Přechod na zimní čas

autor: Mgr. Jana Hájková
V neděli se ve tři ráno posouvají ručičky hodin o hodinu zpět. Jestli také patříte mezi ty jedince, kteří se s posunem času hůře vyrovnávají, najdete v tomto článku pár zajímavých tipů, jak se s tímto fenoménem vyrovnat. A navíc se můžete dočíst i několik perliček týkajících se letního a zimního času.

listování v kapitolách článku 'Přechod na zimní čas'
 1. Proč změna času
 2. Historie
 3. Negativa změny času
 4. Jak se se změnou času vyrovnat.
 5. Zajímavosti
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Změna času

Každoročně se u nás „uměle“ posouvá dvakrát za rok ručička hodin. Na konci října to bývá o hodinu zpět a naopak v březnu při přechodu na letní čas o hodinu dopředu. A nejsme v tom sami. Takto se čas mění i v mnoha dalších zemích na celém světě.

Do roku 1996 nepřicházela změna času v říjnu, ale již v září. Po tomto roce jsme se připojili po vzoru Evropské unie k trvání letního času v délce sedmi měsíců. (zdroj: 1)

Středoevropský nebo jinak řečeno zimní čas je ten „správný“. Shoduje se totiž s rozložením času na naší planetě podle poledníkových pásů. Pásmový čas většinou zaujímá šířku 15 stupňů, na mnoha místech ale jeho hranice kopíruje hranice státních útvarů.

Hlavním důvodem změny času je prý ekonomická úspora energie

Primárním důvodem, který se uvádí je ekonomická výhodnost zavádění letního času, tedy času, který je o hodinu posunut vůči času pásmovému. Mnozí odborníci tvrdí, že lidé si tak více užijí denního světla. Důvodem je to, že většina lidí je aktivnější po západu slunce. Prý těch, kteří vstávají před východem slunce je o poznání méně. Ušetří se tak elektrická energie za večerní osvětlení. Jedna ze studií tvrdí, že změna času ušetří půl procenta spotřeby energie. (zdroj: 5) Jiní zase tvrdí, že se energie neušetří. „Podle měření zaměstnanců Pražské energetiky je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta.“ (zdroj: 2)

listování v kapitolách článku 'Přechod na zimní čas'
 1. Proč změna času
 2. Historie
 3. Negativa změny času
 4. Jak se se změnou času vyrovnat.
 5. Zajímavosti
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »


autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
30. října 2011


Diskuze k článku „Přechod na zimní čas“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.