Vánočního stromku z lesa se nevzdávejte

autor: Martin Singr
Vánoce se blíží a je na čase koupit vánoční stromek. Možná právě přemýšlíte, zda nebude lepší volbou umělý. I když se vůni jehličí nic nevyrovná, ohleduplnost k přírodě je silná motivace. Nemějte obavy, lze koupit i stromek, u kterého bude duše milovníka přírody klidná…

Jednou z možností je koupit živý jehličnan v květináči, ze kterého se po Vánocích sundají ozdoby, pár měsíců přečká přihrnutý hlínou na zahradě a pak se ozdobí znovu a znovu. A až bude jaksi příliš velký, lze ho bez problémů, samozřejmě pod dohledem těch správných osob, vysadit v lese.

Tyto stromky, nejčastěji jedle bělokoré, se dají nejsnáze pořídit v Brně. Tam jejich prodej organizuje ekologická poradna Veronica a jedle jsou asi 40 cm vysoké. Je ale třeba ji co nejdéle držet na chladném místě a při přechodu do místnosti stromech chránit větším teplotním šokům.

Rozhodně „eko“ je také koupě stromu, který obsahuje certifikát. Je celkem jedno, zdali PEFC nebo FSC, podstatné je, že se v lese, odkud strom pochází, hospodaří ohleduplně. K přírodě šetrné jsou prý i plantáže vánočních stromků. Zde tyto jehličnany rostou v rozmezí šesti (borovice) až deseti (smrky, jedle) let. Při prodeji pak mírně převyšují běžnou výšku dospělého člověka, mají tedy kolem 180 cm.

Ověřit si, že stromek nebyl někde v lese ukraden, je vcelku jednoduché – stačí najít etiketu Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Tuto etiketu ale nemívají prodejci, kteří nabízí stromky rovnou z nákladního auta kdesi na parkovišti. Bodují sice cenou, ale nikdo zodpovědný u nich nakupovat nemůže. Je lepší si pár desetikorun připlatit a nepodporovat podobné aktivity.

Když už je stromek v domácnosti, pořád ještě se dá jeho život prodloužit. Měl by stát na co možná nejchladnějším místě a to zdaleka není vše. Nabízí se také třeba možnost pořídit si stojan, do kterého lze nalít vodu. Voda musí ale dosahovat až ke kůře, protože strom saje vodu pletivem pod kůrou. A občas stromek postříkat pomocí rozprašovače s vodou také nebude na škodu.

„Eko“ může být i dekorace

Ekologická může být i dekorace, poslední trendy ve světě hovoří například o samovýrobě papírových řetězů ze starých notových sešitů. Rostoucí oblibu zažívají také LED světelné řetězy. Mají menší spotřebu energie, delší životnost, nehřejí tolik a nehrozí proto požár a fungují i na baterie, takže nepřekáží kabely do zásuvky. A vše lze doplnit dřevěnou dekorací z dřeva s certifikátem FSC.

A po Vánocích je třeba se stromkem naložit opět ekologicky. Pokud si dáte tu práci a budete si stoprocentně jistí, že na stromku nezůstal jediný háček ani zbytky ozdob, je možné jej dát na vlastní kompost. Kdo kompost nemá, může stromek odnést třeba do lesa, do sběrného dvora či přímo do kompostárny. Dřevo ze stromku pak může pomoci při vytápění a navíc se zbytečně nezabírá místo na skládce, kam by stromek hození do kontejneru s velkou pravděpodobností putoval.

A když už nechcete nikam se stromkem cestovat, odložte ho vedle kontejneru – on si ho třeba někdo vezme a zatopí s ním. Když ne nikdo ze sousedů, pravděpodobně opět skončí v městské kotelně.



autor:
datum vydání:
19. prosince 2012


Diskuze k článku „Vánočního stromku z lesa se nevzdávejte“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!