Dovolená s půjčeným autem: Kompletní průvodce pro bezproblémovou cestu

článek je inzerce, nejde o odborný text
Dovolená je časem relaxace, odpočinku a nových dobrodružství. A co může být lepším způsobem, jak objevovat nová místa, než za volantem vlastního automobilu? Půjčení auta vám dává svobodu a flexibilitu, kterou potřebujete, abyste mohli cestovat podle vlastního rozvrhu a objevovat skryté klenoty mimo vyšlapané turistické stezky. Avšak s touto svobodou přicházejí i určité zodpovědnosti. Jak vybrat tu správnou půjčovnu? Jak se vyvarovat skrytým poplatkům? Jak zajistit, aby byl váš vůz v bezpečí během celé dovolené? V tomto průvodci vás provedeme všemi kroky od výběru půjčovny až po vrácení vozu, abyste měli klidnou a bezproblémovou dovolenou za volantem


Jak vybrat tu správnou půjčovnu auta na dovolenou

Na trhu existuje nespočet společností nabízejících půjčení vozidel, ať už jde o mezinárodní řetězce, jako jsou Hertz, Avis nebo Sixt, nebo místní půjčovny, které se nacházejí prakticky v každém turistickém středisku. Výběr té správné půjčovny může být klíčový pro vaši spokojenost během dovolené.

Jedním z nejlepších způsobů, jak vyhledat a porovnat nabídky půjčoven, jsou online porovnávače. Webové stránky jako Rentalcars, Kayak nebo Skyscanner vám umožní získat přehled o cenách a podmínkách půjčení v různých půjčovnách. Kromě cen je důležité věnovat pozornost i recenzím od předchozích zákazníků. Ty vám mohou poskytnout cenné informace o kvalitě služeb a spolehlivosti dané půjčovny.

Pokud preferujete osobní zkušenosti a doporučení, můžete se obrátit na cestovní kanceláře, které často spolupracují s konkrétními půjčovnami a mohou vám nabídnout slevy nebo speciální balíčky. Také diskusní fóra nebo cestovatelské blogy mohou být bohatým zdrojem informací a doporučení z první ruky.

A co se týče cen?

Ceny půjčení aut se mohou výrazně lišit, a to zejména v závislosti na zemi, typu vozu, délce půjčení a aktuální sezóně. Například, pokud se rozhodnete pro malé auto v Itálii, může vás základní cena stát 40 eur za den. K této ceně je třeba přičíst další náklady. Pojištění může přijít na 15 eur za den, zatímco za dalšího řidiče můžete zaplatit 5 eur. Pokud potřebujete GPS, počítejte s poplatkem 7 eur za den. Celková cena za den tak může dosáhnout 67 eur a za týden až 469 eur.

Je důležité si uvědomit, že kromě těchto základních nákladů mohou být další poplatky za překročení povoleného počtu kilometrů nebo za speciální vybavení vozu. Tyto ceny mohou být u různých půjčoven odlišné, a proto je vždy dobré důkladně si přečíst smlouvu.

Online porovnávače jsou užitečným nástrojem pro vyhledání nejlepší nabídky, ale nespoléhejte se pouze na ně. Místní půjčovny, které nejsou v těchto porovnávačích zastoupeny, mohou nabízet atraktivní ceny, zejména mimo hlavní turistickou sezónu. Oslovit je přímo může být dobrým způsobem, jak získat slevu.

Tipy a triky pro půjčení vozu

Když si půjčujete auto, existuje několik tipů a triků, které vám mohou ušetřit čas, peníze a stres. Zde jsou některé z nejdůležitějších:

1. Kreditní karta je klíčová: Mnoho půjčoven vyžaduje kreditní kartu jako záruku. Navíc může být kreditní karta užitečná pro pokrytí případných poplatků nebo škod, které by mohly vzniknout během půjčení vozu. Některé kreditní karty dokonce nabízejí cestovní pojištění, které může pokrýt škody na půjčeném voze.

2. Rezervujte v předstihu: Pokud si auto rezervujete s dostatečným předstihem, často získáte lepší cenu než v případě, kdy si auto půjčíte na poslední chvíli přímo na letišti.

