Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Přírodní památka Křtinský lom a jeho vzácní obyvatelé

Tenhle neveliký lom leží na konci Křtin směrem na Jedovnice. Jedná se o lokalitu s několika vzácnými druhy rostlin a živočichů. Právě proto byl loni tento lom vyhlášen přírodní památkou.

Čolek velký - klikněte pro zobrazení detailuČolek velký
foto: Petr Šedý ml.
Tvoří ho 2 odlišná diametrálně odlišná patra. Spodní podmáčené patro ukrývá například největšího českého čolka, čolka velkého (Triturus cristatus) Samice tohoto druhu dosahují délky až 180mm a samci 120-150mm. Obývají spíše osluněné zarostlé tůně s maximální hloubkou vody do 50cm. Larvy jsou citlivé na znečištění povrchové vody, proto je u nás úbytek jedinců znatelný a vyskytuje se jen na vhodných stanovištích.

Skokan štíhký - klikněte pro zobrazení detailuSkokan štíhký
foto: Petr Šedý ml.
Dále se ve spodním patře vyskytuje skokan štíhlý (Rana dalmatina) druh velmi ohrožený a přísně chráněný zákonem. Dorůstá délky 7-10cm a od ostatních skokanů se liší dlouhými zadními nohami .Jeho charakteristickým rysem je jeho zašpičatělá hlava. Což je patrné především při pohledu seshora. Samci žijí převážně ve vodě, kde se i páří a samice převážně na souši v okolí vody. Tento druh má velice citlivou kůži a při jakémkoli znečištění prostředí, ve kterém žije, jej opouští.

Spodní patrko Křinského lomu - klikněte pro zobrazení detailuSpodní patrko Křinského lomu
foto: Petr Šedý ml.
V podmáčeném patře se nevyskytují jen vzácní živočichové, ale i rostliny, kterou je například Prstnatec pleťový (Dactylorhiza incarnata).Orchidej dorůstající výšky kolem 35-70cm. Druh rostoucí na podmáčených stanovištích i řidších rákosinách. V ČR se vyskytuje velice roztroušeně. Loni jsem na tomhle stanovišti napočítal 32jedinců téhle krásné rostliny. Dále se hnízdí Rákosník zpěvný, vyskytuje se zde mnoho druhů vážek, které jsem loni zastihl bohužel až koncem léta, tím pádem nebyla možnost určit všechny druhy, které se zde vyskytují.

Druhé - suché patro se chystám zdokumentovat letos Vyskytuje se zde např. Hvozdík kropenatý DIANTHUS DELTOIDES L) krásná rostlina s nádhernými květy.

Debata k článku 'Přírodní památka Křtinský lom a jeho vzácní obyvatelé'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz