Na Šluknovsku vrátí do krajiny historické stromořadí, lidé se mohou stát patrony mladých stromů

autor: Arnika – Centrum pro podporu občanů
ŠLUKNOVSKO – Devětapadesát nových dubů, plánuje vysázet nevládní organizace Arnika s místními dobrovolníky na česko-německém pomezí (1). Rozjíždí proto další ročník tradiční akce Lopatka pro alej, díky které se může zapojit i široká veřejnost a jejímž cílem je vysbírat dostatek peněz na sazenice i jejich ochranu před větrem a okusem. Na výsadbu je potřeba skoro sto tisíc korun a sázet se bude o posledním říjnovém víkendu. Přispět lze od necelých dvou set korun po více než dva tisíce, za něž se dárce stane patronem konkrétního stromu.

Více informací o Lopatce pro alej je na arnika.org

„Na rozdíl od sousedního Německa je v Česku neslavným trendem, že z naší krajiny postupně ubývá vzrostlých stromořadí. Arnika se o ochranu stromů u nás dlouhodobě zasazuje nejen jednáními na úřadech a zvyšováním bezpečnosti provozu v alejích, ale i sázením stromů. Letos bychom chtěli novou alejí upozornit i na zajímavou historii konkrétního místa na Šluknovsku. Jde o území zaniklé obce Fukov, které se stává tradičním místem česko-německého setkávání,“ vysvětluje své motivace vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová.

Arnika na výsadbě spolupracuje i s místními úřady. „Na Šluknovsku byly historicky aleje pouze podél hlavních, takzvaných císařských silnic. Tam je v současnosti jejich obnova vzhledem k silničářským pravidlům pro doprovodnou vegetaci velmi obtížná. Chceme proto vracet aleje na Šluknovsko také jejich dosadbou podél místních komunikací a polních cest,“ říká vedoucí odboru rozvoje a životního prostředí Městského úřadu Šluknov Mgr. Martin Chroust.

V předchozích letech už Arnika podobnými sbírkami získala dostatek peněz například na výsadbu stromů na Zlínsku nebo na bezpečnostní nátěry více než pěti set stromů u silnic (2), které byly pod záminkou zajištění bezpečnosti provozu (3) ohroženy kácením.

Lidé mohou přispět konkrétními částkami, za které lze zajistit vše potřebné k výsadbě nové aleje:

190,- rýč a rukavice pro zdatného kopáče
370,- ochrana 1 stromku před silným větrem a okusem
600,- sazenice 1 stromku
970,- vysazení jednoho nového stromku vč. jeho ochrany před silným větrem a okusem
1 200,- sazenice 2 stromků
2 015,- stanete se patronem mladého stromku

Jako poděkování dárci dostanou darovací certifikát s hodnotou svého příspěvku, který může být i neobvyklým vánočním dárkem. Svým darem tak lidé podpoří vysazení dubové aleje a kampaň Zachraňme stromy.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 160 tisíc stromů. Poznámky:
(1) Jaké služby nám poskytují stromy, a tedy i aleje, je shrnuto v článku na http://arnika.org/co-umi-stromhttp://arnika.org/co-umi-strom
Neocenitelné funkce alejí jsou pak uvedeny na http://aleje.org/o-alejich/aleje-v-nasi-krajinehref3

(2) Bližší informace v tiskové zprávě „Natírat a chránit: Alej u Zásmuk je bezpečnější“ ze dne 9. června 2015: http://arnika.org/natirat-a-chranit-alej-u-zasmuk-je-bezpecnejsi

http://arnika.org/natirani-aleje-v-zasmukach

(3) Více o bezpečnosti provozu v alejích je k dispozici na http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozuautor:
datum vydání:
21. září 2015


Diskuze k článku „Na Šluknovsku vrátí do krajiny historické stromořadí, lidé se mohou stát patrony mladých stromů“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!