Rubrika: OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
Zvířatům je jedno, jaké má který člověk postavení v lidské společnosti. A pokud se někde nabízí zdánlivě super místo k úkrytu před nečekaným mrazem a k přezimování, tak proč nevyužít třeba WC na ministerstvu vnitra? Následující text od Pražské zvířecí záchranky vám poradí, jak se v případě nečekané ušaté návštěvy vybavené radarem (nebo-li netopýra) zachovat.
Zrušme Krnap - tohle video vás bude bavit
20. listopad 2023, Lenka KadlíkováPovinně shlédnout ! Tohle video o ochraně přírody opravdu není nuda.
Úžasná inspirace z Afriky na využití svátečního dne: Národní den sázení stromů
17. listopad 2023, Petr Kadlík[ téma: sázení stromů, Afrika, změny klimatu, státní svátek, stromy ]
V naší zemi máme tolik svátečních dnů, že je jen málokdo dokáže všechny správně vyjmenovat a vysvětlit. O tom, že jejich „oslava“ často spočívá ve výletu do supermarketu radši ani nemluvit. Možná bychom si ale měli vzít příklad z jedné africké země, kde se neslaví jen dávná minulost, ale státní svátek využívají i k budování lepší budoucnosti.
Opravdu nám EU brzy zakáže chov většiny domácích zvířat?
25. říjen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: pozitivní seznam, cites, ochrana zvířat, zákaz chovu domácích mazlíčků, Nadace na ochranu zvířat, legislativa EU, negativní seznam zvířat, ochránci zvířat, aktivisté ]
Mezi chovateli se šíří panika, že jim EU zakáže chovat jejich domácí mazlíčky. Pojďme se podívat, o co přesně jde a jaký je aktuální stav věci.
„Ráj na zemi“ pod dráty vysokého napětí
10. říjen 2023, Ing. Vladimír Hula Ph.D.[ téma: energie, kladno, vzácné druhy, hořeček, modrásek, orchidej, vysoké napětí, příkladná péče o lokalitu ]
V rámci dlouhodobé spolupráce s elektrárnou Kladno se uskutečnilo natáčení pořadu „Nedej se“ o tom, že se pod dráty vysokého vedení dá hospodařit i tak, aby zde bylo živo. Současný přístup je stejný jako ve všech ostatních oblastech, tedy co možná nejlevněji splnit normu.
Sršeň asijská je v ČR – pomozte vědcům udržet populaci na uzdě
9. říjen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: sršeň, invazní druhy, Asie, video ]
Před pár dny byl v ČR, přesněji na Plzeňsku, potvrzen výskyt nového druhu, ze kterého opravdu nemáme radost. Jde o velmi invazní sršeň asijskou, která dokáže zlikvidovat populace včel. Je proto velmi důležité zavčas najít jejich hnízda a udržet tak populaci na uzdě. Můžete pomoci i vy. Pro člověka není víc nebezpečná než včela medonosná.
Velcí býložravci jako ochrana proti ničivým požárům
18. září 2023, Lenka Kadlíková[ téma: požár, býložravci, oheň ]
V českých lesích jsou velcí býložravci přemnožení, proto se staví oplocenky a chrání se tak mladé stromky před jejich okusem. Jak takový jelen, srnec nebo prase dokáže ochránit les před velkým požárem?
Liška z Tvarožníku v Krkonoších byla odlovena, poškrábala malé dítě
14. srpen 2023, Státní veterinární správa, Krnap[ téma: liška, vzteklina, Krkonoše ]
Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.
Ne, vlci se nebudou střílet na potkání ani na Trutnovsku
3. srpen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: vlci, ochrana zvířat, lov ]
Královéhradecký kraj vydal výjimku na odlov problémových vlků. Neznamená to však, že umožnil odstřel jakéhokoli vlka kýmkoli, kdekoli. Jedná se pouze o to aby bylo urychleno jednání v případě, že se takový jedinec někde vyskytne. Případný odstřel je na posouzení pohotovostního štábu a předchází mu sledování podezřelého jedince.
Jak vypadá opravdová řeka? Albánská Vjosa je jednou z posledních v Evropě
19. červenec 2023, Mgr. Radomír DohnalLetos na jaře byl vyhlášen první evropský národní park jehož hlavním předmětem ochrany je divoká řeka. Vjosa je jednou z posledních volně tekoucích řek po celé své délce v Evropě. Na vině jsou i obnovitelné zdroje energie.