Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak je to s jedovatostí dřišťálovitých?

autor: Renata Petříčková
Po nedávné diskuzi pod článkem o mahonii cesmínolisté jsem se rozhodla pátrat o něco víc po jedu zvaném berberin, tedy jedu, který obsahují rostliny z čeledi dřišťálovitých...

Cílem bylo dospět k závěru, zda jsou plody mahónie jedlé či nikoliv.

Navštívila jsem knihovnu, kde jsem se probírala botanickými knihami. O vyložené jedovatosti a zařazení mahónie ani dřišťálu jako takového do stejné škatulky jako durman či rulík zlomocný jsem se nikde nedočetla. Nebezpečně jedovatý tedy není. V jedné publikaci byl jeden kultivar mahónie cesmínolisté s žlutými plody uváděn jako vyloženě jedlý bez jakéhokoliv varování ohledně berberinu.

V knize Dagmar Lánské, Pavla Žiláka: Jedlé rostliny z přírody jsem bohužel konkrétně mahónii nenašla. Nicméně zaujal mě dřišťál obecný, který je uveden mezi jedlými rostlinami. A zaujal mě i berberin, který dřišťál obsahuje stejně jako mahónie.

Berberin je alkaloid, který je v malých dávkách léčivý při nemocech jater, ledvin a žlučníku. Ve větších dávkách je jedovatý, není zde však specifikována malá ani velká dávka.

Pro ilustraci je zde recept na jablkový salát s dřišťálem: 4 jablka, 1 lžíce rozinek, 2 lžíce čerstvých dřišťálek nebo 1 lžíce sušeného mletého plodu, 2 lžíce jemně strouhané mrkve, 100 g rozsekaných oříšků, 1 sklenka rumu, 1 lžička oleje.

Z tohoto receptu lze orientačně usoudit, jaké je "bezpečné množství" dřišťálu. Problém další, není zde uvedeno, pro kolik osob je salát připravován, ale tipuju tak pro 4-5...

V knize je uváděn i jako přídavek do mdlých zavařenin a šťáv. Šťávou z dřišťálek lze kyselit saláty. Jedlé jsou i mladé listy vhodné do salátu, lze jich použít opět jen malé množství...

O jedlosti plodů dřišťálu tedy není pochyb, již obyvatelé starého Babylonu a Indie je doporučovali a používali jako prostředek proti malárii a dodnes ho lidové léčitelství využívá jako krev čistící prostředek.

Směrodatné bude asi určit, kde je ta jedovatá hranice a kde lze berberin využít léčebně. Konkrétní miligramy jsem bohužel nenalezla, ale zde platí, že všeho s mírou a experimentovat se nevyplácí.

Na závěr jsem se zajímala o princip jedu berberinu, zajímalo mě, co jsou to alkaloidy. I na to jsem v této knize našla odpověď.

Alkaloidy vznikají při štěpení bílkovin a jsou přírodní, většinou dusíkaté a jedovaté látky se silným účinkem na člověka. Názvy většiny alkaloidů jsou odvozeny od rodového jména rostliny, ze které pochází.

V našem případě berberin z latinského názvu dřišťálu Berberis vulgaris. Kromě dřeva dřišťálu (psáno, že plody ho neobsahují!, v jiných např. internetových zdrojích je psáno, že obsahují v malé míře, plně zralé plody již úplné minimum jedu) berberin obsahuje i silice řebříčku, ovšem též v malém neškodném množství.

V izolované formě se alkaloidy používají v medicíně a nejlépe působí v kombinaci s přidruženými rostlinnými složkami jako jsou bílkoviny, saponiny, enzymy, barviva, které podporují jejich léčebný účinek.

Tolik moje cesta za berberinem. Osobně bych jedovatost berberinu na sobě nezkoušela, džem obarvím raději bezinkami a na mahónii a dřišťál budu raději pohlížet jako na okrasu, leč potenciálně nebezpečnou a nevhodnou tam, kde jsou malé děti.

Takže odpověď na otázku, zda plody dřišťálovitých jíst, musíte najít každý sám.

autor:
Renata Petříčková
email: rpetry@volny.cz

datum vydání:
13. října 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.