Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Co přináší 4. číslo EKOfutury?

autor: Redakce Ekofutura
První část, Společenská zodpovědnost, zahajuje svým bilancováním nad Summietem OSN Rio+20 prof. Bedřich Moldan, když se ptá: Je vůbec možné dosáhnout budoucnosti, kterou chceme?. Tematicky po něm následuje představení projektu Rewilding Europe, který má za cíl znovunavrácení divočiny a volné přírody do Evropy. S tím souvisí další článek, který uvádí alarmující výsledky sčítání ptáků v EU – Uhynulo 300 milionů polních ptáků. V krátkém sledu pak informujeme o Globální vizi DotGreen, novém webovém portálu Potraviny na pranýři či publikaci Environmentální výchova v mateřské škole.

Z aktuálních akcí upozorňujeme na právě začínající soutěž Ekologie v objektivu, která poprvé probíhá společně pro Českou i Slovenskou republiku. Dále informujeme o průběhu vyhlašování vítězů 21. ročníku Ceny Futurum a představení vítězných projektů na pracovní snídani BLF: O oceněných projektech podrobněji.

V oddílu Produkty šetrné k přírodě najdete tři články věnované ekoarchitektovi Michaelu Reynoldsovi. Biotektura: Architektura budoucnosti? vysvětluje principy biotektury. Druhý článek – Vizionář svobodné architektury – pojednává o filozofii amerického architekta. Třetím je obsáhlé interview se samotným Reynoldsem, v němž se řeč zdaleka nezastaví pouze u Zemělodi, která zakotvila v Česku. Z novinek napříč spektrem se věnujeme blížícímu se udělovaní cen E.ON Energy Globe Award ČR 2012. Ocenění nejlepších energeticky úspěšných projektů se zapsalo do povědomí lidí jako Rozdávání ekologických Oskarů. Z blížících se akcí se věnujeme také 23. ročníku veletrhu FOR ARCH s tématem Inteligentní domácnost. Následuje téma Energetická [r]evoluce, jejíž scénář pochází z hlav odborníků Greenpeace a navrhuje cestu Jak se obejít bez jádra.

Třetí část Věda a výzkum je tentokrát otevřena tématem ovzduší. Článek prof. Karpenka Zaprášená planeta informuje o tom, že se ročně do atmosféry dostanou miliardy tun prachu. Prof. Petr ve svém článku upozorňuje, že ochrana přírody i našeho zdraví není zadarmo – jde totiž o Čištění odpadních vod od endokrinních disruptorů. U zdraví zůstaneme také v článku prof. Patočky Přírodní antidepresivum v mateří kašičce. Stálá rubrika prof. Petra Živá země přináší zajímavosti z posledních výzkumů živé přírody: Holubi poznají útočníka i v přestrojení, Proč létají v hejnech?, Hlodavec se brání rostlinným jedem, Kytovci truchlí jako my i rozloučení s nejvzácnějším zvířetem světa Sbohem, Osamělý Georgi!. Nechybí stálá rubrika Ing. Tomáše Přibyla Poodhalený vesmír s aktuálním článkem Mokré stopy na Marsu.

Následuje tradiční Kalendář ekoakcií a krátké profily našich top odborníků Autoři EKOfutury.

Na titulní straně časopisu je pasivní dům ekoarchitekta Michaela Reynoldse v Earthship Community v Taosu, Novém Mexiku, USA.

autor:
Redakce Ekofutura
email: redakce@ekofutura.cz

datum vydání:
4. října 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.