Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Vyšlo podzimní číslo časopisu Naše příroda 5/14

autor: Pavla Mládková
V minulém čísle jsme začali povídání o všeobecně známé, přesto překvapivě zajímavé kopřivě. V tomto čísle najdete dokončení – mimochodem, věděli jste, že se v minulosti kopřivy používaly například i jako přadné rostliny? Není vyloučeno, že se k tomuto využití lidstvo vrátí a časem budeme nosit třeba módní kopřivové kostýmky či košile… Nastupující podzim je mimo jiné časem jelení říje. Tentokráte se „zastavíme na návštěvě“ u jelenů bílých, které u nás můžeme vidět pouze v několika málo oborách, protože ve volné přírodě nežije. V dalších článcích si můžete přečíst, že i v našich končinách můžeme potkat jedovatého pavouka (zápřednici jedovatou), že skorec vodní patří mezi pěvce, ale potápět se umí jako málokdo, nebo se nechat inspirovat k výletu po minerálních pramenech Smrčin. A pozor – blíží se uzávěrka letošní fotosoutěže, tak ji nepropásněte!


Silně jedovatý pavouk kolonizoval Čechy

O tom, že dochází ke změně klimatu, asi pochybuje málokdo. S tím souvisí i změny rozšíření organismů. To se samozřejmě týká Čech o to víc, že se nachází uprostřed kontinentu. Někteří velcí živočichové mají s přesunem potíže, neboť jsme pro ně vytvořili překážky například v podobě oplocených dálnic. Jiní živočichové překážky nepociťují. Mezi takové živočichy patří většina bezobratlých. Tedy většinou drobnějších živočichů, kteří svůj přesun často realizují pomocí vzduchu. K takovým živočichům patří i pavouci. Přestože prakticky všichni pavouci jsou jedovatí, jen málokterý dokáže poškodit lidskou pokožku natolik, aby jed pronikl do organismu.

Poznáváme naše hřibovité houby – hřib královský

Po zaměnitelných houbách jsme pro vás připravili nový seriál o bezesporu nejpopulárnější skupině hub, kterými jsou hřibovité houby. Málokdo ví, že včetně různých variet a forem lze u nás nalézt více než 60 druhů, které patří do mnoha různých rodů, přičemž houbařům známé jsou samozřejmě hřiby jako takové, dále „suchohřiby, kozáky, křemenáče a klouzky“. Cílem našeho seriálu bude jednotlivé druhy postupně představit a rozšířit tak vaše obozory o této krásné skupině hub. Seznámíme se s druhy jak běžnými, tak i s těmi vzácnými, které bychom měli chránit a nesbírat, dokonce v některých případech se jedná o druhy státem chráněné, jejichž sběr je zakázán! Mezi ně patří i hřib, kterému bude věnován první díl a který je mnohými houbaři i mykology nazýván právem králem hřibů. Koneckonců, má to i ve svém jméně. Hřib královksý (Boletus regius) je bezpochyby jedním z nejkrásnějších druhů hřibů a zaslouží si náš obdiv ale především ochranu, protože je velmi vzácný.

Po minerálních pramenech Smrčin

Povědomí o minerálních zřídlech západních Čech souvisí obvykle s představou známých lázeňských center a jejich blízkého okolí. Mnoho pramenů různých minerálek či kyselek se však nachází v místech téměř zapomenutých a neznámých. Platí to bezezbytku o Smrčinách – vrchovině vyplňující Ašský výběžek, kam většina obyvatel České republiky nemá důvody příliš často zavítat. Právě tady vyvěrají minerálky, jejichž prameny mohou vytyčit směr nevšedního výletu.

Obsah čísla 5/14

Obyčejná kopřiva – 2. část / Hana a Vladimír Motyčkovi
Silně jedovatý pavouk kolonizoval Čechy / Martin Kohoutek
Skorec vodní – potápěč mezi pěvci / Pavel Čech
Tesařík Schäfferův / Mladen Kaděra
Bílý král obor / Eva Dokoupilová
Paroh či roh? / Eva Dokoupilová
Po minerálních pramenech Smrčin / Martin Janoška
Oleksovické vřesoviště / Jakub Hloušek
Jeřáb – na vrchol Hanušovické vrchoviny / Lukáš Kukal
Fotografové přírody / Jaromír Kadeřábek
Věda je krásná / Petr Jan Juračka, Alena Ječmíková
Kuňka obecná aneb Tajemné volání, které strach nahání / Alena Říhová
Pták roku je mistrem toku / Alena Říhová
Ochránci přírody se bez sponzorů neobejdou / Mirka Lednická
Svatojánské proudy / Jan Moravec
Environmentální výchova v zážitkové pedagogice / Michal Šulgan
Poznáváme naše hřibovité houby – hřib královský / Michal Mikšík
autor:
Pavla Mládková
www stránky: http://www.nasepriroda.cz

datum vydání:
1. listopadu 2014


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.