CHKO Jeseníky

autor: Viktor Daněk
Jeseníky je lidový název pro Jesenickou oblast, kter kterou tvoří především Hrubý Jeseník s podhůřím Rychlebské hory, Nízký Jeseník a Kralický Sněžník.

Nejvyšší horou Jeseníků je Praděd 1 492 m.n.m. vysoký (dobře se to pamatuje - 1492 je rok objevení Ameriky :)) Praděd je nejvyšší horou Moravy a je nesprávně označována za druhou nejvyšší horu ČR. Ve skutečnosti je až na pátém místě. Na tom druhém je Studniční hora(1554m n.m.), na třetím Luční hora (1 547 m.n.m.) a na čtvrtém je Vysoké kolo (1 503 m.n.m.). Obojí z Krkonoš.

I přesto má Praděd jiné republikové prvenství. Konkrétně vysílací věž na vrcholu. Na její špici je totiž nejvyšší místo ČR. Rozhledna je ve výšce 1 567 m.n.m., a vysílač 1 638 m.n.m, což je o asi o 36 m výše než Sněžka. Z rozhledny jsou za dobrého počasí vidět Krkonoše a dokonce i Tatry.

Stavba věže byla započata v roce 1970. Rozhledna už zde ale stála mnohem dřív. Budovala se mezi léty 1904-1922. Byla 32,5 metrů vysoká, bohužel byla postavena ze špatného kamene a tak i přes rekonstrukci v letech 1926-1934 byla pro značnou zchátralost uzavřena a v roce 1959 se zřítila.

Na Pradědu je opravdu nejdrsnější podnebí Moravy. V Jeseníkách se dokonce úspěšně podařilo v roce 1913 vysadit kamzíka horského, takže při troše štěstí jej můžete zahlédnout na protějším svahu. I když toho štěstí možná budete potřebovat o něco víc. Kamzíci jsou totiž velmi plaší.

Dalším častým živočichem jsou v Jeseníkách klíšťata, daří se jim zde opravdu dobře. Stačí se projít trávou a pokud máte obnažené ruce nebo nohy, buďte si jisti že alespoň jednoho chytnete. Na druhou stranu si to příroda dobře zařídila, klíšťata alespoň nutí turisty chodit po vyznačených stezkách, kde se nevyskytují.

Další zajímavostí Jeseníků je Vysoká hole (1 464 m.n.m.) typická mohutným ledovcovým karem, kterému se říká Velká kotlina. Ten byl modelován čtvrtohorním ledovcem. Na dně lze dokonce ještě lze nalézt pozůstatky morénové sutě.

Ve Velké kotlině je také pramen řeky Moravice. Tou bezpečnější částí vede od úpatí k vrcholu naučná stezka, která je přístupná jen v létě, protože přes zimu jsou zde časté laviny a tak je zde vstup zakazán. I v létě je ale trasa nebezpečná a vhodná jen pro velmi zdatné turisty. V kotlině rostou vzácné a endemické druhy rostlin. Proto je tato oblast chráněná, a naštěstí pro přírodu, turisty málo navštěvovaná právě pro svou nedostupnost.

Mnohem snazší je zdolat Vysokou holi po hřebeni cestou z a nebo na Praděd. Obě hory jsou od sebe nedaleko. Na Praděd se také snadno dostává. Paradoxně je také nejdostupnější horou Hrubého Jeseníku. Autem nebo autobusem se dostanete nad Karlovu Studánku k hotelu Hvězda odkud několikrát za hodinu odjíždí kyvadlová doprava až k vojenské ubytovně Ovčárna, kde také sídlí Horská služba.

Od Ovčárny je to na vrchol po asfaltové silnici jen asi dva kilometry, pár set metrů pod vrcholem jsou také horské chaty Barborka, Kurzovka a Švícárna kde se dá celoročně ubytovat.

Naše druhé nejvyšší pohoří Jeseníky jsou bohužel stále v zákrytu Krkonoš a Šumavy a jsou domácími turisty často opomíjené. Což je na druhou stranu obrovské plus pro zdejší přírodu, která si stále uchovává původní ráz téměř beze stop člověka. Proto se všichni kterým bylo umožněno Pánem hor poznat krásu Jeseníků, snažíme nezanechat po sobě žádné stopy a nedopustit, aby nově příchozí vztáhli ruku na Jesenickou přírodu. :)

Ubytování Jeseníky



autor:
datum vydání:
1. listopadu 2004


Diskuze k článku „CHKO Jeseníky“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!