Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Přírodní krásy jihozápadu USA

autor: Petra Wrzecionková
Česká krajina nabízí spoustu zajímavého, ale ruku na srdce, člověk občas zatouží po exotice. Opravdu nevšední zážitky a přírodní skvosty, které u nás ani v nejbližším okolí rozhodně nenajdete můžete odjet prozkoumat na jihozápad USA.

A nemyslete si, nepotřebujete k tomu zrovna závratné částky. Jste-li ochotní poněkud slevit ze svého pohodlí a věnovat jistý čas přípravě, můžete se za oceán podívat za cenu, kterou vaši sousedí zaplatí za dovolenou v Tunisku. Zní to lákavě? Pak se pojďte podívat, co rozhodně nevynechat, na co si dát pozor…zkrátka, jak na to, abyste viděli to nekrásnější z jihozápadu USA!

Proč zrovna jihozápad? Právě tady totiž můžete vidět nejvíce přírodních zajímavostí na nejmenší ploše, efektivně tedy utratit svůj čas i peníze a „prožít Ameriku na vlastní kůži“. Co nám „divoký západ“ nabízí k prozkoumání?

Tisíce let staré sekvojovce v Národním parku Sequoia

Rozhodně byste se měli osobně seznámit s takovou ikonu jako Národní park Sequoia s nejmohutnějšími stromy naší planety – mnohdy až tisíce let starými sekvojovci obrovskými. Severněji rostoucí sekvoja vždyzelená sice dorůstá větší výšky (až 112 m), ale věkem, tloušťkou kůry, průměrem kmene i celkovým objemem dřevní hmoty vítězí bezesporu sekvojovec. Odvrátíte-li na chvíli pohled od gigantických stromů, překvapí vás hluboké kaňony i vysoké štíty Sierry Nevady. Pokud zatoužíte pozorovat například vzácnou pumu americkou nebo atraktivního rosomáka, využijte raději služeb průvodců, sami však můžete s trochou štěstí zahlédnout jelence ušatého, chřestýše nebo medvěda baribala.

Ledovcem tvarovaná krajina v Yosemite

Národní park Yosemite je další takřka povinnou zastávkou. Překrásná ledovcem vytvarovaná krajina nabízí procházky a túry všech stupňů obtížnosti včetně úchvatných horolezeckých výstupů a výhledů na jeden z nejmohutnějších žulových monolitů světa – El Capitan, či charakteristicky tvarovaný Half Dom. Do údolí přitéká mnoho vodopádů, rozhodnete.li se je navštívit, raději se předem informujte, protože některé z nich po určité části roku vysychají. Fauna i flóra Yosemitu se z velké části shoduje s předchozím parkem a to včetně vlajkových druhů v podobě sekvojovci či baribala.

Abyste krásu a osobitost americké přírody skutečně poznali a „nasáli atmosféru“, obětujte kousek svého pohodlí a ubytujte se v jednom se státních kempů přímo v parku a půjčte si zde auto.

Je-li to možné, rezervujte si místo předem prostřednictvím internetu. Nejenže ušetříte více než polovinu ceny v porovnání s ubytováním v hotelu či motelu, ale budete spát téměř uprostřed divočiny a tak možná uslyšíte (stejně jako se to podařilo nám) vytí kojotů a pokud se odvážíte vykouknout ze stanu, můžete s velkou pravděpodobností zahlédnout medvědy hledající jídlo nepořádných či zapomnětlivých turistů…

Ideálním způsobem dopravy po USA je bezesporu auto. Proč? Jeho půjčení včetně nezbytných pojištění a benzínu vás vyjde téměř o polovinu méně než v Evropě, ale především budete pánem svého času! Zájezdy s cestovní kanceláří často míjejí mnoho zajímavých míst a navíc vás stojí i o desítky tisíc korun více oproti dovolené ve vlastní režii. Autem se dostanete také na místa, která jsou pro autobusy obtížně dostupná.

Volně žijící lachtani v San Franciscu

Jedním z nich je vyhlídková trasa podél západního pobřeží. Vyrazit můžete například ze San Francisca. I tomto městě najdete (kromě historických a kulturních) jednu přírodní zajímavost – lachtani zde volně žijí přímo v přístavu a v okolních vodách kolem Golden Gate Bridge, zahlédnout je není s trochou trpělivosti žádnou vzácností.

Úžasné výhledy podél pobřeží

Vydáte-li se po pobřeží na jih, dobře si předem dobijte baterii ve fotoaparátu a nachystejte volnou paměťovou kartu – nebudete vědět, kam objektiv namířit dříve. Skalnaté pobřeží se střídá s letovisky s písečnými plážemi a v zalesněných úsecích můžete snadno zahlédnout chipmunky (droboučké a neuvěřitelně rychlé hlodavce s pískovou srstí zdobenou tmavými pruhy), při večerním přejezdu pak s trochou štěstí dokonce vačice.

