Krokodýl Dundee a záhada hranatých hovínek. Jaká je doopravdy australská fauna?

autor: Petra Halíková
O popularitu unikátní australské fauny mezi širokou veřejností se ve své době zasloužil Krokodýl Dundee v populárních stejnojmenných filmech. A tak, když Paul Hogan dovolí, vypůjčíme si na chvíli jeho typický klobouk a podíváme se na zajímavé tvory žijící v Austrálii společně.

Ať už vás jako první napadnou krokodýli, klokani, koaly, ptakopysk nebo třeba vombat, jsou to zajímavá stvoření, která se nejen stala hlavními hvězdami filmů, ale mohou se stát i hlavními hvězdami vaší dovolené.

Krokodýlí stezka odvahy

A začneme hned zážitkem pro opravdové dobrodruhy. Slanovodní krokodýl, kterého je možné najít ve vodách na severu Austrálie, je nejstarším australským predátorem, může měřit až sedm metrů na délku a setkání s ním je v jistém slova smyslu jako setkání s dinosaurem. První krokodýli se na zemi objevili už před 240 miliony let, nechybělo ale mnoho a ve dvacátém století slanovodní krokodýli kvůli aktivitě člověka málem vyhynuli. Naštěstí jsou od roku 1974 chránění a jejich populace se navrací mimo akutní ohrožení.

Nenechte se zmást slovem “slanovodní”, tito trpěliví lovci se pohybují i ve sladkovodních řekách, jejich slepých ramenech a bažinách, někdy i stovky kilometrů ve vnitrozemí a není divu, za hodinu dokáží uplavat až 38 kilometrů a dech pod vodou zadrží i na hodinu. Jedinou nevýhodou je, že ačkoliv jsou vybaveni “ventily” zabraňujícími, aby se jim voda dostala do krku, a mohou mít tedy otevřenou tlamu i pod hladinou, nemohou pod vodou žrát. Proto je možné je na březích řek pozorovat, jak si pochutnávají na své kořisti.

K zodpovězení se nabízí ještě jedna otázka. Krokodýl versus aligátor - kdo je kdo? Na první pohled vám mohou připadat podobní, ale už v jejich délce je podstatný rozdíl. Aligátoři dorůstají délky 4 metry a žijí vždy ve sladké vodě a v Austrálii je nenajdete. Za jedním ze dvou žijících druhů, aligátorem americkým, se vydejte do národních parků na Floridu, za tím druhým, aligátorem čínským, zamiřte (nepříliš překvapivě) do Číny.

Krokodýly v jejich přirozeném prostředí jeďte pozorovat na australský sever. Po stopách dobrodruhů se můžete vydat na zájezdu do Austrálie s českým průvodcem například do nejstaršího pralesa na světě, Daintree. Tam vás čeká plavba po jezírku, které je oblíbeným domovem obrovských krokodýlů.

Vombatí záhada

Z vody se přesuneme na souš a rovnou do nory vyhloubené vombaty. Ti jsou často opisováni jako malí medvídci,chlupatí čuníci nebo velcí křečkové. Zaslouží si ale mnohem více pozornosti, než kolik stačí ke hledání připodobnění. Jsou jedním ze symbolů Austrálie a pokud sem zamíříte na dovolenou kvůli přírodním krásám kontinentu, spatření vombata může být třešničkou na dortu australské cesty.

A čím jsou vombati zajímaví? Vombatí samice mívá jediné mládě, které po narození váží půl gramu a ve vaku dorůstá, podobně jako klokani, přibližně šest až sedm měsíců a dalšího čtvrt roku ještě vak využívá jako příležitostné útočiště. Stářím sice vombati nemohou konkurovat krokodýlům, nicméně u dosud nejstarších nalezených fosilií bylo stáří určeno na úctyhodných 40 milionů let.

Vombaty ale mnoho let provázela velmi netradiční záhada. Jejich výkaly mají totiž tvar kvádru a dlouhá léta se nedařilo zjistit, proč a jak je vytváří v takto netypickém tvaru. Důvod se podařilo rozkrýt již dříve. Díky tvaru krychle zůstávají déle “na svém místě”, což je pro vombaty zásadní. Rozmisťují je totiž v pravidelných intervalech, v počtu čtyř až osmi, kolem svého teritoria a za noc jich umístí až stovku. Ohraničují tak své území a zároveň tyto nepříliš vábně vonící “značky” signalizují potenciálním partnerům ochotu se pářit.

Lákají vás jedinečné zážitky, pralesy, neprozkoumané ostrovy nebo nespoutané pobřeží? Nedotčenou divokou přírodu Austrálie a Tasmánie můžete poznávat se zkušenými průvodci na dovolené do Austrálie s cestovní kanceláří Go2.


autor:
Petra Halíková

datum vydání:
3. září 2019


Diskuze k článku „Krokodýl Dundee a záhada hranatých hovínek. Jaká je doopravdy australská fauna?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!