Mé fotografování vážek

autor: Petr Šedý ml.
Dovolte mě abych Vám představil moji amatérskou techniku a výbavu pro fotografování vážek a podělil se o zkušenosti s tím spojené.

Tradují se řeči, že čím lepší fotovýbava, tím lepší fotografie atd. V jistém slova smyslu je to pravda, ale např. kuchař, který je kuchařským řemeslem vyučen nemusí být zpravidla lepší kuchař než ten, který má pro vaření cit a hlavně ho tohle řemeslo baví.

Seznámím Vás s technikou, kterou používám já k fotografování vážek.

Fotoaparát:Nikon D40. Nejzákladnější zrcadlovka dostupná na trhu, ale jsem s ním přes míru spokojen a slouží již přes 3 roky a spolehlivě.

Objektiv: TAMRON AF SP 90mm F/2.8 Di Macro 1:1, velice spolehlivý a dle mého názoru objektiv s velice dobrou kresbou.

Blesk: Externí blesk SIGMA DG 500 st. Výkonný blesk, vhodný pro všestranné použití a v makrofotografii též velice dobrý pomocník (makroblesk nepoužívám)

Mezikroužky: Automatické mezikroužky s přenosem clony se vkládají mezi objektiv a tělo fotoaparátu, používám o polovinu levnější značku, než originální a zbytečně drahé a jsem s nimi nadmíru spokojen. Slouží nám k oddálení objektivu od těla fotoaparátu a tím pádem získání většího detailu fotografovaného živočichy (v mém případě vážky).

Stativ: Dobrý stativ je nezbytnou součástí makrofotografie. Dříve jsem zastával názor, že je zbytečný a až nedávno jsem pochopil, jak moc jsem se mýlil. Nedávno jsem si pořídil Manfrotto 055XPROB PRO TRIPOD BLACK, který je pro mne jako lehce pokročilého amatéra a mohu říci, že se jedná o výrobek velice kvalitní, výborně zpracovaný, lehce ovladatelný s vyhovující min. a max. pracovní výškou. Bohužel stativ se dodává bez kulové hlavy, kterou je nutno dokoupit. Tuhle hlavu jsem měl v kombinaci s monopolem Manfrotto a tím pádem mohu rychle měnit výbavu dle potřeb.

Nezbytné jsou též gumáky, rybářské brodky a pro větší pohodlí i gumové nákoleníky, náhradní baterie do blesku i fotoaparátu + náhradní paměťové karty. Není nic horšího, než zjistit to, že po rozložení a nachystání veškeré výbavy nemáte nabitou baterii a paměťová karta je z jakéhosi důvodu nefunkční.

Nyní se dostáváme k samému fotografování, které rozděluji do určitých bodů.

Kdy jít fotografovat: to závisí na druhu, který chcete jít fotografovat. Brzy ráno se nejlépe fotografují šídélka, jelikož jsou nejlépe k nalezení ihned po rozbřesku. Osobně vstávám před 4 hodinou abych byl na místě před východem slunce, našel vhodné šídélko, vše si v klidu nachystal, zkusil pár snímků a čekal na východ slunce, jelikož po ránu a večer je nejkrásnější a nejpřirozenější světlo na fotografie.

Bohužel, většina vážek je schována v hustém příbřežním porostu, kde se velice špatně hledají. Na ostatní druhy je dobré chodit přes den, spíše navečer 16-19hod. kdy posedávají na břehu rybníka a odpočívají. Velmi důležité je blížit se k vážce z nižší pozice než je ona sama protože jak je obecně známo, vážky se bojí vetřelců, kteří převyšují výšku jejich pozice. Jsou pak klidnější a jen tak se nevyplaší.

Kolikrát si připadám jak voják, který se po břiše plíží až ke své kořisti.

Jakmile se dostanete na (dostřel) opravdu pomalými pohyby zaujměte místo a fotografujte (vyjde tak 1 pokus z 5), ale nevzdávejte to a uvidíte, že pozorováním vážek získáte poznatky o jejich chování a přiblížit se, nebude tak těžké. Například vážka ploská ráda vysedává na koncích stébel trávy, rákosu, kde je dobře viditelná a docela vysoko, tím pádem se nemusíte plazit po břiše, ale stačí se blížit po kolenou.

