Konec dalších dvou jedů na evropských polích

autor: Richard Šedý
Evropská komise zakázala s účinností od 30. září používat herbicidy amitrol a isoproturon. Rozhodnutí je průkopnické v tom, že jde o první látky, kde byla důvodem zákazu skutečnost, že jde o endokrinní disruptory. Informoval o tom britský list Guardian.

Endokrinní disruptory jsou chemické látky, které mohou zasahovat do hormonálního systému. Vědecké studie ukazují, že mohou způsobit rakovinné nádory, vrozené vady a řadu onemocnění souvisejících s tvorbou pohlavních hormonů a reprodukčním systémem. Hans Muilerman z organizace Pesticide Action Network (PAN) Europe k tomu uvedl: „Je to historické rozhodnutí, neboť je zřejmé, že tyto chemikálie jsou 100% endokrinní disruptory. Tento krok oceňujeme, ale zároveň si uvědomujeme, že spousta podobných látek stále čeká na rozhodnutí, které bylo komisí opakovaně odloženo.“

Obě dvě nově zakázané látky jsou běžně používané selektivní herbicidy. Amitrol, také známý jako aminotriazol, je široce používán v zemědělství 10 zemí EU. Ale analýza Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) shledala, že jde o endokrinní disruptor, který by mohl poškodit nenarozené děti a má toxické účinky na štítnou žlázu a reprodukční orgány. Isoproturon má podle dostupné vědecké literatury negativní vliv na plodnost. Je na seznamu nebezpečných a zvlášť nebezpečných látek pro vodní prostředí. Prodává se ve 22 zemích EU, jen v České republice jej podle sdružení Arnika bylo v roce 2014 spotřebováno téměř 94 tun. „Závěry, které EFSA pro amitrol a isoproturon udělal, ukazují, že obě látky mají nejen souvislost s narušením endokrinního systému, ale existují i ​​jiné vážné obavy týkající se posouzení rizik, které byly základem pro odnětí schválení,“ uvedl mluvčí Evropské komise pro Guardian. Komise nebyla schopna okamžitě vysvětlit, co tyto obavy znamenaly. Ale ekologové tvrdí, že kdyby tyto látky byly zakázány pouze jako endokrinní disruptory, současný stav právních předpisů EU by umožnil výjimky v použití v případech „zanedbatelné expozice“ a „vážného ohrožení zdraví rostlin“.

Je zajímavé, že zatímco v České republice je tlak chemické lobby v zemědělství úspěšný, na evropské úrovni se jí tolik nedaří. A to i přesto, že podle dokumentů, které má Guardian k dispozici, vytvářejí v souvislosti s přípravou obchodní dohody TTIP američtí obchodní činitelé na Evropskou komisi tlak, aby odložili zveřejnění kritérií, které by mohly zakázat dalších až 31 pesticidů.

Zdroj: www.theguardian.comautor:
Richard Šedý
Nezávislý propagátor šetrnějšího zemědělství vystupující pod pseudonymem.

datum vydání:
25. května 2016


Diskuze k článku „Konec dalších dvou jedů na evropských polích“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!