Miloslav Nevrlý: Nejkrásnější sbírka a Zašlá chuť morušek

autor: Jan Havránek
Bez nadsázky mohu napsat, že Miloslav Nevrlý patří mezi největší milovníky a znalce všech koutů České republiky. Schopnost přenesení pocitů na papír z něj dělá největšího spisovatele knížek o přírodě u nás.


Miloslav Nevrlý

Narodil se 29.října 1933 v Praze. Jako výborný student gymnázia se rozhodl pro studium zoologie. Vysokoškolské studium završil získáním titulu RNDr.. Jako mladý doktor získal práci v Severočeském muzeu. Zde pracuje až do dnešní doby.

Už jako student gymnázia podnikal výpravné cesty do nejzapadlejších koutů České republiky. Většina těchto krajů byla v té době ještě nedotčená turistikou a moderní civilizací. Jak popisuje ve svých knihách, mohl se tedy celé dny toulat po vršcích Krkonoš, Šumavy nebo Bílých Karpat a nenarazil ani na jednoho živého člověka.

Z dalších jeho vyšlých svazků nutno jmenovat alespoň takové známe knihy jako je Chvály Zadní země, Cestovní zprávy a Karpatské hry.

Nejkrásnější sbírka

Kniha Nejkrásnější sbírka vznikala již při jeho středoškolských studiích. Od těchto dob se toulal po českých a slovenských krajích. Aby si zapamatoval pocity, krásy a malebnosti krajiny, začal tvořit Nejkrásnější sbírku.

Nejkrásnější sbírka nás seznamuje se všemi národními parky a chráněnými krajinnými oblastmi České i Slovenské republiky. Seznamuje nás z krásami těch nejhezčích oblastí naší rozmanité vlasti. V jednotlivých kapitolách najdeme krátké vzpomínky a zážitky autora. Celá publikace je doplněna krásnými fotografiemi.

Knihu nedoporučuji použít jako průvodce daným územím. Může nám ale krásně posloužit při vzpomínání na prázdninové toulání.

Zašlá chuť morušek

Kniha začíná autorovým vzpomínáním u fotografií Krkonoš. Jak sám popisuje, jeho nejstarším vzpomínkám na naše nejvyšší hory je více než 40 let. Už jako student sem jezdil na výpravy. Toulal se zde několik dní a nenarazil ani na jednoho člověka. Tehdejší krajina byla ještě minimálně ovlivněna lidskou činností. Celá kniha je psána formou vypravování a vzpomínání na, i nejmenší, zážitky v tehdejších horách. Autor zde vypráví o hledání malé vonící řasy, odvážné jízdě na lyžích nebo o pozorování vzácných severských ptáků.

Při pročítání této publikace jsem si uvědomil rozdíl, který se stal za posledních 50 let v Krkonoších. Dříve to byly takřka lidskou činností neporušené hory a dnes? Poslední zprávy o Krkonoších říkají o jejich postupné přeměně ve velký lyžařský svah. Nenechme si zničit nejcennější část české přírody.
autor:
Jan Havránek
email: honza@prirodou.cz

datum vydání:
8. března 2005


Diskuze k článku „Miloslav Nevrlý: Nejkrásnější sbírka a Zašlá chuť morušek“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.