Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Flying over Natura 2000 - novinky 3

Tentokráte vesměs z oblasti zimovišť sledovaných čápů.

28.9.

Esperanza uletěla ještě dalších sto kilometrů

V minulých novinkách o projektu Flying over Natura 2000 jsme Vás informovali o tom, že Esparanza jako první již dosáhla zimoviště. V posledních datech se však ukázalo, že tomu tak není. Uletěla totiž dalších sto kilometrů. Nyní setrvává na místě. Uvidíme jestli tam setrvá a bude to tedy její zimoviště, nebo jestli poletí ještě dál. Momentálně se nachází v oblasti, kde část zimy přečkávali i čápi sledovaní v rámci Odysey. Někteří z nich se však po vyschnutí vody přesunuli dále na jih. Určitě bude zajímavé sledovat jak se zachová Esperanza.

2.10.

Další čápi v oblasti zimovišť

Stejně jako Esperanza mohou v lokalitách, kde se právě nacházejí zůstat pár dní, týdny, ale i celou zimu. Není však vyloučeno, že ještě poletí dál. Kde se tedy momentálně nacházejí? V oblasti Afrických savan, o kterých byla řeč v minulých novinkách projektu Flying over Natura 2000. A kdo se tedy již nachází v oblasti obvyklých zimovišť? Kromě Esperanzy je to naše Eliška s Daliborem, lotyšský Varis a Maija.

Eliška se momentálně nachází ve velmi ornitologicky významné lokalitě ve vnitrozemské deltě Nigeru v Mali. Asi o den letu za ní je Dalibor. Minule jsem se zmínila o zajímavé cestě druhého španělského ptáka, kterým je Espartera. Ten míří stále hlouběji do Nigeru. V místech, kde se nyní nachází, jsme pozorovali v devadesátých letech Jakuba, ten však tohoto místa dosáhl po východní tahové cestě.

Když jsem se už zmínila o východní tahové cestě, tak tam chvíli zůstaneme. Po této trase dosáhli savan ve střední Africe již zmínění lotyšští ptáci. Pěkný kus cesty má před sebou ještě Tomáš. Ten v minulých dnech ze Saúdské Arábie přeletěl do Afriky (buď přes Rudé moře nebo jižní výběžek Sinaje).

Již delší dobu nejsou dostupná data od maďarského Koppányho. Optimistické nejsou ani dlouhé zastávky dalších čápů.

A nakonec malá zprávička z projektu Nová odysea. V minulých dnech se na cestu vydali dva ze tří mongolských čápů, které sledujeme v rámci tohoto projektu.

www.rozhlas.cz/flyingover

Debata k článku 'Flying over Natura 2000 - novinky 3'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Plot

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz