Pozvánka do arboreta

autor: Jan Havránek
Arboretum je místo, kde se můžete setkat s řadou exotických druhů dřevin. Je to ideální místo na odpočinek a příjemnou procházku. Představme si tedy jedno takové arboretum - Arboretum SLŠ Šluknov.

Město Šluknov a jeho "lesárna" se nachází v nejsevernějším výběžku ČR. Ten je také podle města pojmenován. Už v samotném městě najdeme řadu dendrologických zajímavostí. V městském parku u bývalého zámečku roste stříhanolistý buk a dub (Fagus sylvatica cv. "Asplenifolia", Qeurcus petrae cv. "Asplenifolia"). Dále po městě najdeme řadu jehličnanů, které nejsou zrovna často vysazované. Např. jedlovec Forestův (Tsuga forestii) nebo jedle nikkoská (Abies homolepis).

Střední lesnická škola Šluknov se nachází na okraji města Šluknov u hlavní průjezdové komunikace. Na škole se vyučují tři studijní obory: Lesnictví, Myslivecké hospodářství a Ochrana přírody a prostředí. Škola provozuje celkem dvě arboreta (malé a velké). Malé arboretum je umístěno za školním internátem a slouží spíše jako útočiště pro voliéry záchranné stanice, kterou provozuje školní organizace ČSOP.

Velké arboretum se nachází na kraji vesnice Kunratice, která je vzdálena 3 km od Šluknova.

Základy velkého arboretu byly položeny v roce 1967. Od té doby bylo na jeho plochu vysázeno více než 2 100 jedinců a 300 druhů. Nejčastěji pěstované druhy jsou jehličnany a pěnišníky (známé rododendróny). Především kvůli zdejšímu studenějšímu podnebí (průměrně 7,1 °C) a žulovém podkladu se zde pěnišníkům skvěle daří. V roce 2005 jich zde vykvetlo více než 400 v desítkách odstínů.

Jehličnany

V současné době je v arboretu vysázeno 146 druhů jehličnanů. Mezi unikátní patří např. metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides), smrk černý a Koyamaiův (Picea mariana, P. koyamai), kryptomerié japonská (Cryptomeria japonica) a tis čínský (Taxus cuspidata). Velmi častý je zde například známý jínan dvoulaločný (Gingo biloba). Arboretum hostí také velikou sbírku jedlí, borovic a cypřišů s takovými zástupci jako je jedle plstnatoplodá (Abies lasiocarpa), jedle jehlicovitá (Abies holophylla), borovice ohebná (Pinus flexilis) a nutkacypřiš Leylandův (Cupressocyparis leylandii) .

Listnáče

Přesto, že je arboretum zaměřeno spíše na jehličnany, najdeme zde i nádherné zástupce listnáčů. Celkem se zde nachází více než 150 druhů. V nové výsadbě najdeme například buk Englerův (Fagus engleriana), rojovník bahenní (Ledum palustre) a dosud neurčenou olši (rod Duschekia) z Korsiky. Ve starší výsadbě to je například eikanthus zvonkovitý (Eikanthus campanulatus), hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa), korkovník amurský (Phelodendron amurense) a již zmiňované pěnišníky.

V arboretu však nejsou jenom stromy. Na pozemku najdeme řadu pramenů a malých rybníčků s lekníny, žáby, a dokonce velmi vzácnou hruštičku okrouhlolistou (Pyrola rotundifolia).

Celkový dojem ve Vás však určitě zanechá zakomponování a nádherná zákoutí, která jsou zde vytvořena.

Jak se tam dostat?

V arboretu je vždy několikrát do roka pořádán Den otevřených dveří. Termíny této akce získáte na stránkách lesnické školy. Pokud by jste měli chuť podívat se do Arboreta SLŠ Šluknov i jindy, je možné sjednat si exkurzi i s odborným výkladem v infocentru školy. Pro větší skupiny je většinou program obohacen představením sokolníků.autor:
datum vydání:
20. prosince 2005


Diskuze k článku „Pozvánka do arboreta“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!