Koniklece objektivem fotoaparátu

autor: Petr Šedý ml.
Než vůbec vyrazíme tuto nádhernou rostlinu fotografovat, je dobré se o ní dozvědět co nejvíce informací např. kde se vyskytuje, kdy kvete, zda je chráněná atd.

Koniklec velkokvětý (Pulsttila grandis Wenderoth) se řadí do seznamu silně ohrožených druhů naší květeny. Proto je dobré vědět kam se na něj vydat. Bohužel míst k jeho spatření je velice málo. Vyskytuje se na Jižní Moravě a v Českém krasu, kde byl uměle vysazen. Roste především na slunných vápencových stráních .

Je také dobré vědět kdy se vydat fotografovat z ohledu slunečního svitu. Je všeobecně známo, že těmto rostlinám sluší fotografování v protisvětle a to nejlépe tak od 16hod. do západu slunce.

Z mého pohledu světelnosti je nejlepší místo na Brněnských Hádech. Slunce tam svítí až do západu a to nám dává šanci fotografovat opravdu za toho nejkrásnějšího světla při pozdním západu slunce.

Představím 3 fotografie Koniklecí

První je focena v klasickém odpolední slunci v 15:31 hod. Je vidět, že slunce nám neposkytuje žádné zajímavější světlo. Vždy fotografuji pomocí stativu a u rostlin jako jsou tyto v leže. Osobně preferuji nízkou DOF (hloubku ostrosti snímku) Díky ní vynikne hlavní předmět a popředí i pozadí snímku tvoří příjemný bokeh (estetická část snímku). Kompozici jsem volil tak, aby rostlina vyčnívala z levého rohu. Umístění rostliny na střed by znehodnotila snímek.

Použitá technika: stativ Manfrotto 055XPROB s kulovou hlavou, Nikon D40 a objektiv Tamron SP AF 90mm f 2.8 di macro.

Nastavené hodnoty : 1/1600sec., F 4,5, ISO 200 a EV -1,3 pro přidání kontrastu na snímku.

Druhá fotografie je focena asi hodinu před západem slunce 17:10 kdy světlo není už tak silné a má nádech do zlatava. To je vhodná chvíle fotografovat do protisvětla. Okolí není přepálené a rostlina vypadá přirozeněji než v silném slunečním svitu.

Zde jsem nasadil objektiv s ohniskem 200mm a fotografoval z větší vzdálenosti na minimální clonu F4,5. Za rostlinou můžeme pozorovat jakoby světýlka, která tvoří tráva v pozadí, které nepůsobí prázdně, ale přitom neodvádí pozornost od hlavního fotografovaného předmětu. Použitá technika: stativ Manfrotto 055XPROB s kulovou hlavou, Nikon D40, Nikkor 55-200 f/4-5.6G IF-ED AF-S DX VR.

Nastavené hodnoty: 1/500sec, ISO 200, F 4,5.

Třetí, poslední fotografie je focena asi 5minut před úplným západem sluncem v 17:56hod. Vidíme na ní mladou koniklec, v pravém večerním zlatavém protisvětle, které je pro mě osobně nejkrásnější na fotografování. Rostlina focena starým manuálním objektivem Primoplan 58mm f/1.9, který na F1,9 tvoří dynamické pozadí i popředí snímku. Fotografie zachycuje atmosféru pozdního večera. Použitá technika: stativ Manfrotto 055XPROB s kulovou hlavou Nikon D40, Primoplan 58mm f/1.9.

Nastavené hodnoty: 1/640sec. ISO 200, F 1,9.

Přeji všem dobré světlo a mnoho fotoloveckých zážitků.



autor:
datum vydání:
19. dubna 2011


Diskuze k článku „Koniklece objektivem fotoaparátu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!