Balená voda versus voda z vodovodu

autor: Lenka Kadlíková
O tom, že pitný režim je velmi důležitý pro funkci celého organismu asi nic říkat nemusím. Otázkou ale je: 'Co pít?'.

listování v kapitolách článku 'Balená voda versus voda z vodovodu'
« předchozí
  1. Voda z vodovodu
  2. Balená voda


BALENÁ VODA


Jaký druh balené vody vybrat?

Jsou místa, která na veřejný vodovod připojena nejsou a jejich zdroj, například studna, neposkytuje ať už trvale či přechodně kvalitní pitnou vodu. V tomto případě není jiná možnost, něž zajít do obchodu a nakoupit vodu balenou. Jak se ale v tom nepřeberném množství druhů a značek vyznat?

V České republice se používají pojmy pitná, stolní, nyní pramenitá, kojenecká, sodová a minerální voda. První tři jsou určeny k celodennímu pití. Liší se však jakostí a požadavky na ní.

Pitná voda
U pitné vody má zákon stejné požadavky jako u vody ve vodovodní síti. Na její výrobu nemusí být použita podzemní voda, může se chemicky i fyzikálně upravovat.

Stolní neboli pramenitá
Stolní, neboli pramenitá voda je podzemní voda, která může být fyzikálně upravena. Na našem trhu se objevují i stolní vody vhodné pro přípravu kojenecké stravy. Tyto vody, stejně jako kojenecké, splňují limity pro obsah pro kojence obzvlášť nebezpečných dusičnanů.

Kojenecká voda
Kojenecká voda je čistě přírodní podzemní voda bez chemických a fyzikálních úprav. Je povoleno pouze UV ozáření a mírná stabilizace oxidem uhličitým. Na obale však musí být tato skutečnost uvedena, stejně jako nutnost odstranění oxidu uhličitého varem (pokud je voda použita na přípravu kojenecké stravy). Kojeneckou vodu samozřejmě mohou pít i starší děti a dospělí, je to to nejlepší, co nám příroda nabízí.

Obecně bych volila vodu stolní či kojeneckou. Jsou to vody, které mají nejpřísnější kritéria, co se týče jakosti.

Sodová voda
Sodová voda, je většinou pitná voda sycená oxidem uhličitým. Pokud máte doma dobrou vodu z vodovodní sítě, není problém si sodovku připravit i doma pomocí sifonu a případně si ji osladit přírodními látkami z domácích sirupů. Uděláme si tak vynikající limonádu bez chemických barviv a spousty zbytečných chemických sladidel, používaných v balených limonádách v obchodech. Ale zpět k čisté sodovce. Každopádně je to lepší volba než přeslazené limonády. Díky většímu množství oxidu uhličitého však není příliš vhodná pro častou konzumaci (každý den celá litrová lahev), stejně jako minerální vody (cca 0,5 litru za den).

Minerální voda
Zde je však ještě k menší konzumaci jiný důvod. Velké množství minerálů, které se začnou usazovat v krevním řečišti, mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Na českém trhu je mnoho minerálních vod s různým obsahem minerálů. Minerály patří ve většině případů mezi stopové prvky. To znamená, že naše tělo jich potřebuje jen malé množství. Každá minerální voda obsahuje jiné množství určitých minerálů. Obsah minerálů není v žádné z nich vyvážen tak, abychom mohli pít pouze tuto minerálku, jak v reklamách tvrdí někteří výrobci. Zvlášť nebezpečný je vysoký obsah sodíku v tuzemských minerálkách. Velké množství tohoto prvku způsobuje vysoký krevní tlak, který může být původcem velmi vážných zdravotních problémů.

Každý lékař Vám řekne, že minerálky jsou zdravé, ale pouze v omezeném množství a je velmi důležité je střídat. Doporučovaný je zejména vyšší obsah hořčíku. Na zažívání a při onemocnění ledvin jsou dobré takzvané kyselky, minerálky s vyšším obsahem přírodních uhličitanů. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, je dobré se lékaře zeptat, jakých látek byste se měli vyvarovat a podle toho si minerálky vybrat. V některých případech se minerálky vůbec nedoporučují (například při vysokém krevním tlaku).

Pokud od svého zaměstnavatele dostáváte k pití minerálky, dbejte na to, aby to nebyla stále ta samá. Pokud tomu tak je, upozorněte na to.

Jako příklad různého složení minerálek Vám může posloužit tato srovnávací tabulka:

minerální voda Ca Mg
m [mg/l] min. m na etik. m [mg/l] min. m na etik.
Matoni 108 62,4 44,72 18
Magnesia 40,08 36,69 257,663 236,3

Z tabulky je vidět, že výrobci sice dodrželi minimální množství látek, které měli uvedené na etiketě, ale je zde i případ naměření více než jednou tak velkého množství látky. Což je podle mě již nevyhovující. Jako spotřebitel bych určitě uvítala i informaci o maximálním množství látky. Ale to už jsem asi zabrousila do sci-fi.

V další tabulce si můžete přečíst doporučené množství minerálů z hlediska dlouhodobého příjmu.

Látka Hodnota
Ca > 40 - 80 mg/ 1
Mg > 20 mg / 1
K > 1 mg / l
Na < 20 mg / l
Cl­ < 25 mg / l
SO42- < 240 mg / l
N03- < 10 mg / l

(zdroj: Státní zdravotnický ústav)

Na co si dát v obchodě pozor?

Asi nejdůležitější věcí, na kterou bychom si měli dávat pozor je místo kde je voda skladována. S tím mívají problémy zejména stánky a některé malé obchody, které nemají tak velký prodej vod. Není zde výjimkou nalezení láhví s vodou pod oknem a na okenním parapetu. Zejména v létě se může stát, že v těchto místech bude teplota dosahovat i 40 stupňů. V důsledku takto vysoké teploty se ve vodě začnou množit mikroorganismy a mohou se vylouhovat i některé látky z obalu. Není však výjimkou špatné skladování vody i ve větších obchodech.

S tím souvisí i datum výroby či minimální trvanlivosti. Čím je voda starší, tím v ní může více škodlivých látek.

Neméně důležité je sledování etikety, zejména v případech, kdy z vody chcete připravovat stravu kojenci, či těhotné ženě (pro ní by měla platit stejná kritéria jako pro kojence). Jak jsem psala výše, u vod určených pro toto použití se musí přísně dodržovat limity zejména dusičnanů a neměl by být přítomen ve větším množství oxid uhličitý.

Vždy dbejte na to, abyste otevřenou lahev vypili co možná nejdříve (do 24 hodin). Otevřením se poruší ochranná atmosféra a může dojít k zhoršení jakosti vody.

Dopad na přírodu

Vraťme se k již zmíněné čtyřčlenné rodině, která kupuje balenou vodu. Řekněme, že tato rodina kupuje balenou vodu pouze na pití a v již zmíněných pětilitrových baleních za 20Kč. Tato jedna prázdná lahev váží kolem 100g, za jeden rok je to tedy 36,5 Kg zbytečného, těžko rozložitelného a zejména objemného odpadu. Ani se mi nechce počítat, kolik by to bylo odpadu, kdyby zmíněná rodina používala 1,5 litrové lahve. Doufám, že jsem vám všem, kteří si kupujete balenou vodu sáhla do svědomí a příště si váš nákup řádně rozmyslíte.

Zdroje:
www.stripky.cz
www.spotrebitel.cz


listování v kapitolách článku 'Balená voda versus voda z vodovodu'
« předchozí
  1. Voda z vodovodu
  2. Balená vodaautor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
25. ledna 2005


Diskuze k článku „Balená voda versus voda z vodovodu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.