Budníček menší, v modrofialových lupinách

autor: Ondřej Prosický
V krkolomné pozici s páteří v nepřirozeném úhlu, a s nohami téměř za hlavou, s Pavlem společně čekáme těsně propleteni pod vlastními stativy. Skrze lehkou maskovací síť jsou vidět všechny detaily, proto víme o každém nervózním průletu budníčka menšího nad naší hlavou. Tušíme, že naší lupinovou zahrádku kousek od silnice jen tak neopustí, z iPadu se v krátkých intervalech ozývá nahrávka budíčkova hlasového projevu.


Houpačka na fialové rostlině

Přestože se budníček menší zdržoval v naší blízkosti, ne vždy si sednul tam, kde by se nám to nejvíce líbilo. Byly chvilky, kdy se na květech pohupoval v zákrytu jiných rostlin, jindy nás ale potěšil, to když si sednul přesně na tu květinu, která byla vzhledem k okolnímu prostředí nejpříhodnější. Pokud se tak stalo, naše fotoaparáty Canon EOS 5D Mk II spustili „kanonádu ultra-rychlé série“ s frekvencí 2-3 snímky za sekundu. Z pár metrů budníček něco podobného nečekal a odlétl. Ne na dlouho, ani ne za minutu se pohyboval na další rostlině.

Lámání kloubů uprostřed večera

Krátké pozdně večerní focení jsme ukončili jen proto, že jsme slíbili naším lepším polovičkám návrat (propustka byla vystavena pouze na hodinu). Ale moc nechybělo a museli si pro nás dojít. Když jsme se po focení zvedali z našeho pro tělo nepřirozeného podřepolehu, který snad ve středověku používala inkvizice k mučení, rozezněly se okrajem večerního lesa nářky připomínající týrané zvíře. Už nám bohužel není 18 let a klouby toho tolik nesnesou.

Fotogalerie k článkuBudníček menší - klikněte pro zobrazení detailuBudníček menší (Phylloscopus collybita) - klikněte pro zobrazení detailuBudníček menší (Phylloscopus collybita) - klikněte pro zobrazení detailu
Děkujeme Mecanovi za inspiraci http://www.photomecan.eu/cs/mdl/info/brambornicek-hnedybramborníčkem z Libavé!


autor:
datum vydání:
18. července 2012


Diskuze k článku „Budníček menší, v modrofialových lupinách“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!