Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Přechod na zimní čas

V neděli se ve tři ráno posouvají ručičky hodin o hodinu zpět. Jestli také patříte mezi ty jedince, kteří se s posunem času hůře vyrovnávají, najdete v tomto článku pár zajímavých tipů, jak se s tímto fenoménem vyrovnat. A navíc se můžete dočíst i několik perliček týkajících se letního a zimního času.


Změna času

červánky - klikněte pro zobrazení detailučervánky Každoročně se u nás „uměle“ posouvá dvakrát za rok ručička hodin. Na konci října to bývá o hodinu zpět a naopak v březnu při přechodu na letní čas o hodinu dopředu. A nejsme v tom sami. Takto se čas mění i v mnoha dalších zemích na celém světě.

Do roku 1996 nepřicházela změna času v říjnu, ale již v září. Po tomto roce jsme se připojili po vzoru Evropské unie k trvání letního času v délce sedmi měsíců. (zdroj: 1)

Středoevropský nebo jinak řečeno zimní čas je ten „správný“. Shoduje se totiž s rozložením času na naší planetě podle poledníkových pásů. Pásmový čas většinou zaujímá šířku 15 stupňů, na mnoha místech ale jeho hranice kopíruje hranice státních útvarů.

Hlavním důvodem změny času je prý ekonomická úspora energie

Frenštát pod Radhoštěm a část Trojanovic - klikněte pro zobrazení detailuFrenštát pod Radhoštěm a část Trojanovic Primárním důvodem, který se uvádí je ekonomická výhodnost zavádění letního času, tedy času, který je o hodinu posunut vůči času pásmovému. Mnozí odborníci tvrdí, že lidé si tak více užijí denního světla. Důvodem je to, že většina lidí je aktivnější po západu slunce. Prý těch, kteří vstávají před východem slunce je o poznání méně. Ušetří se tak elektrická energie za večerní osvětlení. Jedna ze studií tvrdí, že změna času ušetří půl procenta spotřeby energie. (zdroj: 5) Jiní zase tvrdí, že se energie neušetří. „Podle měření zaměstnanců Pražské energetiky je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta.“ (zdroj: 2)

Historie zimního, potažmo letního času u nás

Článek 'Přechod na zimní čas' je rozdělen na více kapitol
 1. Proč změna času
 2. Historie
 3. Negativa změny času
 4. Jak se se změnou času vyrovnat.
 5. Zajímavosti
 6. Kompletní fotogalerie k článku
»

Debata k článku 'Přechod na zimní čas '

Reklama

Tapety na plochu


tapeta \

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz