Co tu kvete? a Klíč ke květeně České republiky

autor: Daniel Kruml
Dnes Vám představíme dvě knihy určené pro všechny zájemce o botaniku. Jedna je určena nadšencům s menšími teoretickými zalostmi, druhá jistě uspokojí i odborníky.


Klíč ke květeně České republiky
Nakladatelství Academia, 295,-Kč

Od jara do podzimu se pole a stráně barví místo zimní uniformní bílé barvy do barev duhově různých. Květiny otvírají okvětní lístky svých květů a ty květy jsou leckdy tak zajímavě barevné či unikátně tvarované, že člověka i bez nějakého extra blízkého vztahu k flóře občas zajímá, jak se ta zajímavá rostlina vlastně jmenuje. Pomoci může literatura. Kupříkladu klasický klíč ke květeně České republiky, který je ale určen spíše pro uživatele věci již trochu více znalé. Hledání té správné rostliny totiž v této knize probíhá pomocí textových odkazů. Chtěl jsem zde původně uvést příklad hledání v Klíči, musím se však přiznat, že moje trpělivost není k určování rostlin podle této knihy dostatečně vyvinutá a pokus jsem po několika minutách vzdal. Ovšem věřím, že trochu lepší botanici než jsem já sám si v Klíči ke květeně České republiky jistě s chutí počtou.

Co tu kvete? - Průvodce přírodou
Nakladatelství Ikar, 229,-Kč

Podstatně užitečnější knihou pro netrpělivé je kniha z edice Průvodce přírodou s názvem Co tu kvete? a s podtitulem Kvetoucí rostliny střední Evropy ve volné přírodě. Zde je určování rostlin podle barvy květů hračkou. Barva květů je zobrazena na stránkách knihy, při hledání kupříkladu podbělu lékařského stačí otevřít žluté stránky, držet se nadpisu nahoře na stránce (Pole, zahrady, cesty, železniční náspy, rumiště), který označuje místo výskytu, přeskočit několik ostatních květin se žlutými květy, které obvykle rostou na uvedených místech a po krátkém listování najít velice věrný obrázek květiny se stručným popisem. Popisy květin jsou opravdu velice stručné, takže se toho o té které květině mnoho nedozvíte, ale to, že se velice rychle a snadno dozvíte, s kterým zástupcem říše rostlin máte tu čest, je velice podstatný fakt, kvůli kterému tuto knihu opravdu doporučuji.

Tyto publikace můžete zakoupit v Knihkupectví K+T, Krkonošská 196, Vrchlabí. Telefon 499 421 524, e-mail: knihkupectvi@tiscali.cz
autor:
Daniel Kruml
email: knihkupec@atlas.cz

datum vydání:
16. dubna 2004


Diskuze k článku „Co tu kvete? a Klíč ke květeně České republiky“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.