Outdoor 17 - Užitečné doplňky 2

autor: Antonín Lágner
Opět se podíváme na užitečné drobnosti, které se mohou při pobytu v přírodě nebo na výletu hodit.


Kapsy na peníze a bezpečnostní opasky

Jde o nápad, který je starý již několik staletí. Prostě nenosit peníze a dokumenty na místech, kde se obyčejně nosí. Loupežník očekává vaše peníze v zadní kapse kalhot nebo náprsní kapse saka - není nic jednoduššího než je tam nemít. Pokud jsou na nějakém jiném místě, zloděj vám je nestihne během krátké chvíle zcizit. Náš užitek je jasný, na cestě nezůstaneme bez prostředků. Jaké jsou tedy možnosti: v zásadě jsou dvě A/ kapsa na krk pod triko, B/ bezpečnostní opasek neboli opasek na peníze.

A/ kapsa na krk: jednoduché a levné řešení. Dotyčnou kapsu si můžete vyrobit sami doma. Důležité je, aby byla opatřena nějakým zavíráním (postačí knoflík nebo suchý zip). Kapsu s hotovostí a doklady, které nemusíte všude ukazovat, si pak zkrátka pověsíte na krk. Měli byste se ale vyhnout velkému objemu, který by mohl pozornost spíše přilákat. Obrys by neměl být pod trochu volnějším trikem vidět.

B/ peněžní opasek: aby to nebylo jednoduché tak opět existují dva druhy, Jeden je jakási mini ledvinka, která se připne pod triko a kalhoty a vzadu má větší kapsu k uložení věcí. Druhý typ je řešen jako klasický kožený kalhotový pásek, jehož funkci také v pohodě zastane. Zvláštností je zip, který se táhne po jeho vnitřní straně. V takovýchto "schránkách" by se měla nosit peněžní hotovost a kopie dokumentů.

Problém s energií

Ať chceme nebo ne, dnešní svět je technizovaný. Existuje mnoho zařízení, která potřebují energii. Problém nenastane pokud jste v dosahu zásuvky, ale když někam vyrazíte máte možností dobití omezené co s tím?

Řešení pro mobilní telefony:
Některé firmy nabízí zajímavý způsob nouzového nabíjení - ruční kličku. Ta otáčením generuje proud a dobíjí tak baterie. Osobně jsem potkal takovéto nabíječky pro Nokie, Motoroly a Siemensy.

Druhé řešení jsou adaptéry, které jsou pomocí 3 tužkových baterií schopny přes příslušný konektor dodávat energii do baterie mobilu z tužkovek.

Pokud máte více zařízení a máte dost peněz, tak se vám naskýtá možnost pořídit si malý solární článek. Viděl jsem takové články v prodejnách s outdoor vybavením. Článek s cenou kolem 1500 a rozměry přibližně 15 x 20 cm je schopný v pohodě dobít MT, GPS apod. Pokud chcete energie více, je možné si koupit výkonnější.

A poslední "novinka", na kterou jsem před časem narazil, je pro vyznavače nejlépe autokempinku a chataření. Reklama by asi zněla: už vás nebaví petrolejka, štvou Vás praskající punčošky na plynové, nechce se vám chodit vypínat? Méme tu pro vás řešení. Ale teď vážně: Narazil jsem na závěsnou bateriovou lampu, která má velkou výbojkovou zářivku. A co je zajímavé, má dálkový ovladač. Tedy ideální na svícení, bezpečná a dá se rozsvěcet i na dálku. Už se tedy nemusíte bát, že se v temné místnosti večer přerazíte dřív než než se Vám podaří najít petrolejku a něco na její zapálení.

Další novinky o zajímavých drobnostech, co nám můžou usnadnit pobyt v přírodě, zase někdy příště.autor:
datum vydání:
16. června 2005


Diskuze k článku „Outdoor 17 - Užitečné doplňky 2“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!