Elektrický úhoř dokáže útočit i mimo vodu

autor: Petr Kadlík
Útok elektrické úhoře na koně popisoval už před 200 lety přírodovědec Alexander von Humboldt. Ještě do nedávna se takový útok pokládal jen za vymyšlenou historku, výzkum její pravdivost ale potvrdil.

Standardně útočí električtí paúhoři (Electrophorus electricus) výbojem o napětí až 650V jen na ostatní vodní tvory. Biolog Kenneth Catania z Vanderbilt University při práci s těmito zajímavými tvory náhodně zaznamenal, že v případě napadení dokáží při své obraně skutečně zaútočit i nad vodní hladinou. Série pokusů následně toto chování potvrdila.

Z hlediska vodivosti elektrického proudu je nad vodní hladinou úplně jiné prostředí než ve vodě, a proto také samotný elektrický útok probíhá jinak. Místo využití vodivosti vody úhoř vyskočí, maximální plochou svého těla se přímo dotkne útočníka a uvolní elektrický výboj.

Na videu je pomocí svítících diod výborně vidět, jakou plochu svého nepřítele dokáže i malý paúhoř elektrickým proudem zasáhnout.

Vědci předpokládají, že se tento specifický typ útoku sladkovodní električtí paúhoři naučili v suchých obdobích, kdy zůstávají uvězněni na malých vodních plochách při obraně před pozemskými predátory.


Jak elektrický úhoř generuje elektrický proud?

Elektrický orgán paúhoře elektrického je tvořen zploštělými elektrocyty. Jejichž počet se pohybuje ve stovkách tisíc a jsou propojeny do jednotlivých řad. Paúhoř dokáže vyprodukovat dva druhy elektrického výboje pomocí orgánů, které vznikly během myogeneze. Sachsův svazek produkuje malé napětí, dosahující přibližně 10 V s frekvencí do 25 Hz. Napětí, které produkuje Hunterův orgán, je asi padesátkrát větší s frekvencí několika stovek Hz. U jedince o délce 1 m byl zaznamenán výboj o napětí 500 V, což paúhoře řadí mezi druhy nebezpečné i pro člověka. Nízké napětí je spojováno s elektrolokací, zatímco velké výboje byly zaznamenány během lovu.

Zdroj: Sciencedaily.com, Wikipedie



autor:
datum vydání:
7. prosince 2017


Diskuze k článku „Elektrický úhoř dokáže útočit i mimo vodu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!