Veverky ve sněhové závěji

autor: Ondřej Prosický
Netypické povětrností události tuto zimu asi nepřehlédl nikdo. Stromy se pod náporem čerstvé mocné vrstvy sněhu ohýbají. Některé tolik, že zátěž neudrží a padají k zemi. Zima dává o sobě vědět. A co na to zvířátka? Jak se třeba veverky perou se sněhovou závějí?


Sněhová bariéra

Ačkoli jsem měl na víkend, již s vědomím bohaté sněhové nadílky, ambicióznější plány na fotografování, nakonec jsem skončil jinde. To malé bílé hnusné studené stále padalo a padalo, sněhová hrůza mě místo do Českého Švýcarska pustila jen k veverkám do Mladé Boleslavi. Role zkušeného polárního pilota se ráno ujal Vašek a expediční posádku doplnili Pali a Vojta. Témné ráno cukrované dalšími vločkami nebylo nijak idylické, vždyť kluci se ke mně do Strašnic dostali pouze obtížně.

Veverčin boj se sněhovou závějí

Ani veverky to v parku neměly jednoduché. Již první pohled do koruny vysokých borovic nám napověděl, že nebudou mít příliš důvod slézat do 20 centimetrů mocné vrstvy sněhu. Tam, kde obvykle veverkám přilepšujeme oříšky byla chladná severská tundra. Každá naše snaha přilákat veveřáky na oříšky skončila fiaskem. Oříšky zapadaldy do hlubokého sněhu, ve kterém je nemohli ani při největší snaze najít. Navíc, sněhový pokryv veverkám značně omezoval pohyb, občas koukala jen hlavička. I tak jsme si ale nakonec zafotili. Veverky občas využívali krmítek pro ptáky, tzn. občas z koruny slezli do pro teleobjektiv přívětivých výšek. U boudiček s krmením pro ptáky jsme navíc měli bonus v podobě, sýkorek, kosů, červenek, pěnkav nebo sojek. Až na obtížnější cestu prima výlet.


autor:
datum vydání:
3. března 2010


Diskuze k článku „Veverky ve sněhové závěji“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!