V pouštích, polopouštích a stepních krajinách se vyplatí vyčkat na podvečer, kdy se okolí zalije opravdu neskutečnými barvami. Fotografie v časopisech člověk často podezřívá z úpravy barev (mnohdy samozřejmě oprávněně), ale zde uvidíte, že takovou pestrost příroda dokáže vymalovat i vlastními prostředky. Zastihne-li vás například mezi pískovcovými formacemi v Monument Valley podmračená obloha nebo dokonce déšť, nezoufejte, uvidíte možná ještě krásnější a dynamičtější pohledy než za jasného dne.

Grand Cannyon, který už deset tisíc let trpělivě hloubí řeka Colorado, patří mezi naprostou špičku v oblasti turistických lákadel – a právem

Dech beroucí panoramata se otevírají na každé vyhlídce a pokud vás od dětských let lákala spíše živá část přírody, tady si rozhodně zamilujete i tu neživou. Vždyť skutečně jen na málo místech naší planety můžete pozorovat vrstvy hornin staré až dvě miliardy let! Zatoužíte-li spatřit řeku Colorado zblízka a sejít až k jejím vodám, nechte si poradit od zkušenějších a vyhraďte si na tuto túru dva dny. Převýšení dosahuje na mnoha místech přes 1500 metrů a hazardovat se zdravím se zde opravdu nevyplácí.

Skutečně pohádkovým národním parkem je pro nás Středoevropany Arches

Kraj více než 2000 skalních oblouků, bran a oken až 90 metrů širokých, kde si fantazie skutečně vyhraje! Každá skalní formace něco připomíná a v průvodci naleznete „Ďáblovu zahradu“, „Tři klevetnice“, „Papouška“ a mnoho dalších poetických názvů. Stejně jedinečný je Národní park Bryce tvoření bezpočtem skalních věžiček (takzvaných „hoodoos“), ty jsou podle indiánských legend zkamenělými lidmi i zvířaty. Park vznikl na okraji náhorní plošiny, do níž se v průběhu času vlivem eroze vyhloubily obrovské skalní kotle - amfiteátry poseté tisíci kamenných výčnělků, jehel a hřebenů.

Pokud vás omrzí aridní klima, vydejte se do Zionu – krásné lesnaté rokliny protkané řekou, jezery i vodopády

Svým celkovým charakterem částečně připomíná Yosemite, avšak vznikl zcela jinými procesy. Chrání 24 kilometrů dlouhý a v některých místech až 800 metrů hluboký kaňon, který zde do pískovcových vrstev vyhloubila nenápadná říčka Virgin River. Podél jejího nynějšího koryta, rovnoběžně s geologickými vrstvami i nahoře na náhorní plošině můžete vyzkoušet jednu z mnoha turistických tras různých náročností. Právě zde na nejsvrchnější vrstvě Zionu si vzpomeňte, že se právě nacházíte na nejhlubší odkryté vrstvě Bryce Canyonu a dno Zionské soutěsky se shoduje s horní vrstvou Grand Canyonu. Celá tato obří stupňovitá formace se nazývá Grand Staircase a při zpátečním letu do Evropy ji můžete z výšky pozorovat jako na dlani.

Vydáte-li se za přírodními skvosty USA, nepodceňte přípravu

Včasné zakoupení letenek, rezervace ubytování a výběr termínu mimo hlavní sezónu vám ušetří tísíce. USA nabízí možnost zakoupení takzvaného annual passu, který platí pro vstupy do všech národních parků na území USA pro čtyři osoby a jedno auto na celý rok za neuvěřitelnou částku 80 dolarů (tedy přibližně 400 Kč na osobu). Tato koupě se vám vyplatí už při návštěvě pouhých dvou parků! Rozhodně však nepodceňte rady a doporučení, které nalezněte v informačním centru každého z nich. Američtí medvědi se chovají jinak než evropští, skutečně je můžete potkat velmi snadno. Nám dvě medvíďata v Národním parku Sequoia téměř spadla na kapotu auta, když si hrála ve větvích přímo nad hlavní silnicí vedoucí chráněnou oblastí. Pouští podnebí je pro nás Čechy neznámé stejně jako oceánské pobřeží a nechat se zaskočit mohutným přílivem uprostřed skal může být stejně nebezpečné jako podcenit množství vody na celodenní výlet do pouště. Pokud však budete rozumní a zodpovědní, zažijete něco neuvěřitelného – uvidíte krajiny jako z pohádky, které u nás v Evropě jednoduše nenajdete. Možná si (stejně jako já) uvědomíte, jak krásná a svěží je v porovnání s jihozápadem USA příroda České republiky, ale panoramatické rozhledy americkou stepí, hluboké kaňony a neuvěřitelná pestrost barev se vám vepíšou hluboko do paměti…a také do srdce.

autor:
Petra Wrzecionková

datum vydání:
19. února 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.