Největší problém je se šídly. Jsou to velmi rychlí a obratní letci, vyfotografovat je není zrovna lehké. Nedávno jsem měl veliké štěstí u rybníka, kde jsem potkal šídlo pestré zavěšené po páření se samičku na stéblu trávy a ještě mělo poraněné křídlo zřejmě od jiného samečka, který ho napadal při páření. Tohle šídlo mě vydrželo pózovat celou hodinu a ani se nehnulo.

na fotografii je dobré, aby vynikl hlavní fotografovaný objekt. Proto je vhodné najít vážku sedící s dostatečně vzdáleným pozadím. Rozmazání pozadí závisí i na použití DOF (hloubky ostrosti, clonění) Pokud fotografuji vážku z boku používám f 5,6 – f 10 , to záleží na vzdálenosti, ze které fotografujete. Jde o to aby bylo ostré celé tělíčko a přitom odcloněné pozadí, které by mohlo rušit nebo, ve kterém by objekt mohl splývat.

Další problém nastává při fotografování s mezikroužky, kdy by měla být ostrá např. celá hlava šídla. Někdy je to docela problém, jelikož DOF nepokryje celou hlavu a vy můžete mít ostré jen oči bez kusadel a tlamičky. Tohle se řeší postupným ostřením očí a pak hlavičky a v počítači se fotografie skládá dohromady, k tomuhle je absolutně nutný stativ aby poloha fotoaparátu zůstala stejné pro pozdější přesné skládání fotografie.

Je možné fotografovat i teleobjektivem, ten používám na větší druhy sedící na břehu rybníka, nebo při brodění ve vodě asi ta 1,5 – 3m od břehu. Používám Nikkor 55-200 .

Ostření: Největší chybou je AF (automatické ostření) dříve jsem ostření nechával též na automatice, ale velice rychle mne dobří makrofotografové vyvedli z omylu. Asi měsíc jsem bojoval s manuálním ostřením a vyplatilo se, pomalu ale jistě si na to člověk zvykne a nepřijde mu to jako zlo, ale jako radost, se kterou udělá příjemnou fotografii.

Blesk: světlo je při makru hodně důležité. Asi před rokem jsem si pořídil makroblesk, který se mě zdá být hodně zbytečný, proto jsem si na radu kamaráda pořídil blesk externí, který si nemohu vynachválit.

Místo: Je dobré volit místo tak, aby při svítání první paprsky osvítily fotografovaný objekt, který vypadá přirozeněji. Pozdější světlo e již moc ostré a degraduje fotografii do nepřirozených barev, přepalů atd. Větší druhy vážek zalétávají a dále od vodních ploch, kde loví. Proto je ideální najít vodní plochu kde je v okolí pole či louka. Při rozbřesku vážky vylézají na vrcholek rostlin kde se vyhřívají po chladné noci a to je náš okamžik fotografování.

Kompozice: Pokud chceme fotografií nějak zaujmout, je dobré volit kompozici (rozložení obsahu snímku) představme si v hledáčku 2 vodorovné a 2 svislé přímky, kterými rozdělíme hledáček na části. Pokud to není záměr, nesnažíme se (cpát) objekt na střed snímku, jelikož není tak zajímavý jako třeba lehce na pravé straně snímku atd.


Závěr

nejsem profesionální fotograf a tohle jsou pouze mé poznatky a zkušenosti, o které se rád podělím, jelikož vím jak těžké bylo pro mne najít nějaký článek psaný tak abych ho pochopil já úplný amatér. Doufám, že mé rady pomohou aspoň trochu ke snadnějšímu pořizování snímků Vámi.

Přikládám fotografie šídla pestrého pro ukázku ostrých očí a neostrého čela při fotografování s mezikroužky a fotografii hlavičky šídélka brvonohého s použitím mezikroužků a blesku při východu slunce s větším použití DOF.



autor:
datum vydání:
13. září 2010


Diskuze k článku „Mé fotografování vážek“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!