ČSO zve o víkendu 1. a 2. října na Evropský festival ptactva

autor: Česká společnost ornitologická
Praha, 23. 9. 2011. Pojďte s námi vyprovodit stěhovavé ptáky na jejich cestě do teplých krajin! Letošní ročník Evropského festivalu ptactva se bude konat na 39 místech o víkendu 1. a 2. října 2011.

Místa a čas konání jsou zveřejněny na www.birdlife.cz.

První říjnový víkend (1. a 2. 2011) je v Evropě již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého ornitologové organizují pro veřejnost vycházky za pozorováním ptáků. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Pro děti jsou nachystané různé hry a kvízy s ptačí tématikou.

Letošní, již 16. ročník Festivalu ptactva, upozorňuje na překážky, které musí ptáci při svých cestách na zimoviště překonat. Tažní ptáci mají mezi ostatními zvláštní postavení a jsou často i více ohroženi. Neodmyslitelně patří do krajiny našich zeměpisných šířek. Jaro bez kukačky nebo vlaštovky si nedovedeme představit, srpnový odlet rorýsů je známkou, že léto již spěje ke svému konci. A právě tito ptáci, migranti na dlouhé vzdálenosti, mohou být ohroženi hned dvakrát – jednou v Evropě na hnízdištích a podruhé během dlouhé tahové cesty nebo na zimovištích.

"Víc než polovina dálkových migrantů dramaticky snižuje svoji početnost," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, "přitom u řady z nich ani nevíme, kde přesně zimují a co je příčinou jejich ohrožení. Můžeme se jen dohadovat, zda to je změna klimatu a s ní související rozvoj pouští, odlesňování, sucha, zemědělství nebo ilegální lov. Zachování těchto druhů by mělo být zájmem každého člověka. A jedinou cestou k ochraně tažných druhů je důkladný výzkum a skutečná mezinárodní spolupráce zcela v duchu partnerství BirdLife International."

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších 37 zemích Evropy a střední Asie. Akci organizuje mezinárodní sdružení BirdLife International, jehož českým partnerem je Česká společnost ornitologická.autor:
datum vydání:
26. září 2011


Diskuze k článku „ČSO zve o víkendu 1. a 2. října na Evropský festival ptactva“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!