Ohrožených druhů je mnohem víc, než si většina lidí myslí

autor: Jiří Černý
Odborníci z Duke University identifikovali přes 180 ptačích druhů, kterým v současné době hrozí vyhynutí. Navzdory tomu nejsou vedeny v Červeném seznamu IUCN.

Vědci použili technologii dálkového snímání a zdokumentovali změny ve využívání půdy, které postupně redukují habitaty více než 600 druhů ptáků. Postižené oblasti se nacházejí v Atlantickém lese v Brazílii, Střední Americe, západních kolumbijských Andách, jihovýchodní Asii a na Sumatře a Madagaskaru.

Z těchto 600 druhů je pouze 108 vedeno v Červeném seznamu IUCN. Tým z Duke University nicméně tvrdí, že za ohrožené by mělo začít být považováno i dalších 189 druhů, neboť jejich přirozená stanoviště mizí alarmující rychlostí.

Podle profesora Stuarta Pimma z Duke's Nicholas School of the Environment Červený seznam používá zastaralé metody, v důsledku čehož hrozí, že bude celkový počet ohrožených druhů podhodnocovat.

„Nyní máme na dosah ruky nové výkonné nástroje včetně výrazně vylepšených digitálních map, pravidelná hodnocení globálních změn ve využívání půdy z družicových snímků a mapy ukazující jaké oblasti planety jsou chráněny národními parky,“ podotknul Pimm v rozhovoru pro server Phys.org.

Jeden konkrétní příklad za všechny: Některé druhy ptáků dávají přednost lesům ve střední nadmořské výšce, zatímco jiné obývají vlhké nížinné lesy. Pro přesné posouzení rizika jejich vyhynutí je tedy životně důležité vědět, kolik z jimi preferovaného habitatu zbývá (a kolik už bylo zničeno) – zvlášť pokud jde o druhy, které mají malý areál výskytu.

Jenže přesně toto (a řadu dalších věcí) IUCN v současné době ignoruje. Nezbývá tak než doufat, že svůj dosavadní přístup brzy přehodnotí.

Zdroj: Phys.org



autor:
Jiří Černý

datum vydání:
11. listopadu 2016


Diskuze k článku „Ohrožených druhů je mnohem víc, než si většina lidí myslí“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.