3. Omezení věku: Některé půjčovny mohou mít omezení věku pro řidiče. Například v některých zemích nemusí půjčit auto mladým řidičům pod 25 let. Naopak senioři nad určitý věk mohou také čelit omezením.

4. Mezinárodní řidičský průkaz: Pokud cestujete do zahraničí, může být mezinárodní řidičský průkaz vyžadován spolu s vaším domácím řidičským průkazem.

5. Omezení překročení hranic: Pokud plánujete cestovat s půjčeným vozem do jiných zemí, zkontrolujte si, zda vám to půjčovna umožňuje. Některé půjčovny mohou účtovat extra poplatek nebo dokonce zakazovat cesty do určitých zemí.

6. Zkontrolujte pojištění: Mnoho půjčoven nabízí různé typy pojištění, včetně pojištění proti škodám, krádeži nebo osobním úrazům. Přečtěte si podmínky a zvažte, jaké pojištění je pro vás nejvhodnější.

7. Ranní vrácení vozu: Pokud plánujete vrátit auto dříve, než bylo dohodnuto, zkontrolujte si, zda vám za to nebude účtován dodatečný poplatek.

Stav auta: Kompletní kontrola před odjezdem

Před tím, než se vůbec v autě posadíte a vyjedete z půjčovny, je důležité věnovat několik minut důkladné prohlídce exteriéru i interiéru vozu. Hledejte škrábance, důlky od kamínků, poškození sedadel nebo jiné známky opotřebení. Pokud zjistíte jakékoli poškození, okamžitě jej nafotografujte a informujte o něm půjčovnu. Tím se vyhnete potenciálním problémům při vrácení vozu.

Ačkoli by všechny vozy v půjčovně měly být v technicky perfektním stavu, nikdy to není zárukou. Před tím, než vyjedete, zkontrolujte základní funkce vozu. Zapněte a zhasněte světla, vyzkoušejte brzdy v nízké rychlosti, otestujte klimatizaci a rádio. Věnujte také pozornost stavu pneumatik, zda nejsou opotřebované nebo podfouknuté.

Pokud jde o vybavení vozu dle místních předpisů, každá země má svá specifická pravidla.

1. Ve většině evropských zemí je například povinnost mít v autě lékárničku.

2. Trojúhelník a reflexní vesta jsou také často vyžadovány.

3. V některých zemích, jako je Francie, je dokonce povinnost mít v autě alkohol tester. (což je poměrně drahé a pokud ho nenabízí v půjčovně, můžete si ho koupit předem a využít například tyto slevové kódy na Alzu.)

Ujistěte se, že auto, které si půjčujete, je vybaveno vším potřebným dle místních předpisů. Pokud si nejste jisti, co vše je v dané zemi povinné, zeptejte se přímo v půjčovně nebo si informace vyhledejte předem.

Vrácení vozu - bez komplikací

Při vrácení půjčeného vozu je několik klíčových aspektů, na které byste neměli zapomenout, abyste se vyhnuli nečekaným poplatkům nebo komplikacím.

Prvním bodem, který si vyžaduje pozornost, je stav palivové nádrže. Většina půjčoven očekává, že auto vrátíte s plnou nádrží. Pokud tak neučiníte, mohou vám účtovat za doplnění paliva, a často to může být za vyšší cenu, než kolik byste zaplatili na běžné čerpací stanici.

Dalším aspektem, který je třeba mít na paměti, je čas vrácení vozu. Pokud auto nevrátíte včas, může vám být účtován poplatek za další den, i když byl překročený čas jen o několik minut. Je dobré se dopředu informovat o konkrétním čase, kdy máte auto vrátit, a snažit se tento termín dodržet.

Posledním důležitým krokem je samotná kontrola vozu při jeho vrácení. Doporučujeme doprovodit zaměstnance půjčovny při kontrole vozu. Tak můžete upozornit na předchozí poškození nebo problémy, které byly zaznamenány při převzetí vozu. Tím se vyhnete potenciálním sporům o nespravedlivé poplatky za poškození, které nebylo vaší vinou.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
28. srpna 2023


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!