Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Cesta bratří Čapků

Cesta spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značena červeně. Zde je popsána cesta z Trutnova na Rýchorskou boudu.

Délka trasy15 km
převýšení557m
náročnostCesta vede po upravených cestách. Dobře schůdná v létě i vzimě na lyžích.
NávaznostHorní Maršov 3,5 km (bus), Žacléř 6 km (bus, vlak), Svoboda nad Upou 6 km (bus, vlak), Mladé Buky 8 km (bus, vlak), Pomezní Boudy 13 km (bus)

Cestu začínáme na Trutnovském vlakovém nádraží. Projdeme městem směrem na Nové Dvory, kde máme budeme míjet restauraci. Za ní výstoupíme na hřeben po kterém se dostaneme až na Babí. Značka prochází od Nových Dvorů až po Babí školním polesím Střední lesnické školy Trutnov. Dále zde narazíme na bývalou Čapkovu boudu - dnes Vebrovka.

Nedaleko odtud na zámeckém vrchu se můžeme pokochat pohledem z dřevěné vyhlídky. Cestu zde lemují prudké stráně porostlé statnými buky. Dále se zde vyskytují Jedle, Douglaska, Smrk, Modřín...

Po sestoupení z Zámeckého vrchu narazíme na zbytky zříceniny hradu Rechnenburk. V jeho blízkosti se k červené značce přidá zelená, která výchází z Horního Starého Města. My ale pokračujeme dále po červené. Po dvou kilometrech se dostaneme k chatě Obešlovka, kterou využívá Střední lesnická škola. Její součastí je i broková a kulová střelnice.

Stachlberg - klikněte pro zobrazení detailuStachlberg
autor: Pavel Dobeš
Zde se dostáváme do míst, kudy prochází vojenské opevnění z druhé světové války. Za povšimnutí určitě stojí Stachlberg. Jedná se o největší českou dělostřeleckou tvrz, která patří do pohraničního opevnění. Opevnění mělo chránit před vpádem německých vojsk do vnitrozemí. Stavělo se v období let 1937 - 38. Stavba ale nebyla dokončena. Zajímavé jsou také podzemní chodby o délce cca 3,5 km. Loni se jich podařilo několik opravit a zpřístupnit veřejnosti. Z dvanácti tvrzových objektů na povrchu byl vybetonován pouze jeden pěchotní srub T-S73. Z tvrze jsou za pěkného počasí daleké výhledy na Svatoňovicko, Náchodsko, k Vraním a Orlickým horám.

Dvorský les - klikněte pro zobrazení detailuDvorský les
autor: Pavel Dobeš
Asi po 300 metrech dorazíme na autobusocou zastavku Babí. V případě nepřízni počasí je možno sjet do Žacléře nebo Trutnova. Od silnice pokračujeme dva kilometry po louce. Po pravé straně míjíme další bunkry a pěchotní sruby, které využívají netopýři k přezimování.

Před námi se výpíná Rýchorský hřeben. Les označuje hranice Krkonošského národního parku. Čím stoupáme výš tak les řídne a mení se i jeho skladba. Těsně před vrcholem se dostaneme na rozcestí červené a žluté značky. Červená směřuje na Rýchorskou boudu a žlutá značka na Sněžné domky. Po projití lesem se dostaneme na rocestí Kutná od tud je to jen 0,5 km na boudu. Více o rýchorské boudě se dozvíte v našem minulém článku.

Debata k článku 'Cesta bratří Čapků'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Vlčí máky

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz