Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy – recenze Laskavého čtení

autor: Lenka Kadlíková
Dostaly se mi do ruky dvě knížky z dílny Petra Václavka a jeho kolegů. Petra a jeho dubánčí svět sleduju snad od jeho vzniku. Proto mě velmi zajímalo jak si Klára Smolíková poradila s příběhem a Martin Kinc s básněmi k naprosto úžasným Petrovým fotkám.


Kniha Dubánek ve světě lidí

Ideální záležitost na zimní – vánoční čtení. Celý tenhle laskavý příběh se totiž odehrává právě těsně před Vánoci. Moje dítě je na knihy velmi náročné a zrovna na tuhle už asi moc veliké. Proto jsem se s ní zachumlala na gauč pod deku nakonec sama. Petrovy úžasné fotky doplnila Klára Smolíková krásným příběhem.

Dubánka Borka nebaví trávit zimu ve starém dubu a tak se vydává ven. Čistě náhodou se mu podaří dostat se s lidmi na prkýnkách zvaných lyže, které tak obdivoval, až k nim domů. Vydá se za ním kamarádka Lidka. A zažívají spolu a s kocourem Elvisem jedno veliké předvánoční dobrodružství. Stihnou se vrátit zpět na Štědrý den? Knížku vydal Triton v edici Laskavé čtení. Tahle kniha do takové edice opravdu patří. Klidně bych jí koupila jako první čtení. Myslím, že si ji ale zamilují i mladší děti. Nejen ty, které už Dubánky znají. Na obálce si můžete zahrát krátkou hru kdo první projde cestu až do cíle. Cestou na Vás čekají různé nástrahy zkratky. Na konci knihy pak děti můžou hledat dubánky v hromadě žaludů. Dle mě, krásný nápad. :-)

Dubánčí šprýmy

Ve spolupráci Petra Václavka a Martina Kince vznikla kniha plná krásných básniček na motivy fotek ze světa dubánků.

„Dubánek má knihu rýmů,
ve které je spousta šprýmů,

a my máme jedno přání,
ať vás nutí do řehtání. „

To se píše v úvodní básničce. V další: „Přišla, krutá vánice, přimrzla mu zadnice.“ Ano, i v této knize se objevuje dubánek na záchodě :-D. Stejně jako v původní knize „Dubánci, příběhy jednoho roku“, kterou jsem Vám před lety taky představila. Mimochodem kapitola, kde Dubánek sedí na záchodě patřila u mého syna k nejoblíbenějším.

V knize Dubánčí šprýmy najdete básničky o Dubánkovi cyklistovi, lyžaři, kosmonautovi a mnoha dalších, včetně Dubánka lenocha a Duběnce. Na konci se dozvíte i jak kniha Dubánčí šprýmy vznikla: “Jednou Petr Václavek, šel s košíkem václavek. Z pořízku malého promluvil na něho…“

Já se u knihy řehtala od začátku do konce :-). Víc asi není co dodat.

Pokud vás tyhle dubánčí knihy zaujaly, nakoukněte na dubánčí web s příznačným názvem Dubánci.cz. Najdete tam nejen je.témata článku:
autor:
datum vydání:
16. prosince 2022


Diskuze k článku „Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy – recenze Laskavého čtení“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!