Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Koniklece objektivem fotoaparátu

Než vůbec vyrazíme tuto nádhernou rostlinu fotografovat, je dobré se o ní dozvědět co nejvíce informací např. kde se vyskytuje, kdy kvete, zda je chráněná atd.

Koniklec velkokvětý (Pulsttila grandis Wenderoth) se řadí do seznamu silně ohrožených druhů naší květeny. Proto je dobré vědět kam se na něj vydat. Bohužel míst k jeho spatření je velice málo. Vyskytuje se na Jižní Moravě a v Českém krasu, kde byl uměle vysazen. Roste především na slunných vápencových stráních .

Je také dobré vědět kdy se vydat fotografovat z ohledu slunečního svitu. Je všeobecně známo, že těmto rostlinám sluší fotografování v protisvětle a to nejlépe tak od 16hod. do západu slunce.

Z mého pohledu světelnosti je nejlepší místo na Brněnských Hádech. Slunce tam svítí až do západu a to nám dává šanci fotografovat opravdu za toho nejkrásnějšího světla při pozdním západu slunce.

Představím 3 fotografie Koniklecí

Koniklec 1 - klikněte pro zobrazení detailuKoniklec 1
foto:Petr Šedý ml.
První je focena v klasickém odpolední slunci v 15:31 hod. Je vidět, že slunce nám neposkytuje žádné zajímavější světlo. Vždy fotografuji pomocí stativu a u rostlin jako jsou tyto v leže. Osobně preferuji nízkou DOF (hloubku ostrosti snímku) Díky ní vynikne hlavní předmět a popředí i pozadí snímku tvoří příjemný bokeh (estetická část snímku). Kompozici jsem volil tak, aby rostlina vyčnívala z levého rohu. Umístění rostliny na střed by znehodnotila snímek.

Použitá technika: stativ Manfrotto 055XPROB s kulovou hlavou, Nikon D40 a objektiv Tamron SP AF 90mm f 2.8 di macro.

Nastavené hodnoty : 1/1600sec., F 4,5, ISO 200 a EV -1,3 pro přidání kontrastu na snímku.

Koniklec 2 - klikněte pro zobrazení detailuKoniklec 2
foto:Petr Šedý ml.
Druhá fotografie je focena asi hodinu před západem slunce 17:10 kdy světlo není už tak silné a má nádech do zlatava. To je vhodná chvíle fotografovat do protisvětla. Okolí není přepálené a rostlina vypadá přirozeněji než v silném slunečním svitu.

Zde jsem nasadil objektiv s ohniskem 200mm a fotografoval z větší vzdálenosti na minimální clonu F4,5. Za rostlinou můžeme pozorovat jakoby světýlka, která tvoří tráva v pozadí, které nepůsobí prázdně, ale přitom neodvádí pozornost od hlavního fotografovaného předmětu. Použitá technika: stativ Manfrotto 055XPROB s kulovou hlavou, Nikon D40, Nikkor 55-200 f/4-5.6G IF-ED AF-S DX VR.

Nastavené hodnoty: 1/500sec, ISO 200, F 4,5.

Koniklec 3 - klikněte pro zobrazení detailuKoniklec 3
foto:Petr Šedý ml.
Třetí, poslední fotografie je focena asi 5minut před úplným západem sluncem v 17:56hod. Vidíme na ní mladou koniklec, v pravém večerním zlatavém protisvětle, které je pro mě osobně nejkrásnější na fotografování. Rostlina focena starým manuálním objektivem Primoplan 58mm f/1.9, který na F1,9 tvoří dynamické pozadí i popředí snímku. Fotografie zachycuje atmosféru pozdního večera. Použitá technika: stativ Manfrotto 055XPROB s kulovou hlavou Nikon D40, Primoplan 58mm f/1.9.

Nastavené hodnoty: 1/640sec. ISO 200, F 1,9.

Přeji všem dobré světlo a mnoho fotoloveckých zážitků.

Debata k článku 'Koniklece objektivem fotoaparátu'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Šembera

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz