příjemné pocity z cestování, sportu a turistiky.

Naše cíle

Našim cílem je nabízet akce zaměřené na sport a turistiku a to ve vztahu k udržitelnému cestovnímu ruchu a měkkému turismu.Kromě organizovaných výletu nabízí o.s. NABOSO i jiné sportovně laděné zážitky jako je jízda na inlinech nebo v zimě na bruslích, lyžích a snowboardu.Členové o.s. NABOSO se též budou moci vzdělávat v oblasti ekologického cestovního ruchu z materiálů, které bude o.s. NABOSO získávat. Do budoucna je cílem sdružení možnost nabídnutí svým členům i účast na seminářích a přednáškách týkajících se cestovního ruchu a ekoturistiky a měkkého turismu.

Výběr z výletů v roce 2008

Pohanskem na kole
Příjemný cyklovýlet v ideálním květnovém počasí k soutoku Dyje a Moravy. Vlakem jsme se dopravili do Břeclavi a odtud přes historické centrum Pohanska, podél vojenského opevnění a po Moravské stezce až na soutok Dyje a Moravy, tedy na Česko-Slovensko-Rakouské pomezí. Cestou jsme minuli několik ropných vrtů a zahráli si na představitelé Dallasu, projeli úžasnými lužními lesy a pokochali se meandrující řekou Moravou. Odpoledne naše bicykly směřovali do malebného městečka Lanžhot, kde jsme se posilnili a vydali se zpět do Břeclavi na vlak.

Hodonínsko na kole

Koncem června 2008 se skupinka 9 lidí vydala na cyklovýlet po krásách Hodonínska a Strážnicka. Vlakem jsme se dopravili do Břeclavi a odtud Moravskou stezkou, krásnými lužními lesy ve stínu (sluníčko opravdu žhnulo) až do Hodonína. Zde jsme zaplnili naše hladové břuchy a rozjeli se ke známým sklepům v obci Petrov s ) . Zdenázvem Plže (na jaro 2009 je plánován výlet, tentokráte přímo do sklepů jsme se s pohledem na nádherné vinné sklípky opět občerstvili a přes centrum této oblasti, městečka Strážnice, se vydali do místa našeho ubytování, rekreačního areálu Lučina. Ubytovali jsme se v chatkách typu „kurník“ a zavzpomínali tak na školní výlety, strávené v podobných ubytovacích zařízeních, a pak hurá do nádrže Lučina, spláchnout ze sebe těch ujetých 80 km. Druhý den ráno jsme vyjeli do Bzence a odtud po ne moc ideálním terénu (písečném), ale o to více „hravém“ terénu, až do labužnického motorestu v Rohatci, kde jsme utratili spoustu peněz za polévky, pizzy, jídla, dortíky a kapučína. Není tedy divu, že někteří z nás byli natolik unavení z jídla, že už zde nasedli na vlak směr Brno. Skupina pěti statečných se pak ještě vydala přes pěkný Milotický zámek až do Kyjova a odtud se též přiblížila vlakem ke svým domovům. Výlet se nám povedl, počasí přálo, voda na koupání byla teplá, pivo studené, holky poslušné a kola provozuschopná.

Když je chvíli čas, tak do Moravského Krasu

Poslední sobotní neděli letních prázdnin jsme využili na projížďku na kole do blízkého Moravského krasu. Ač bychom si představovali počasí lehce přijatelnější než bylo, nenechali jsme se zviklat zamračenou oblohou a z hl.nádraží v Brně se přiblížili vláčkem do nedalekého Blanska. Odtud už pěkně na svých Pellsech, Meridách, a jiných značkách Punkevním údolím podél Skalního mlýnu, přes Sloup až na Holštejn. Zde jsme si prohlídli jeskyni Hladomorna a vylezli na zříceninu tamějšího hradu. Odtud jsme se vydali přes Ostrov u Macochy až do Jedovnic na výbornou svíčkovou ve vyhlášené restauraci Olšovec. Není divu, že po velkých porcích zapitých nějakým tím pivem se nikomu nechtělo jet dál. Ale přemluvili jsme naše ztuhlá stehna a kolem rybníku Olšovec vyrazili k mlýnu v obci Ruprechtov. Pokochali se starým mlýnem a pak už pěkně v pohodlí po silnici až do Vyškova. Unavení, ale spokojení z vydařeného výletu jsme pak skoro všichni usnuli ve vlaku na cestě do Brna. Ač jsme projeli Moravský kras již po několikáté, vždy je kam jezdit a proto věřím, že se za naším sousedním CHKO ještě někdy vrátíme.

Jizerské hory
Týdenní vandr na „těžko“ Jizerskými horami byl opravdu luxusní zážitek na který jistě žádný ze zúčastněných nezapomene. Po vystoupení v centru Jizerských hor, městě Liberci, nás čekal na zahřátí výstup na nejznámější vrchol v oblasti - Ještěd. Kdo by řekl, že se nezapotil, jistě by lhal i sám sobě. Za odměnu nám byl pak úžasný pohled po kraji a hned první den jsme si prstem nejen na mapě ale i do dálky mohli ukázat kam všude nás naše kroky během týdne zavedou. A bylo toho hodně: mimo jiné Lázně Libverda s Obřím sudem, skalní útvary Frýdlantské Cimbuří, nejvyšší vrchol Smrk, úžasný prales Jizera (můj asi největší zážitek), i samotná průzračná řeka Jizera. Jednoduše řečeno, Jizerské hory nadchnou každého a tedy i mě.

A kde nás najdete?

www.naboso.orgautor:
datum vydání:
24. ledna 2010


Diskuze k článku „Cestujte jinak s Naboso“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!