Časopis Krkonoše – Jizerské hory 10/2010

autor: Jiří Bašta
V pátek 1. října vychází desáté letošní číslo měsíčníku Krkonoše – Jizerské hory. Názorně v něm uvidíte, jaké stopy naší technické civilizace můžeme nalézt překvapivě i ve zvláště chráněných přírodních územích v nejvyšších polohách naší země – a jak jsme přitom stále bezmocní, když nás naopak přírodní síly zaskočí v našich sídlech pod horami, například v podobě povodně.


Památný šrot na hřebenech

V Krkonoších se kdysi těžily železné rudy, využívané pro mírovou i zbrojní výrobu v podhůří. Daleko víc železa však lidé na hory přivezli ve 20. století. Vrak autoveteránu, výstroj starého lomu a zbytky Klínovky, boudy, která shořela před 40 lety – uvádím jen tři příklady z toho, co po desetiletí stále připomíná staré horské historie, ačkoliv se na horách jinak pilně uklízí.

Nový návštěvní řád KRNAP

Od počátku října platí nový návštěvní řád Krkonošského národního parku. Novinky v jeho obsahu komentuje ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Miss louka 2010

Výsledky soutěže Miss louka 2010, kterou letos poprvé uspořádala Správa KRNAP, vás mohou inspirovat k nominaci vaší oblíbené krásné horské louky na jaře a v létě 2011! K účasti zve Klára Pohlodková.

Povodně pod Jizerkami

Šest stran o těžce zkoušeném Frýdlantsku a Liberecku naleznete v jizerské části časopisu. Příčiny a následky povodní přibližují Pavel D. Vinklát, Vlastimil Pilous a Jiří Hušek.

Texty z časopisu Krkonoše – Jizerské hory a další podrobnosti naleznete na krkonose.krnap.czautor:
Jiří Bašta
email: jbasta@krnap.cz
šéfredaktor časopisu Krkonoše

datum vydání:
30. září 2010


Diskuze k článku „Časopis Krkonoše – Jizerské hory 10/2010“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!