Volební lídři k ekologickým problémům Brna: Ne dalším hypermarketům, ano nízkoemisní zóně, čistějším palivům i prachovým filtrům

autor: Ekologický institut Veronica
Brno, 5. října 2010 - Z 16 oslovených lídrů kandidátek pro komunální volby v Brně 10 odpovědělo na dotazy k problémům životního prostředí, které jim zaslal Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) v rámci programů ke zlepšení ovzduší a ochraně klimatu.

Z vyhodnocení odpovědí vedoucích osobností brněnských kandidátek vyplývá, že překvapivě mnoho z nich nebude podporovat výstavbu hypermarketů. Podporu má vznik nízkoemisní zóny, zavádění čistějších paliv v dopravě nebo prachových filtrů pro automobily s dieselovými motory, ale také zlepšení podmínek pro pěší a cyklisty.

„Ohodnotili jsme odpovědi politiků na každou z položených otázek v rámci pětibodové známkovací škály užívané ve školách, takže jsem získali nejen obrázek o postoji k jednotlivým problémům, ale průměrná známka je také indikátorem celkové politiky ve vztahu ke kvalitě ovzduší ve městě a globální ochraně klimatu. Záleží samozřejmě na voliči, jestli a jak shromážděné informace použije při svém rozhodování ve volbách.“ uvedla Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica a dodala:

„Je dobrou zprávou, že mnozí brněnští politici jsou otevření zavádění v zahraničí již úspěšně odzkoušených opatření pro čistější ovzduší. Po volbách chceme nabídnout zvoleným zastupitelům podrobnější informace o konkrétních zkušenostech s nízkoemisními zónami, s prachovými filtry nebo zaváděním mýtného. Není důvod, aby se Brno nepřidalo k mnoha evropským městům, kde už taková opatření fungují,“ uvedl Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika z Centra pro životní prostředí a zdraví. „Jako nejlepší jsme vyhodnotili odpovědi Martina Andera (Strana Zelených) získali průmětno známku 1,4 a Pavla Strnada (Moravané s ČSNS 2005) 1,9. Nejhůře hodnoceny byly odpovědi Svatopluka Kalužíka (Sdružení soukromníků ČR) s 3,6 a Lubor Pospíchal (SPO Zemanovci) s průměrnou známkou 3,5.

Předvolební dotazování se uskutečnilo v rámci projektu „Dva v jednom“ pro ochranu ovzduší a klimatu Ekologického institutu Veronica a mezinárodního projektu „Soot free for Climate“, který v České republice koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podobné předvolební dotazování jako v Brně proběhla také v Českých Budějovicích, Brně a v Plzni.

Úplné znění položených otázek, včetně podrobného hodnocení postojů kandidátů jsou k dispoziciautor:
datum vydání:
6. října 2010


Diskuze k článku „Volební lídři k ekologickým problémům Brna: Ne dalším hypermarketům, ano nízkoemisní zóně, čistějším palivům i prachovým filtrům“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!