Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Jak fungují čističky odpadních vod - 3

V minulých dílech jsme se dozvěděli základní informace o funkci čističek. Dnes se dozvíme něco o technologických parametrech a jejich vlivu na účinnost.

Jak již bylo řečeno, biologické čištění probíhá za přítomnosti mikroorganismů, pro které znečištění ve vodě znamená v podstatě potravu. Je proto důležité, aby této potravy měli stále dostatek a nesmí ji být zase moc.

Pokud by se stalo, že by se najednou dostala do samotného biologického čištění voda s mnohem větším znečištěním než jsou organismy zvykle došlo by k tomu, že by organismy znečištění nestihly zlikvidovat. Tím pádem by se snížila účinnost celého procesu.

Jestliže dojde k opačnému případu, tedy k nízké koncentraci znečištění mikroorganismy dostanou "hlad" a začnou odumírat. Což má samozřejmě na účinnost také negativní vliv, protože čištění bude provádět méně mikroorganismů.

A teď pár čísel. Aby proces probíhal s maximální, čili 99% účinností, je zapotřebí 100krát snížit BSK5 čištěné vody. Asi se ptáte, proč nemůže být účinnost nikdy 100%. V nádrži totiž stále odumírá biomasa (mikroorganismy), a tato odumřelá biomasa se pak objeví v hodnotách zbytkového BSK5.

V praxi to znamená, že voda s BSK5 1000mg/l by po vyčištění měla vykazovat hodnoty zhruba 10mg/l. Voda s BSK5 100mg/l by pak tedy vykazovala hodnoty 1mg/l. To je ale technicky nemožné.

Průměrná čtyřčlenná rodina vyprodukuje zhruba 216 mg/l. Jak tedy u rodinného domku zajistit větší účinnost? Na vody, které mají hodnoty BSK5. kolem 1000mg/l je velmi účinná klasická aktivace. U čistších vod je lépe použít jinou technologii. Třeba rotační diskový reaktor, který se svou účinností blíží aktivaci. U rodinných domů asi nejpoužívanější technologie současnosti.

Pro účinnost takového zařízení jsou důležité tyto parametry: koncentrace znečištění a množství vody přicházející na ČOV, rozměry a počet disků, na kterých bude probíhat samotné čištění pomocí nárůstu biomasy, ponoření a frekvence otáčení disků a v neposlední řadě i velikost nádrže.

U klasické aktivace byly všechny parametry vztahovány na velikost nádrže, ale u rotačního diskového reaktoru tomu tak není. Zde je rozhodující celková plocha disků. Proto parametry typu koncentrace znečištění a množství vody přicházející na ČOV, tzv. látkové a hydraulické zatížení nevztahujeme na velikost nádrže, ale na plochu disků. Při látkovém zatížení 20 - 100 g .m-2den-1 je účinnost těchto zařízení 80 - 90%.

Co se týče velikosti disků, v současné době se používají disky o průměru maximálně 3,5 m. Pro zhodnocení kvality dané ČOV je lépe uvažovat celkovou plochu disků o níž se předpokládá, že je shodná s plochou filmu biomasy. Ta je vztažena k hydraulickému objemu reaktoru.

Ve většině ČOV se používá více disků, proto musíme uvažovat i nad tím jak daleko od sebe by měly být, aby nedošlo k přemostění biomasou a zároveň aby nevznikala zbytečná hluchá místa. Podle studií by se tato vzdálenost měla pohybovat mezi 10 - 40mm. Měrný povrch pak 100 až 500 m2 . m-3 Výše jsem se také zmínila o ponoření disků. Tento parametr je důležitý zejména kvůli dostatečnému množství kyslíku pro organismy. Z tohoto důvodu je vhodné aby ponoření bylo jen takové, aby zabezpečilo dostatečný kontakt organismů s odpadní vodou. I když tento parametr přímo souvisí s frekvencí otáčení, ve většině případů konstrukce zajišťují 40% ponoření.

Co se týče velikosti nádrže, měla by být u těchto typů čistíren co nejmenší aby došlo k co největšímu kontaktu biomasy s odpadní vodou.

Dalším důležitým faktorem pro jakoukoli ČOV je teplota. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 0 - 20 oC. Při náhlé změně teploty může dojít k velkému snížení účinnosti aktivace.

Debata k článku 'Jak fungují čističky odpadních vod - 3'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz