Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Outdoor 1 - Termíny, aneb co nám poví visačky

autor: Lenka Kadlíková
Určitě jste již zažili situaci, kdy jste si chtěli koupit bundu a prodavač Vám nebyl schopen přelouskat tu spoustu pojmů, které obsahují visačky u bund či jiného sportovního oblečení.

Samozřejmostí je, že někde na výrobku visí malý kousek tkaniny na které je vytištěno základní složení výrobku (spodní vrstva, vnitřek a vršek). U oblečení do přírody a na sport se jedná vesměs o kombinaci mikro fleece, nylon (polyamid) či polyester jako spodní vrstva, polyesterové duté vlákno či polyester jako tkanina výplň a polyester či nylon jako vrchní materiál. Zatímco u spodní vrstvy jde především o to co komu nejlépe vyhovuje, ve vrchní vrstvě je ten největší rozdíl. O tom především bude první díl našeho seriálu o outdoorovém vybavení

Co se týče oblečení soustřeďme se nejprve na jeho vlastnosti. Správný prodavač Vám o každém kusu oblečení na který ukážete řekne, že je vodě a větru odolný, prodyšný. Případně zda má či nemá lepené švy. Problém je v tom, že mnohdy z vlastní neinformovanosti Vám nedokážou říct o těchto vlastnostech nic bližšího. Abychom tady prodejce neshazovali, často se stává, že ani sami výrobci k tomuto zboží nedodají potřebné informace v češtině.

Na obrázku vidíte ukázku, jak můze vypadat znázornění vlastností bundy. Zeleně je zde znázorněn vrchní materiál a bíle membrána.

Prodyšnost - breathable (na obr. znázorněna zvlněnou šipkou)

Větruodolnost - wind rasistant (znázorněna ohnutou šipkou)

Voděodolnost - water rasistent, waterproof (na obrázku znázorněna kapkami, které neprochází materiálem)

Voděodolnost se měří tzv. vodním sloupcem. Když se oblečení testuje, nechá se na něj působit sloupec vody a změří se jeho výška při prosaku prvních kapek. Prodyšnost je ve většině případů udáváná jako gramy páry odpařené z m2 materiálu za 24h.

Podle tohoto obrázku se dá dobře usoudit, co dané oblečení umí a neumí. Pokud chybí šipka nahoru, nedýchá, pokud ohnutá šipka materiál profoukne atd..

Některé firmy uvadějí na visačkách i hodnoty u jednotlivých vlastností a informaci o lepení švů. U kvalitní bundy by lepení nemělo chybět. Švy se totiž do bundy dostává nejvíce vlhkosti.

Většinou platí, čím má oblečení lepší vlastnosti, tím víc se tím výrobce chlubí a tím větší visačky nebo více visaček s informacemi o výrobku najdeme. Jiná věc je, jestli pravdivých, ale předpokládejme, že ano. U kvalitnějších bund už většinou bývá alespoň zmínka o tom jak bylo voděodolnosti a zároveň prodyšnosti dosaženo. Na trhu se vyskytují v současné době dvě možnosti.

Zátěr. Jedná se o směs chemických látek nanesenou ze spodu vrchní vrstvy materiálu.Obecně má horší poměr nepromokavost a prodyšnost, než druhý typ - Membrána. Nejedná se o samostatnou látku. Není to ani impregnace či zátěr. Jedná se o speciální vrstvu umístěnou různým způsobem mezi vnější a vnitřní vrstvou oděvu.Jedná se o pórézní materiál, který je schopem propustit vodní páry od těla, ale přitom póry jsou tak malé, že nepropustí kapky vody.

Prvním způsobem je volně vložená memprána mezi vrchní materiál a podšívku. Vyniká velmi dobrými vlastnostmi co se týká vodního sloupce i prodyšnosti.Ta je omezena pouze vrchním materiálem.

Další způsoby, jak se membrány umísťují jsou laminace. Mají horší vlastnosti co se týče prodyšnosti i promokavosti. Jejich výhodou je ale vyšší odolnost vůči poškození. U dvouvrstvých laminátů je membrána nalaminována většinou na spodek vrchní vrstvy materiálu. Tento druh laminace dělá oblečení lehčí a prodyšnější, než jsou lamináty třívrstvé. U tohoto typu laminace je membrána spojena i se spodní vrstvou. Oblečení s tímto typem membrány je samozřejmě nejtěžší, ale za to nejlépe odolává mechanickému poškození.

Novinkou mezi membránovými technologiemi je tzv. SOFT SHELL. Jedná se o třívrstvý laminát s hydrofilní membránou. Tato technologie je zajímavá v tom, že vám zajistí mimo přiměřené vodě, větru odolnosti a prodyšnosti také hřejivost. Je to velmi zdařilý kompromis, určený pro méně náročné aktivity. Místo několika vrstev Vám postačí funkční tričko a soft shellova bunda. Pozor ale na počasí! Raději bych do batůžku stejně nějakou tu mikinu dala. Například na horách Vás může překvapit taková fujavice, že Vám profoukne i soft shell.

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
28. února 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.