Chcete zažít dobrodružství pod stanem? Pozor na to, kde ho rozložíte

článek je inzerce, nejde o odborný text
Stanování je stále velmi oblíbenou aktivitou. Spojení s přírodou, klid a ticho mimo velkoměsta. I to láká mnoho lidí na noc pod širákem nebo ve stanu. Stanovat ovšem nesmíte kdekoliv. Je třeba sledovat značení a dobře se dívat, kde je zákaz.

Strávit noc v přírodě je úžasné dobrodružství nejen pro děti, ale klidně i pro romantiky, kterým nevadí, že místo teplé postele budou mít spací pytel. Postavit stan, rozdělat oheň a užívat pohodu můžete v ČR na mnoha místech, ale jsou i taková, kde je zákaz stanování a kempování. Stačí si ale vždy přečíst místní pravidla a dopředu zjistit, zda v dané lokalitě můžete stanovat, kde a můžete vyrazit do přírody.

Pozor na to, kde stan rozložíte

Stanování ve volné přírodě je možné jen na vyhrazených a označených místech. Roztáhnout stan jen tak někde v lese, národním parku, rezervaci nebo chráněné krajinné oblasti je zakázáno. Na některých místech, například na Šumavě, ale fungují tzv. nouzová nocoviště, která lze využít na jednu noc, ovšem bez rozdělávání ohně.

Zda je v dané oblasti zákaz stanování, si vždy najdete dopředu buď ve vyhláškách místních orgánů ochrany přírody, nebo také ve vyhláškách obcí. Obecně bychom ale mohli říct, že táboření či stanování v ostatních volně přístupných lokalitách není přímo zákonem zakázáno. Všude ale platí různá omezení a je lepší s nimi počítat.

S respektem k přírodě i k vlastnickým právům

Při stanování, ať už jste kdekoliv ve světě, se vždy chovejte zodpovědně a tak, abyste zbytečně neznečišťovali prostředí a přírodu kolem sebe. Co to znamená? Odpadky si vezměte s sebou a vyhoďte je pak někde v „civilizaci“, zbytečně nescházejte z označených tras, nevykřikujte, neplašte zvěř, netrhejte rostliny a snažte se co nejméně poškodit místo, kde stanujete (tedy nedupejte všude kolem a neničte flóru, která se tam nachází).

Dobře se dívejte i na to, zda se nenacházíte na soukromém pozemku, v takovém případě na pozemku můžete stanovat jen s povolením majitele. Ve volné přírodě byste neměli způsobit stanováním žádnou újmu vlastníkovi pozemku (ať už jde o soukromou osobu, obec či stát).

Noc pod širákem strávíte téměř všude

Jestli chcete zakusit opravdové dobrodružství a strávit noc pod širým nebem, tedy bez rozložení stanu a jen v hamaku nebo spacím pytli, pravidla nejsou tak přísná, jako u stanování. Přespat takto můžete téměř kdekoliv. Zase je ale potřebné sledovat vyhlášky a podmínky jednotlivých území a národních parků. Například Národní park Podyjí ukládá, že stanovat a bivakovat mimo vyhrazená místa je možné pouze se souhlasem Správy parku.

Rozdělávání ohně má přísná pravidla

Rozdělávání ohně je na drtivé většině míst zakázáno. Zejména tedy co se týče míst ve volné přírodě, v lese, chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích. Místa, kde oheň rozdělat můžete, jsou označena a vztahují se na místa, kde je možné stanovat. Platí ale, že když budete rozdělávat oheň v přírodě, musíte si najít vhodné místo, kde bude ohniště ideálně alespoň 50 metrů od lesa a dostatečně daleko od budov nebo stanu.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
14. srpna 2020


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!