Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Přírodní park 'Údolí Krounky a Novohradky' a jeho problémy

Přírodní park 'Údolí Krounky a Novohradky' byl zřízen nařízením Okresního úřadu v Chrudimi č.4/98 ze dne 2. září 1998 a rozkládá se podél dvou malebných říček - Krounky a Novohradky

Park se rozkládá na katastrálních územích Nové Hrady, Střítež, Leština , Doubravice, Luže, Zdislav, Doly, Lhota u Skutče, Předhradí, Hněvětice a Miřetín o celkové rozloze 510,63 hektarů.

Skrývka půdy - klikněte pro zobrazení detailuSkrývka půdy
skrývka půdy ukazuje, nakolik lom poruší krajinný ráz. Tato skrývka je totiž v místech, kde se plánuje odstřel.
autor: Mgr. Hana Kyrianová
Nadmořská výška tohoto přírodního parku kolísá mezi 320 a 450 metry nad mořem, čili ideální terén na turistiku. Při toulkách podél toku Novohradky můžeme najít pískovec a opuku. Ty tvoří podloží v okolí této říčky. Pokud se vydáte podél toku Krounky, nelze přehlédnout krásné žulové kameny. Za pěkného slunného počasí můžete v těchto říčkách vidět u hladiny hejna vyhřívajících se pstruhů.

Pomalu zarůstající lom - klikněte pro zobrazení detailuPomalu zarůstající lom
autor: Mgr. Hana Kyrianová
Asi nejkrásnější a nejdivočejší částí parku je Šilinkův lom. Jedná se o kaňon olemovaný pískovcovými skalami. Atmosféru dokreslují tajemné otvory ústící do jeskyň, skalní brána nebo bohužel již vyschlé vodopádové stupně. Právě tato rokle je místem, kde můžeme objevit i chráněné mloky. Šilinkův lom je turisticky trošku náročnější, ale o to krásnější a určitě stojí za to jej navštívit.

Z lesních porostů převládají smíšené lesy. Tento park byl vyhlášen především díky několika lokalitám s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Jedná se zejména o drobné potůčky, vodní plochy, podmáčené louky, mokřady, prosluněné stráně a bukohabrové porosty. Staré budovy patřící k lomu - klikněte pro zobrazení detailuStaré budovy patřící k lomu
autor: Mgr. Hana Kyrianová

Pokud budete mít štěstí můžete zde narazit například na lilii zlatohlavou, prstnatec májový, rosnatku okrouhlolistou, mloka skvrnitého, čolka velkého, ledňáčka říčního, čápa černého a další chráněné druhy.

Lom silničního kamene

Uprostřed tohoto přírodního parku je území, které je z parku vyloučeno. Jedná se o lom silničního kamene, kde se již několik let netěží. Právě v tomto lomu bylo však z těžko pochopitelných důvodů povoleno obnovení těžby na střední úrovni.

V letech, kdy lom fungoval došlo nejen k devastaci zdejší přírody, ale i ke škodám na majetku a zhoršení životního prostředí obyvatel okolních domů.

Malebná pstruhová říčka u lomu - klikněte pro zobrazení detailuMalebná pstruhová říčka u lomu
autor: Mgr. Hana Kyrianová
Lidé, kteří žijí v okolí a tento park rádi navštěvují se oprávněně bojí toho, že se bude situace opakovat. Proto sepsali petici, kterou si můžete stáhnout a podpořit ji svými podpisy. Vyplněnou a podepsanou petici zašlete na adresu:
Josef Cach
Skuteč - Hněvětice 43
53973

Odměnou Vám bude dobrý pocit z toho, že jste podpořili dobrou věc.

Na našich stránkách vás budeme informovat jak vše probíhá a samozřejmě neujde naší pozornosti ani výsledek petiční akce.

Autorka fotografií: Michaela Ruszkiewiczová

Zdroje:
www.mastale.cz

Debata k článku 'Přírodní park 'Údolí Krounky a Novohradky' a jeho problémy'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zima

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz