Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Chcete se stát rybářem? Přečtěte si, jak je to s rybářským lístkem a povolenkami

článek je inzerce, nejde o odborný text
V posledních několika letech roste popularita rybaření, ostatně není se čemu divit, protože se jedná také o jakousi formu odpočinku a relaxace. Pokud jste tedy podlehli kouzlu rybolovu, stačí se stát členem rybářského svazu a získat rybářský lístek. Potom se můžete plně oddat této atraktivní zájmové činnosti. V následujících řádcích vám prozradíme, jak je to s rybářským lístkem, povolenkami a také povinnou výbavou.

V České republice máte dvě možnosti, které vám otevírají bránu k rybaření. Stát se můžete členem rybářského svazu, přičemž musíte složit zkoušky a získat rybářský lístek. Poté si ještě dokoupíte povolenku a můžete rybařit na svazových vodách, případně revírech.

Jestliže se vám zdá tato cesta poměrně zdlouhavá, ještě se nabízí jedna varianta, a tou je lovení na soukromých rybářských revírech. V takovém případě vám stačí jen koupit si povolenku na konkrétní soukromý revír a chytat i bez rybářského lístku či jiné povolenky. Počítejte však s vyšší cenou takové povolenky.

Získejte rybářský lístek, není to žádná věda

Obraťte se na organizaci rybářského svazu, a to buď na Český rybářský svaz, pod nějž spadá sedm územních svazů, a Moravský rybářský svaz, jenž je pouze jeden. V každém městě, ale i v mnohých obcích najdete místní organizace, a tak nemusíte jezdit příliš daleko, abyste si mohli udělat rybářský lístek.

Pro získání rybářského lístku však musíte splnit několik základních podmínek, a tou nejdůležitější je úspěšné složení znalostního testu.

O přípravu na tento test se starají buď pracovníci organizace, kteří vám poskytnou několikahodinové bezplatné školení, nebo vám doporučí odbornou literaturu. Naučit se musíte:

  • zacházet s rybami,
  • doby hájení,
  • povolené i zakázané způsoby rybaření atd.

V okamžiku, kdy budete připraveni, podstoupíte test obsahující 25 náhodně vybraných otázek. Vybíráte vždy ze tří možností. Pro získání rybářského lístku potřebujete odpovědět správně na alespoň 13 otázek. I absolvování testu je bezplatné.

Organizace vám vydá takzvané osvědčení o kvalifikaci pro vydání prvního rybářského lístku, na jehož základě si na příslušném úřadě s rozšířenou působností požádáte o rybářský lístek. Zaplatíte poplatek a rybářský lístek máte k dispozici.


Rybářským lístkem všechno začíná

Jakmile máte v ruce rybářský lístek, zavítáte opět do organizace Českého rybářského svazu, abyste získali ještě členskou legitimaci. Vyplníte přihlášku za člena, zaplatíte zápisné ve výši 1 000 korun a také roční členský příspěvek ve výši 500 korun. Po splnění těchto podmínek se stáváte právoplatným členem místní organizace i samotného Českého rybářského svazu.

Členové Českého rybářského svazu musí splnit brigády, které většinou bývají okolo 10 hodin ročně. Pomůžete na sádkách, se sekáním trávy a podobně. Jestliže jste časově vytížení, stačí zaplatit poplatek (okolo 50 až 100 korun za každou neodpracovanou hodinu) a nemusíte na brigády chodit.

Povolenky také něco stojí

V neposlední řadě se neobejdete bez povolenky k lovu, přičemž existuje hned několik variant – rozdělují se především na povolenky k lovu na mimopstruhových vodách a na pstruhových vodách. Stejně tak se dále rozdělují na povolenky pro jednotlivé revíry, ale zakoupit se dají i povolenky územní a celorepublikové.

Povolenky se také liší časovým omezením, přičemž existují různé druhy od jednodenních až po roční.

Ceny ročních povolenek na územních svazech jsou pro rok 2021 následující:

  • mimopstruhová povolenka – 2 550 Kč,
  • pstruhová povolenka – 2 600 Kč.

V případě celurepublikových variant jsou ceny takové:

  • mimopstruhová povolenka – 3 600 Kč,
  • pstruhová povolenka – 3 700 Kč.


Bez povinného vybavení se rybářem nestanete

Pusťte se konečně do té příjemnější části, a to do pořizování potřebného rybářského vybavení. Podle zákona musíte mít u sebe podběrák, metr a vyprošťovač háčků, ovšem tím to nekončí.

Jestliže si chcete objednat kvalitní podběráky, metry na přesné měření a peány či vyprošťovače háčků, podívejte se do pestrého produktového portfolia e-shopu TropicFishing.cz.

Zdroje:

https://www.tropicfishing.cz/

https://www.tropicfishing.sk/

Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
REKLAMA

datum vydání:
16. března 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.