Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Správní rada Nadace Partnerství je znepokojena kroky nového vedení Národního parku Šumava

autor: Nadace Partnerství
Šumava (1. května 2011) – V Národním parku Šumava se o uplynulém víkendu sešla správní rada nejvýznamnější české ekologické nadace – Nadace Partnerství, která se zabývala i aktuální situací v našem největším národním parku. „Správní rada je znepokojena nekompetentními rozhodnutími a návrhy ředitele parku Jana Stráského na destruktivní zásahy v nejcennějších zónách národního parku i jeho veřejně opakovanými postoji vůči ochraně přírody a vyzývá ministra Chalupu, aby obsazoval tyto odborně manažerské pozice lidmi s odpovídající kvalifikací a vzděláním,“ tlumočí stanovisko správní rady její předseda Jiří Francek.

„Hlavním důvodem pro svolání rady na Šumavu byla vyhrocená situace v přístupu k ochraně přírody v jádrových územích národního parku spojená s personálními změnami v jeho vedení,“ vysvětluje ředitel nadace Miroslav Kundrata. „Nadace Partnerství za posledních 20 let podpořila na Šumavě 45 projektů celkovou částkou 3,5 milionu korun,“ doplňuje František Brückner, vedoucí grantového oddělení nadace. „Cílem naší podpory bylo pomoci komunikaci a dialogu mezi ochranou přírody a hospodářskými aktivitami v národním parku i jeho okolí. Nový ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský tuto práci svými výroky a návrhy znehodnocuje,“ říká ředitel Kundrata.

Členové správní rady Nadace Partnerství absolvovali i terénní exkurzi do prvních zón v okolí Plešného jezera. Znovu se na vlastní oči přesvědčili o obrovské vitalitě přírody a bezproblémové přirozené obnově zmlazujících smrčků v kůrovcem poničených porostech ponechaných bez zásahu.

Hospodaření na Šumavě uvedl pro své kolegy do evropského kontextu Ladislav Miko, bývalý ministr životního prostředí a dlouholetý ředitel odboru ochrany přírody Evropské komise: „Ponechání jádrových zón národních parků přirozenému vývoji bez lidských zásahů je nejen standardním, ale dokonce požadovaným atributem národního parku podle kategorizace IUCN [1]. I Evropská unie klade stále větší důraz na zachování a obnovu fragmentů evropské divočiny a potenciál Šumavy má v tomto smyslu obrovskou hodnotu. O tom, že se nejedná o chiméru, svědčí jednoznačně vývoj v bavorské části parku, ale i v místech ponechaných bez zásahu na české straně. Návrhy na vstoupení do bezzásahových jádrových zón parku s pilou nebo dokonce s insekticidy jsou proto i mimo ČR široce kritizovány. Z hlediska evropské legislativy je navíc nepředstavitelné k nim přistoupit bez řádného posouzení dopadů takových kroků na předmět ochrany v rámci soustavy Natura 2000. Spolu s odmítnutím Diplomu Rady Evropy se jeví současný trend na Šumavě v mezinárodním kontextu jako sled naprosto nepochopitelných kroků.“

autor:
Nadace Partnerství
email: info@nap.cz
www stránky: http://www.nap.cz/

datum vydání:
2. května 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.