Cykloturistika na internetu

autor: Jan Cempírek
Sednout na kolo, na nosič dát pár nezbytností, na řídítka připnout mapu a vyrazit do kraje. Tak vypadá vysněná dovolená stále více Čechů. A na rostoucí zájem o cykloturistiku reagují jak cestovní kanceláře, tak poskytovatelé ubytovacích služeb. Cykloturistika je zkrátka 'in' a internet je při hledání informací o tomto typu trávení volného času neocenitelným pomocníkem.


Odkazy v katalozích

Cykloturistika je pravým fenoménem. Z velkých katalogů však tuto skutečnost zaznamenal pouze Seznam.cz, který jako jediný věnuje cykloturistice samostatnou kategorii odkazů. Pokud chcete při hledání ekvivalentních odkazů využít jiné katalogy, budete se muset smířit s všeobecnou kategorií Cyklistika a to jak na Atlas.cz, Centrum.cz a Quick.cz. Stránky webu e-DOVOLENÁ.cz, mají odkazy z cykloturistiky zde. Ten, kdo hledá přímo odkazy na cykloturistické trasy, ať nalistuje Seznam.cz a Atlas.cz s jejich katalogem odkazů na cyklotrasy.

Cykloservery

O cykloturistice pojednává řada jak profesionálně vedených webů, tak i desítky stránek ryzích amatérských nadšenců. Mezi ty první bych zařadil obsahově nabité stránky NaKole.cz. Mimo aktuální nabídku cyklozájezdů zde čtenáři naleznou řadu rubrik, například poradnu, cyklobazar, diskusní část a podobně.

Cykloamatérští fanoušci patří k nejaktivnějším komunitám na síti a stránky z cest na bicyklech nedá žádný problém nalézt. Většina z cykloturistů má své texty a fotografie umístěné v jednoduché úpravě na free serverech. Někteří počítačově zdatní jedinci udělali svému koníčku opravdu pěknou výkladní skříň a například na stránky Cykločundr nebo Kolem.cz je radost se podívat. Pestrý server je rovněž Cyklorozcestník. Mým tipem je Soptíkova cyklostránka, kde je popsáno deset let zážitků v sedle biku.

Nabídka zájezdů a cestovní kanceláře

Vyznavači toho způsobu trávení volného času mají nejen své spolky, weby, ale i specializované cestovky. Kvalitně propracovanou nabídku s řadou zájezdů naleznete na serveru NaKole.cz-zájezdy. Dobře zapamatovatelná adresa je rovněž Cyklozájezdy.cz, kde jsou v současné době vyjmenovány některé cestovní kanceláře s nabídnou programu pro cykloturisty. Server sám měl asi původně větší ambice, více než poskytovat pouhý seznam CK.

Na e-DOVOLENÁ.cz naleznete obsáhlý tématický seznam cestovních kanceláří s nabídkou cykloturistického programu. Mezi těmi CK, které cyklozájezdy nabízí již delší dobu a v odpovídající míře, bych doporučil stránky CK Alvarez, CK Jihotrans, CK Nomád či ExtremTour. Zkuste projít také seznam kanceláří na serveru Caramba.cz

Cykloturistická výbava

Informace o cykloturistické výbavě jsou součástí některých všeobecných serverů s on-line prodejem zboží. Pro zájemce o internetový nákup není od věci navštívit 'cyklo-oddělení' například serveru Patro.cz. Seznam odkazů vedoucí na stránky prodejců cyklistických potřeb naleznete i na e-DOVOLENÁ.cz.

Pokud už přesně víte, jaký doplněk či vybavení sháníte a od jakého výrobce, jistě neopomeňte navštívit i stránky dané firmy. Ovšem nepočítejte, že na nich naleznete nějaké výrazně levnější ceny. Výrobci stále ještě cenově preferují své značkové prodejny a kamenné obchody partnerů. Ale na internetu naleznete minimálně dobré popisy sortimentu. A každý správný biker rád o svém vyhlédnutém zboží ví před nákupem co nejvíce. Bohužel stránky největších výrobců kol a komponentů jsou v angličtině. Největší českou nabídku naleznete na specializovaných webech Bikestore.cz a Cykloshop.cz.

Cykloturistické oblečení

Podobně jako v předchozím odstavci existuje široká nabídka na internetu i v oblasti oblečení a doplňcích pro cykloturisty. Pokud chcete nakoupit speciální oblečení pro cykloturistky, můžete to s 5% slevou pořídit rovněž v e-obchodě na e-Dovolená.cz. V nabídce jsou prověřené cyklopláštěnky, termokalhoty a podobně, vše v prvotřídní kvalitě za dobrou cenu.

Počtení o kolech a kolařích

Cykloturisté mají vlastní tištěný měsíčník Cykloturistika, jehož e-verze je pouhou chudou příbuznou tištěného magazínu. Jedním z mála 'bonusů' stránek je Diskuse, ovšem jinak web mnoho poutavého nenabízí. Zajímavější se mi zdají stránky vydavatelství Cykloknihy, jež je zaměřeno na knižní produkci s tématikou kol a cykloturistiky. Stránky Cykloknihy.cz ukazují nejenom aktuální nabídku tohoto vydavatelství, ale jsou zde rovněž starší čísla Cykloturistiky či rady, jak psát cyklistický cestopis a na co si dát během popisů z cest pozor.

Kdo se rád - alespoň virtuálně - toulá v sedle kola po všech kontinentech, ten by si neměl nechat ujít web popisující aktuální cestu kolem světa partnerské dvojice Lucie a Michala. Pokud se chcete toulat po oblastech nám důvěrně známých, zkuste třeba web Z Náchoda do Náchoda za 18 dní, popisující prázdninovou cyklocestu dvojice přátel podél České republiky. Hezkým cestovatelským webem jsou i Lerbyho stránky.

Tip na prázdniny

Chystáte-li se letos strávit na kole dovolenou a pojedete do jižních Čech, čeká vás tady nabídka, která jinde v republice není příliš obvyklá - speciálně upravené cyklobusy. Ty brázdí během turistické sezóny většinu nejatraktivnějších míst v jihočeském regionu. Za běžné jízdné se i se svými koly dostanete z Českých Budějovic na Šumavu, do rybničnaté oblasti Třeboňska či objevíte panenské Novohradské hory. Navštivte stránky Cyklotrans.cz s množstvím plánků a jízdních řádů. Podobnou službu nabízí i ČSAD Kroměříž, které provozuje pravidelnou cyklolinku mířící do oblíbených Hostýnských vrchů.

Převzato z e-DOVOLENÁ.czautor:
datum vydání:
21. května 2004


Diskuze k článku „Cykloturistika na internetu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!