Národní park Šumava, Modrava a její obyvatelé

autor: Lenka Kadlíková
Velice zajímavě popsal situaci lidí v Modravě Antonín Schubert starosta Modravy.

"Kdo ví, o co vlastně na Šumavě jde? Jaký se na Šumavě vede spor a kdo ho vlastně vede a proti komu? Kdo má jaký na Šumavě zájem? Kdo a jak je využíván a zneužíván? Kdo je poctivý, kdo je uražený a kdo se mstí? Jak poznat, co je dobré a co je zlé?

Na některé otázky odpovědět nedokážu a na ty, co dokážu, mě odpovídat ani nenapadne. Nad vši pochybnost jsem ale přesvědčen, že naprostá většina obyvatel Šumavy, ale i jejích návštěvníků, se v záplavě informací ztrácí, a tak se raději ze Šumavy vytrácí. Místní obyvatelé přišli o práci, turisté o část přírody, všichni o příslovečný zádumčivý šumavský klid.

Bohatne Modrava z toho, že o ni stát pečuje jako o centrální obec Národního parku Šumava? Nebo z toho, že zde stát buduje ekologické projekty? Bohatne z návštěvnosti Národního parku Šumava? Kdyby měla Modrava žít z Národního parku Šumava, tak už dávno zanikla! Stupidní aplikace zákona o veřejných zakázkách vehnala místí obyvatelstvo do šílených výběrových řízení, která jim sebrala práci nebo snížila ocenění vykonané práce pod otrockou hodnotu! Paradox dospěl pro místní obyvatelstvo do té fáze, že si nelze uprostřed tisíců hektarů suchého lesa pořídit palivové dříví na otop. Je to asi stejné, jako kdyby lidé žijící uprostřed Sahary museli přijmout skutečnost, že došel písek!

Značka Národní park se nikdy nestala a dlouho nestane etiketou kvality a namísto toho, aby něco tato etiketa přinášela, tak pouze bere. Kdyby tomu bylo naopak, tak by byla naplněna základní filozofie evropských národních parků, že národní parky jsou jedinečným místem pro turistické poznávání cílů ochrany přírody. Ale na Šumavě se vždy najde dostatek argumentů, proč tuto myšlenku nerealizovat."

Toto je jen několik Schubertových myšlenek. Celý článek, který stojí opradu za to, si přečtěte na www.neviditelnypes.czautor:
datum vydání:
6. srpna 2012


Diskuze k článku „Národní park Šumava, Modrava a její obyvatelé“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!