22. Mezinárodní horolezecký filmový festival

autor: Ctirad Oráč
Letošní 22. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu se koná v Teplici nad Metují 25.-28. srpna 2005 a bude otevřen již dnes 25.8. v 17 hod. vernisáží výstavy horolezce Pavla Žofky.

Porota: John Porter, Alek Lwow, Dina Šterbová, Yori Baikovski, Ivo Hranický Čestný host: Leo Houlding

Pro návštěvníky festivalu je připraven bohatý program. Kromě promítání soutěžních filmů od rána do pozdních hodin v kině a repríz v místní škole jsou připraveny i besedy se zajímavými hosty.

Jedním z nich je čestný host festivalu Leo Houlding (25). Pochází z Appleby v Cumbrii, Anglie. Lézt začal jako desetiletý, když se probojoval přes klasické cesty v Lake District, Peak District, ve Walesu a ve Skotsku. V roce 1995 se Leo lezeckému světu předvedl. Jako vichřice vylezl: "Lord of the Flies" v Dinas Cromlech v severním Walesu, jednu z nejtěžších cest v oblasti. Na patnáctiletého Lea to byl neobyčejný výkon , ale on se posunul ještě o krok dále a znovu to vylezl o druhé hodině ráno s poškozenou čelovkou! Potom šel vylézt Mastern Wall v Clogy (obtížnost E7 6b) a tímto si získal respekt mnoha horolezců světa. Další úspěšnou cestou byla "End of the Affair" v Curbar a "Rare Lichen" v Gribin Face, obě obtížnosti E8. V roce 1996 se stal juniorským mistrem Velké Británie v lezení na obtížnost. Leo bude čestným hostem našeho letošního festivalu a návštěvníci ho mohou vidět v neděli 28.8. v kině na jeho besedě s diapozitivy. Na slavnostním zahájení bude promítnut jeho film "My Right Foot" (Moje pravá noha), kterým BBS začalo vysílat nový dokumentární cyklus "Extreme Lives"; (Extrémní životy).

Dalším hostem je česká horolezkyně Dina Šterbová a zároveň předsedkyně mezinárodní odborné poroty. Svou účast v porotě přislíbil také Youri Baikowski (horolezec, filmař a zároveň ředitel festivalu v Moskvě), John Porter - anglický horolezec a ředitel festivalu v Kendalu, Ivo Hranický - český kameraman a režisér. Kromě poroty hlasují i diváci a vybírají nejlepší film a jeho autor pak získá cenu diváka. Diváci jsou také odměněni - po skončení v neděli v kině na ně čeká sud piva.

Velkou událostí bude schůzka zástupců (ředitelů) 16 festivalů. Tyto festivaly jsou sdruženy v Mezinárodní Allianci pro horský film (International Alliance for Mountain Film). Cílem Aliance je společnými silami pozdvihnout, podpořit a zachovat horskou kinematografii.

Součástí festivalu je také bohatý doprovodný program. V hudebním programu zazní na místním hřišti koncerty skupin - Laura a její tygři, Doga, Vyhoukaná sowa, Baťa a Kalábůf něžný beat, Uširváč (Hudba Praha revival) a další kapely.

Ve sportovním programu nebude chybět BUFO CROSS - 12. ročník nedělního Běhu Teplickými skalami, 2 ročník SPEED TRIAL - závod horských kol přes překážky a letošní novinka závody v lezení - BOULDERING.

Festival bude zakončen v neděli slavnostním vyhlášením výsledků a projekcí vítězných filmů.

Podrobný program najdete na stránkách festivalu.autor:
datum vydání:
25. srpna 2005


Diskuze k článku „22. Mezinárodní horolezecký filmový festival“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!