Časopis 'Naše příroda' na vás čeká i v novém roce – 1/15

autor: Mgr. Vendula Pávková
Jelikož člověk nepatří mezi hibernanty a ani v redakci časopisu Naše příroda se neuložili k zimnímu spánku, můžete se začíst do prvního letošního čísla. Například i o „pravých“ či „nepravých“ zimních spáčích.

Aby nás to netáhlo jen do peřin, vydejme se pak raději ven, pozorovat další stopy, které po sobě zvířata v přírodě zanechávají – a nejde jen o stopy ve sněhu. A pokud se nějací kutilové budou nudit, můžou se pustit do výroby hnízdních podložek pro kalouse ušaté – návod je hned za zajímavým článkem o této krásné sově. Dozvíme se ale také, že i v zimě se dá rybařit, kam se vypravit na výlet, ale třeba i to, že se parta českých přírodovědných nadšenců už podruhé dobře umístila v zajímavé mezinárodní soutěži.


Lenoši líní nebo důmyslní stratégové?

Volně žijící živočichové se u nás v zimě musejí vypořádat nejen s nepřízní počasí, ale především s nedostatkem potravy, která v mrazech nebo hluboko pod sněhovou pokrývkou prakticky není k nalezení. Někteří z nich se na náročné zimní období předem pečlivě připravují a pro jeho přečkání volí různé strategie. Zdá se, že tu nejsofistikovanější najdeme u skupiny savců, kteří se na podzim pořádně vykrmí a celou zimu pak prospí. Jsou to praví zimní spáči. Mezi savci jsou ale i zimní spáči nepraví. Ti sice také většinu zimy prospí, ale občas se probouzejí k plné aktivitě.

Pomozme také kalousům ušatým!

Kalous ušatý je naší poměrně běžnou sovou a jistě většina přátel přírody se s ní už někdy setkala. Ponejvíce patrně tak, že při procházce lesem nás bílé stříkance nebo hromádka vývržků pod stromem upozorní na sovu sedící nad námi ve větvích, kde po nočním lovu odpočívá a tráví. V době hnízdění podobné bílé stříkance mohou prozradit i hnízdo s mladými.

Tajemná treska z našich vod

Možná to mnohé překvapí, ale v našich vodách skutečně žije blízký příbuzný tresek, mník jednovousý (Lota lota). Není tomu tak dávno, co byl tento druh řazen do čeledi ryb treskovitých (Gadidae), ichtyologové ale pak rozhodli, že se od nich přece jenom trochu liší a vytvořili pro něj a pár jeho příbuzných samostatnou čeleď mníkovití (Lotidae).

Obsah čísla 1/15

Po zvířecích stopách – 2. část / Hana a Vladimír Motyčkovi
Lenoši líní nebo důmyslní stratégové? / Alena Říhová
Tajemná treska z našich vod / Jozef Májsky
Chroust mlynařík / Mladen Kaděra
Pomozme také kalousům ušatým! / Přemysl Pavlík
Sláva a pád mořeny (barvířské) / Jiří Unar
Zázraky na Pouzdřanské stepi / Jaroslav Monte Kvasnica
Sprašová rokle u Zeměch – svědectví ledových dob / Jana Soukupová
Po sopkách Cerové vrchoviny / Martin Janoška
Fotografové přírody / Jan Bartík
Falkenburské mokřady / Denisa Mikešová
Co je nového v lomech a pískovnách po celém světě / Petra Konvalinková, Eliška Vinklerová
Pouť po krásách lužní krajiny v okolí řeky Moravy
Zlatý list – přetrvávající kouzlo jedné neobyčejné soutěže / Jaroslav Síbrt
Poznáváme naše hřibovité houby: hřib Fechtnerův / Michal Mikšíkautor:
Mgr. Vendula Pávková
Naše příroda, o.s.

datum vydání:
28. ledna 2015


Diskuze k článku „Časopis 'Naše příroda' na vás čeká i v novém roce – 1/15“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!