Outdoor 6 - jak si vybrat spacák

autor: Antonín Lágner
Při delším pobytu v přírodě je dobrý spacák jednou z nejdůležitějších věcí, které ovlivňují kvalitu našeho pobytu. Kvalitní spacák a dobrá karimatka = základ pro příjemný pobyt v přírodě.

Pořádný výběr nás může ušetřit nepříjemných situací: Jednou se mi stalo, že si kamarád vyšel do lesa na několik dní jen se starým 'péřákem'. Jaké bylo naše zděšení, když se večer chystal roztáhnout ten svůj vak na vlhké listí a jíti spát. Nedošlo mu, že do rána by se minimálně nastydl, nebo si odrovnal ledviny.

Klimatické podmínky

Musíme si nejprve rozmyslet, za jakých podmínek budeme pytel používat. Jiné nároky jsou na letní turistiku a jiné na zimní bivaky. Na léto do stanu nám postačí nějaký lehčí spacák s udanou extrémní teplotou kolem +5 až 0°C. Na spaní pod širákem již bych doporučoval něco odolnějšího - minimálně -5°C a lepší. Pokud takový nemáme, dobře poslouží nějaká celta na přikrytí. Jaro a podzim již vyžadují odolnost do menších teplot, něco alespoň kolem -10 nebo -15 °C. Na zimu platí čím teplejší, tím lepší. Dnes jsou k dostání spacáky s minimem skoro -30°C.

Náplň

Dnes je většina pytlů plněna syntetickými dutými vlákny. Těch je velké množství druhů. Pro nás je nejdůležitější jak vlákno vypadá v průřezu. Bývá to jedno vlákno, které je uvnitř tvořeno mřížkou z 3 a více jednotlivých trubiček (spíše kapilár). Čím více částí, tím bývá materiál teplejší. Ovšem do nejteplejších pytlů se stále používá jako náplň peří.

Váha

Je přímo úměrná tomu kolik materiálu je použito na zateplení. Pokud tedy potřebujeme lehčí a teplý spacák, nezbude nám než si připlatit na kvalitnější materiál. Váha je významný faktor při rozhodování - vždyť to budeme muset s sebou nosit na zádech, vozit na kole nebo v lodi.

Velikost spacáku

Žádný spacák nás nezahřeje, ale pouze tepelně izoluje. Podobně jako péřové duchny, do kterých naše babičky ukládaly ráno uvařené jídlo aby nevystydlo než rodina půjde k obědu.. Ve spacáku funguje naše tělo jako kamna, kterými vyhřejeme prostor spacáku. Z toho logicky vyplívá, že je zbytečné kupovat například ženě měřící 150 cm spacák dlouhý 220 cm.

Naše tělo jako kamínka

S předchozím odstavcem souvisí ještě jedna věc. Pokud jsme prokřehlí, těžko se ve spacáku zahřejeme natolik, aby nám bylo příjemně. Co se takhle před spaním zahřát krátkým během či jinou tělesnou aktivitou? Určitě se nám tak bude lépe usínat a nebude nám taková zima.

Další faktory

Dobré je také si před koupí všimnout, jak je spacák prošívaný, aby nedocházelo ke sklepávání materiálu. Poté je třeba věnovat pozornost maličkostem jako kvalita stehů, možnost zateplení otvorů, krytí zipu apod. Do mnoha dnešních spacáků se také všívá malá kapsička na cennosti umístěná u hrudi. Zajímavou vychytávkou je možnost zakoupení spacáku buď s levým nebo pravým zipem. To umožňuje spojení dvou pytlů do hromady. Dále je k dostání množství příslušenství: kompresní obaly, hygienické a tepelné vložky a podobně.

Je pak už jen na nás, vybrat si jaký konkrétní pytel nám vyhovuje a na jaký máme finance. Rád bych ale nabádal nakupovat raději ve speciálkách než v nějakém supermarketu. Kvalita je kvalita.autor:
datum vydání:
9. června 2004


Diskuze k článku „Outdoor 6 - jak si vybrat spacák“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!