Jaro ožívá a Rorýsí školy, dva zajímavé projekty pro školy

autor: Alena Rulfová
Jistě jste si všimli, že se k nám navrátilo jaro a ptáci kolem nás se radostně rozezpívali.

Ráda bych Vás pozvala k zapojení se do zábavně vzdělávacích projektů vedených Českou společeností ornitologickou - Jaro ožívá a projekt Rorýsí školy. Oba mají za cíl hravou formou vzdělávat žáky v biologii, ekologii a ochraně vybraných 5i ptačích druhů - vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného, vlhy pestré a čápa bílého. Projekty jsou určeny především pro děti školního a předškolního věku. Zapojení se do projektů je snadné a zcela zdarma.

Projekt J​​aro ožívá

Jaro ožívá (Spring Alive) je celoevropská „každojarní“ kampaň organizace BirdLife International, v ČR zastoupeném Českou společností ornitologickou. Cílem kampaně je vzbudit u dětí zájem o přírodu a její ochranu skrze sledování jarního návratu ptačích druhů. Projekt probíhá současně ve více než třiceti zemích Evropy, Blízkého východu, střední Asie a Afriky. Kampaň je založena na sledování příletu pěti druhů ptáků : vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného, čápa bílého a vlhy pestré skrze stránky www.springalive.net.

Jak se zapojit? Je to velice jednoduché. Prohlédněte si stránky www.springalive.net a zaregistrujte se na stránkách Pro učitele, abyste mohli využívat vzdělávací materiály a tipy na zpestření výuky. Následně od nás obdržíte i papírové verze vybraných materiálů. Registrace je snadná a zabere jen několik málo minut: na hlavní stránce www.springalive.net vyberte z nabídnutých zemí kliknutím myší Českou republiku. Poté na české stránce klikněte vlevo nahoře na kolonku „jaro ožívá“, a následně klikněte v pravém sloupci na kolonku „pro učitele“. Na této stránce, po registraci, která je zdarma, můžete (také zcela zdarma) prohlížet a stahovat výukové materiály a nápady na zpestření školní výuky. Po registraci je nutné zaznamenat přílet některého ze sledovaných druhů - kukačky, rorýse, vlaštovky, čápa nebo vlhy.

Každá zúčastněná škola (popř. každá třída) nebo jiná skupina obdrží na závěr certifikát potvrzující účast v projektu. Na zúčastněné děti čekají i drobné odměny, a původní stolní hra Cesta do Afriky, která názorným a hravým způsobem popisuje nebezpečí, kterým musí ptáci čelit na své cestě na zimoviště.

Rorýsí školy

Na projekt Jaro ožívá navazuje projekt Rorýsí školy, určený pro školy, které na své budově mají nebo chtějí mít hnízdiště monitorovaného druhu - rorýse obecného, který v ČR bohužel ubývá. Více o projektu viz www.rorysi.cz.

V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat s doplňujícími dotazy.autor:
datum vydání:
22. dubna 2013


Diskuze k článku „Jaro ožívá a Rorýsí školy, dva zajímavé projekty pro školy“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!