Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Lezecká oblast Velký Rabštejn

Skály na Rabštejně patří mezi největší a nejznámější lezecké oblasti v Jeseníkách a na severní Moravě vůbec.

Květina - klikněte pro zobrazení detailuKvětina
Autor snímku: Markéta Macečková
Z geologického hlediska materiál skal tvoří amfibolická břidlice. Skála je pevná, bohatě členěná a umožňuje jak stěnové lezení, tak lezení v převisech, komínech a spárách. Cvičné skály tvoří dvě skupiny. Přední skály – dosahují výšky 15-20m, zadní skály, na kterých stával hrad, dosahují až 35m.

Na zadních skalách leží zbytky hradu. Hrad byl postaven někdy na počátku 14. století. První zmínky o něm jsou z roku 1318. Od počátku 15. století neměl hrad stálého majitele, pouze se předával jako zástava. Na začátku 16. století byl hrad pro tehdejšího majitele příliš malý, tak v něm nechal bydlet pouze služebnictvo. V dalším období je uváděn jako pustý. Kromě Rabštejna lze nalézt asi 2 km od Rýmařova trosky hradu Strálek a nad Rešovskými vodopády zbytky Pustého zámku.

Hrana Riga 4+ - klikněte pro zobrazení detailuHrana Riga 4+
Autor snímku: Markéta Macečková
Zříceninu hradu Strálek najdeme v oblasti Stráleckého lesa jižním směrem od města Rýmařov. Hrad byl postaven na kopci nad tokem Stráleckého potoka. Ke zřícenině hradu se vydáme po červené turistické značce jižním směrem z náměstí v Rýmařově a dojdeme k rozcestí Pod Strálkem. Z tohoto rozcestí vede značená odbočka ke zřícenině hradu. V místech kde hrad stával dnes již najdeme lesní porost. Z původního středověkého hradu se dochovaly pouze okrouhlé valy, část obranných příkopů a zbytky základových zdí. Místo zříceniny hradu Strálek označuje turistická značka.

K Pustému zámku se dostanete nejlépe od hradu Rychleby - Pustý zámek je na protějším hřebenu. Ze silnice v údolí se začněte škrábat do protějšího svahu, až narazíte na starou zpevněnou cestu, po které se dáte doleva. Tam, kde silnice ostře zatáčí doprava, můžete pozorným okem uvidět onu terénní kupičku - to je Pustý zámek. Zůstala z něj opravdu jen patrná terénní vyvýšenina bývalého hradního jádra a pozůstatku valů.

Skály Rabštejn leží na jihovýchodním konci odnože hřebene, který je v prodloužení hlavního hřebene Hrubého Jeseníku. Přístup je zde ze sedla Skřítek po modré turistické značce (7 km) většinou po lesní asfaltové cestě. Z Bedřichova od hájovny po červené turistické značce (4 km), Z Rudoltic po modré turistické značce na rozcestí Hvězda a pak po žluté značce na Rabštejn.

Hrana Riga 4+ - klikněte pro zobrazení detailuHrana Riga 4+
Autor snímku: Markéta Macečková
Rabštejn to je na 180 cest většinou obtížnosti 3 až 6 UIAA, ale také se tam najdou nějaké 7, 8 a také dvě 9 a nějaká 10-. Cesty jsou dobře zajištěny kruhy, borháky, je možno vkládat vklíněnce apod.

Nedaleko skal se rozprostírá louka, kde lze volně tábořit. Na jejím spodním konci (dále od skal) stojí horská chata. Ubytování zde stojí 200,- Kč, o něco méně, pokud spíte ve vlastním spacáku. Před hospodou vytékal pramínek (pitná voda) z improvizované umývárničky - břidlicového kamene.

Po okolí lze dělat výlety na kole, dá se dojet i na Praděd. Hezky upravené je centrum Šumperku, nejbližšího velkého města, vedle kterého je asi nejbližší koupání: nádrž u obce Krásné, vedle koupání je hned restaurace s vyhlídkou na vodu.

Odkazy:
turistická chata na Rabštejně
lezecký průvodce

Zdroj:
www.adrex.cz
www.pazout.horolezci.cz
www.lezeniatd.cz

Fotografe:Markéta Macečková

Debata k článku 'Lezecká oblast Velký Rabštejn'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Hlemýžď

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz