Balená voda versus voda z vodovodu
PITNÁ VODA Z VODOVODU
Na mnoha místech v České republice teče z vodovodu kvalitnější voda, než jaké jsou některé balené. Z protokolů o rozborech vody ze zdrojů vyplývá, že v České republice je kvalita vody na poměrně vysoké úrovni. Výjimkou nejsou místa, kde teče ve vodovodu voda s parametry kojenecké. Ne do každé domácnosti v okolí se však dostane voda v takto kvalitní podobě. Největší podíl na tom mají především zastaralé rozvody vody ve starých městských zástavbách. Jedná se především o změnu chuti vody díky látkám, které se z potrubí uvolňují. (Nemusíte se však bát, že by kvůli tomu byla voda zdravotně závadná.) Další vinu na tom, že se někdy přímo ke spotřebiteli dostává voda nepříliš chuťově i vzhledově dobrá, mají vlastní provozovatelé vodovodů a kanalizací. Ti ve snaze zajistit vodu vyhovující normám často upravují příliš velkým množstvím různých chemikálií, které vodu spíše znehodnotí.
Stále horší je to také se soukromými studnami. V Čechách je voda z většiny soukromých malých studní, především díky vysokému obsahu dusičnanů pocházejících z umělých i přírodních hnojiv, k pití nevhodná.
Jak zlepšit chuť vody?
Proč kupujete balenou vodu? 'Ta z vodovodu mi nechutná.' Tato odpověď je velmi častá především v již zmíněné staré městské zástavbě a velkých městech.
Problém špatné chuti vody se dá vyřešit filtry, které odstraní látky způsobující špatnou chuť i jakost vody. Při jejich výběru musíme dát ale pozor, abychom vybrali filtr, který nám odstraní pouze nežádoucí látky a ne že nám udělá z vody málem destilku. Destilovaná voda je jako voda určená pro pití naprosto nevhodná. Neobsahuje totiž důležité látky, které do těla právě prostřednictvím vody dostáváme.
Já vím, filtr je poměrně drahá záležitost (mezi ty nejdražší patří již zmíněné filtry fungující na bázi reverzní osmózy), ale zkuste si spočítat kolik penízků utratíte za balenou vodu. Za nejlevnější utratíte tak 4 Kč za litr a to je ještě musíte koupit ve velkých několika litrových baleních. Průměrná čtyřčlenná rodina vypije za den zhruba 5 litrů. To dělá 20 Kč za den. Měsíčně to už je 600 Kč a za rok 7200 Kč jen za vodu na pití. Naopak voda z vodovodu by vás stála zhruba 100 krát méně. (Podle ceny balené vody, kterou kupujete a ceny vody tekoucí z vašich kohoutků.)
Špatnou chuť může mimo jiné způsobovat i chlór, kterým se voda desinfikuje na úpravně. Mezi lidmi koluje špatné mínění, že chlór poukazuje na špatnou kvalitu vody. Není tomu tak, alespoň z mikrobiologického hlediska. Díky chlóru se voda zbaví nežádoucích mikroorganismů, nesmí se to však s tím chlórem přehánět (jak předvádějí některé úpravny). Této velmi těkavé látky se však před konzumací vody velmi lehce zbavíme, necháme-li vodu odstát třeba v lednici, nebo jen tak na stole. Tento problém se vyskytuje zejména v blízkosti hydrantů, kde právě pracovníci místních vodovodů a kanalizací upravují vodu přidáním chlóru. V domech, do kterých se voda z hydrantu dostane nejdříve, musí být logicky vyšší koncentrace této látky než ve vzdálenějších domech, kde chlór už cestou vyprchal. Aby voda splňovala předepsané hodnoty mikrobiologických rozborů pro pitnou vodu ve všech částech města, je třeba díky velké těkavosti chlóru provádět dezinfekci na několika místech ve městě.
Je na pití lepší tvrdá nebo měkká voda?
Tvrdost vody je způsobena sloučeninami vápníku a hořčíku. Jak známo, tyto dva prvky patří mezi významné pro náš organismus, proto je jejich výskyt ve vodě kterou pijeme žádoucí. Lze tedy říci, že na pití je rozhodně lepší tvrdá voda. To však určitě neplatí pro elektrospotřebiče. Není ale třeba hned používat speciální změkčovače, do pračky stačí přidat do prášku lžíci kuchyňské soli, rychlovarnou konvici čas od času naplnit roztokem octa s vodou a převařit a do napařovací žehličky použít vodu destilovanou.
Je teplá voda z kohoutku také pitná?
Až do této chvíle jsme se bavili o vodě pitné, čili o studené vodě. Z kohoutku nám ale teče i teplá voda. Ta však už nemá charakter pitné vody. Proto bychom tuto vodu měli používat jen jako užitkovou, nikoli na přípravu jídla a teplých nápojů.
autor:
Diskuze k článku „Balená voda versus voda z vodovodu“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
![]() Jak přikrmovat vodní ptáky? Ne, pečivo jim do zobáku opravdu nepatří! | ![]() Klíště obecné - mýty a pravdy | ![]() Jak poznat medvědí česnek a neskončit v nemocnici |
zobrazit více článků... |