Hřebčín Kinských v Chlumci nad Cidlinou

autor: MVc. Štěpán Vencl
Po dlouhé době jsem se opět dostal do Chlumce nad Cidlinou a navíc jsem měl pár hodin času. Když jsem přijížděl od Pardubic, všimnul jsem si před jednou z prvních křižovatek docela malého ukazatele k hřebčínu Ostrov-Equus Kinski

Pomalu se mi začínaly vybavovat vzpomínky z přednášek a cvičení ze zootechniky na univerzitě. Právě zde je jedno z mála míst, kde se chová překrásný chlumecko-kladrubský plavák nebo-li také kůň Kinského. Dlouho jsem neváhal a vyrazil jsem po ukazatelích.

Jakmile projdete pod železničním mostem dostanete se do polí a luk. Po levé straně se líně šine Cidlina a podél cesty tajemně šumí topoly. Dost možná, že narazíte na ježka tak jako já. Byl to letošní přírůstek a měl chudák na zádech přisáté pořádné klíště. Ale měl štěstí-nosím s sebou vytahovač klíšťat. Sice se mu to moc nelíbilo, ale na druhou stranu se už netáhnul s černým pasažérem.

Cesta pak uhýbá od Cidliny do polí. Topoly podél cesty jsou vystřídány nižšími ořechy. Z polí se vznese do vzduchu několik skřivanů a jen jejich zpěv vám napoví, kde se teď ve výšce zdržují. Když budete procházet dubovým remízkem, tak se nezapomeňte dobře rozhlížet a jít potichu jako myšky. Vyplašili byste tamější bažantí rodinku. Nemyslete si ale, že jde o obyčejné bažanty. Nejprve jsem viděl jen slepice, ale nakonec se mi předvedl i nádherný kohout. Docela jsem byl překvapen, když na místo bažanta obecného tam stál bažant královský.

Dále vede cesta přes řeku a dále již probíhá mezi ohrazenými pastvinami pro koně. Návštěvník vejde honosným vstupem do dvora odkud se vchází do jednotlivých stájí. Jednotliví koně jsou přidělováni do jednotlivých sekcí podle jejich momentálního využití-např.porodna, odchovna hříbat aj.

Chov těchto koní má dlouhou historii, která je neodmyslitelně spjata s rodem hrabat Kinských a okolím Chlumce nad Cidlinou. Jde o jezdeckého-sportovního a dostihového koně. Původem je to anglický polokrevník vysoko v krvi, tomu odpovídá i zevnějšek a užitkové vlastnosti. Na rozdíl od anglického polokrevníka je však ušlechtilejší, temperamentnější, ale také náročnější na ošetřování a zacházení. V chovu se klade velký důraz na užitkové vlastnosti a barvu (plavák, isabella). Využívá se zejména pro překážkové dostihy (steeplechase, cross country). Mezi nejznámější koně patří klisna Norma, která s jezdkyní Latou Brandýsovou zvítězila v roce 1937 ve Velké pardubické steeplechase. Z dnešního chovu jsou známí plemenní hřebci Červánek a Burbon.

Je to skutečně nádherná procházka pro některé odpoledne. Jako nejvhodnější způsob dopravy z Chlumce doporučuji jít pěšky nebo jet na kole.autor:
datum vydání:
6. října 2005


Diskuze k článku „Hřebčín Kinských v Chlumci nad Cidlinou“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!