Ekoporadna aneb nad Vašimi dotazy - Nezvaní hosté
Mravenci v bytě a na zahradě
Nejen v naší poště, ale zejména pod článkem, věnovaným mravencům, se objevilo spousta dotazů co s nimi. Někteří z tazatelů je mají doma, jiným zase vadí venku na zahradě. Co tedy s mravenci?
Pokud se mravenci vyskytnou doma, nejprve než je začnete likvidovat biolitem, přesypte veškerý cukr a další sladkosti, ke kterým mají přístup do uzavíratelných plastových, skleněných či kovových dóz a zamezte jim tak přístup k těmto surovinám. Nezapomeňte na řádné uzavření a o opláchnutí skleničky s medem a poličky pod ní. Pokud toto nepomůže, přistupte k postřiku biolitem.
Co se týče mravenišť venku na zahradě, tomuto tématu se věnoval poměrně obsáhlý článek Mravenci na zahradě. Co s tím?.
Odpovídal:
Lenka Kadlíková
Honza Havránek
Nosorožíci
Dobrý den, nevím na koho se obrátit, tak píšu sem. Asi 4 roky mám doma klisnu, už druhý rok pozoruji, že v hnoji jsou velké tlusté larvy a velcí brouci, asi nosorožíci. Nikdy jsem je neviděla, ale podle obrázků je to on. Snad prý jsou chránění, co s nimi mám dělat, je jich tam hodně. Juřicová
V poslední době se nosorožíci kapucínci (Oryctes nasicornis) opět začali hojněji vyskytovat. Já sám jsem byl jejich přítomností v hnoji překvapen. Larvy mají i 7 cm a 2 cm v průměru. Že se jedná o nosorožíka poznáte podle červených okrajů na malých kulatých otvorech na bocích. To jsou průduchy, kterými larva (ve skutečnosti se jí říká ponrava) dýchá. Pokud Vám na hnoji nevadí, tak je tam nechte. Pokud Vám vyloženě vadí, můžete někde na okraji pozemku založit malý kompost, který necháte jenom larvám. Druhá možnost, ta méně vhodná, je najít vhodný bukový porost (nejlépe v nějakém chráněném území) kde je dostatek tlejícího dřeva (bukového) a tam larvy přestěhovat. Mojí kamarádce se dokonce podařilo odchovat si malé broučky doma v nádržce z hlínou. Podle vyhlášky MŽP z roku 1992, č. 395, patří nosorožík kapucínek mezi ohrožené druhy.
Odpovídal:
Honza Havránek
Zmije
Chtěla bych se zeptat, jak se má reagovat, když narazíme na zmije v chatové oblasti a nechceme ji zabít? Obyvatelům chat toto přemnožení vadí a cítí se ohrožení. Existuje nějaká možnost kam tyto jedovaté hady umístit?
Bohužel se často zmije objevují v blízkosti lidských sídel. Jejich přítomnost je často nežádoucí a velice nevhodná. Pokud se zmije vyskytne v chatové osadě, která je v nějaké chráněné krajinné oblasti nebo národním parku nebo v jejich blizkosti, kontaktujte zoologa zaměstnaného na správě této oblasti. Ten by měl být schopný problémové druhy odchytit a vypustit na vhodné stanoviště. Pokud se chatový tábor nevyskytuje u žádných výše zmíněných oblastech, je možno kontaktovat oblastní pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny. Jejich seznam a adresy je na www.nature.cz.. Další možností je některá ze stanic ČSOP. Podle vyhlášky MŽP z roku 1992, č. 395, patří zmije mezi kriticky ohrožené druhy. Manipulovat s jedinci těchto druhů může tedy jen člověk mající platnou výjimku ze zákona.
Odpovídal:
Honza Havránek
Vydra
Dobrý den. Mám na vás takový malý dotaz. Jsem majitelem malého rybníčku u lesa, asi 1km od vesnice. A mám zde problém s vydrou říční, která mi opakovaně vylovila všechny ryby. Chci se zeptat, jestli mi pomůže, když rybník nechám oplotit.
Tato problematika je v poslední době aktuální. Počty vyder se - konečně - navyšují. S tím souvisí i hledání nových teritorii a vhodných lovišť. Zde nabízím několik možností jak se vyhnout nevhodným návštěvám vydry.
1) Pokud na rybníce chybí litorál - pobřežní pásmo, mokřady - nemůže se vydra živit ničím jiným než rybami. To platí spíše pro větší rybníky.
2) Zarybněte rybník více druhy ryb. I plevelnými. Těm dá vydra většinou přednost.
3) Pokud je rybník malý a chcete do jeho ochrany investovat i nějaké finance, oploťte jej. Postačí pletivo s maximálně 6 cm oky. Výška pletiva stačí 1 - 1,2m. Spodní okraj zahrňte asi tak 20 až 30 cm pod zem. Možné je i použití kravského ohradníku ve výšce asi tak 15 cm nad zemí.
4) Údajně zabírá i surová ovčí vlna rozvěšená kolem rybníka ve výšce 20 cm a ve vzdálenostech asi tak 2 metry.
5) Částečně zkonzumované ryby neodstraňujte. Vydra to udělá za Vás a příště nebude muset lovit další.
Vydra říční (Lutra lutra) patří mezi silně ohrožené druhy. Pokud budou problémy i nadále přetrvávat, kontaktujte nejbližší pobočku Agentury ochrany a přírody krajiny ČR www.nature.cz.. Vydra je druh, který je chráněn zákonem.
Odpovídal:
Honza Havránek
Fotografie: Jiří Bohdal - www.natufoto.cz
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Ekoporadna aneb nad Vašimi dotazy - Nezvaní hosté“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Neodpírejme si kapra | Jak správně přikrmovat ptáky | Jak správně větrat v zimě |
zobrazit více článků... |